سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری در مناطق سیل زده پاکستان هشدار داد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اسلام آباد — سازمان جهانی بهداشت روز شنبه زنگ خطر “فاجعه دوم” را در پی سیل مرگبار در تابستان امسال در پاکستان به صدا درآورد، زیرا پزشکان و کارکنان پزشکی در حال رقابت برای مبارزه با شیوع بیماری های منتقله از راه آب و سایر بیماری ها هستند.

سیل از این هفته در استان‌هایی که بدترین آسیب دیده‌اند شروع به فروکش کرد، اما بسیاری از آواره‌ها – که اکنون در چادرها و کمپ‌های موقت زندگی می‌کنند – به طور فزاینده‌ای با تهدید عفونت‌های گوارشی، تب دنگی و مالاریا مواجه هستند که در حال افزایش هستند. آب های کثیف و راکد به محل پرورش پشه تبدیل شده است.

باران‌های موسمی بی‌سابقه از اواسط ژوئن، که بسیاری از کارشناسان آن را به تغییرات آب و هوایی مرتبط می‌دانند، و سیل‌های متعاقب آن 1545 نفر را در سراسر پاکستان کشته، میلیون‌ها هکتار زمین را زیر آب برده و 33 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است. 552 کودک نیز در این سیل کشته شده اند.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، گفت: «من عمیقاً نگران احتمال وقوع فاجعه دوم در پاکستان هستم: موجی از بیماری و مرگ به دنبال این فاجعه، مرتبط با تغییرات آب و هوایی، که به شدت بر سیستم‌های بهداشتی حیاتی تأثیر گذاشته و میلیون‌ها نفر را آسیب‌پذیر کرده است». ، در بیانیه ای گفته شده است.

وی گفت: “تامین آب مختل شده و مردم را مجبور به نوشیدن آب ناسالم می کند. اما اگر برای حفظ سلامت و ارائه خدمات ضروری بهداشتی به سرعت عمل کنیم، می توانیم تاثیر این بحران قریب الوقوع را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.”

رئیس سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت که نزدیک به 2000 مرکز بهداشتی به طور کامل یا جزئی در پاکستان آسیب دیده اند و از اهداکنندگان خواست تا به پاسخ سخاوتمندانه خود ادامه دهند تا بتوان جان افراد بیشتری را نجات داد.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان روز شنبه برای شرکت در اولین گردهمایی کاملاً حضوری رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل پس از همه گیری ویروس کرونا، عازم نیویورک شد. شریف از جامعه جهانی برای مقابله با این فاجعه کمک بیشتری خواهد کرد.

شریف قبل از عزیمت از خیرین و مؤسسات امدادی خواست تا غذای کودک به همراه پتو، لباس و سایر اقلام غذایی را برای سیل زدگان اهدا کنند و گفت که آنها به شدت منتظر کمک هستند.

استان های جنوب سند و جنوب غربی بلوچستان بیشترین آسیب را دیده اند – صدها هزار نفر در سند اکنون در خانه های موقت زندگی می کنند و مقامات می گویند که تخلیه کامل آب در این استان ماه ها طول می کشد.

به گفته سازمان ملی مدیریت بلایای طبیعی، سیل در سراسر کشور به 1.8 میلیون خانه آسیب رسانده، جاده ها را شسته و نزدیک به 400 پل را تخریب کرده است.

عمران بلوچ، رئیس یک بیمارستان منطقه‌ای دولتی در جعفرآباد در منطقه دره‌الله یار بلوچستان، گفت که از 300 نفری که روزانه آزمایش می‌شوند، نزدیک به 70 درصد مالاریا مثبت هستند.

بلوچ به آسوشیتدپرس گفت: پس از مالاریا، تب حصبه و عفونت‌های پوستی بیشتر در میان آوارگان دیده می‌شود که هفته‌ها در شرایط غیربهداشتی زندگی می‌کنند.

سلطان مصطفی، متخصص اطفال، گفت که او حدود 600 بیمار را در یک کلینیک صحرایی که توسط بنیاد خیریه دعا در منطقه جودو در سند تأسیس شده است، معالجه کرده است که اکثراً زنان و کودکان مبتلا به عفونت های گوارشی، گال، مالاریا یا دنگی هستند.

خالد مشتاق، سرپرست تیمی از پزشکان بنیاد الخدمت و انجمن پزشکی اسلامی پاکستان، گفت که آنها روزانه بیش از 2000 بیمار را معالجه می کنند و همچنین کیت هایی حاوی قرص های تصفیه آب، صابون ها و سایر موارد را برای یک ماه ارائه می دهند.

روز جمعه، عبدالله فاضل، نماینده آژانس کودکان سازمان ملل متحد در پاکستان، پس از بازدید از مناطق سیل زده سند، گفت که حدود 16 میلیون کودک تحت تاثیر سیل قرار گرفته اند. او گفت که یونیسف تمام تلاش خود را برای حمایت از کودکان و خانواده های آسیب دیده و محافظت از آنها در برابر خطرات مداوم بیماری های منتقله از طریق آب انجام می دهد.

———

گیر مولسون نویسنده آسوشیتدپرس در برلین در این گزارش مشارکت داشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …