جنگ اوکراین: روسیه در شمال شرق دو برابر می شود، آبراه جدید لهستان، دادگاه “جنایات جنگی”.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

1. دو برابر شدن روسیه پس از پیشروی اوکراین

سربازان روسیه در حال ایجاد یک خط دفاعی جدید در شمال شرقی اوکراین هستند، زیرا نیروهای کیف به حملات خود ادامه می دهند.

در یک به روز رسانی اطلاعاتی روزانه، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که این خط احتمالاً بین رودخانه Oskil و Svatove، در حدود 150 کیلومتری خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، خواهد بود.

وزارت دفاع گفت: «روسیه احتمالاً حفظ کنترل این منطقه را مهم می‌بیند، زیرا این منطقه از طریق یکی از معدود مسیرهای اصلی تدارکاتی که روسیه هنوز از منطقه بلگورود روسیه کنترل می‌کند، عبور می‌کند».

وی افزود: «روسیه احتمالاً تلاش خواهد کرد تا دفاع سرسختانه ای از این منطقه انجام دهد، اما مشخص نیست که آیا نیروهای خط مقدم روسیه دارای ذخایر کافی یا روحیه کافی برای مقاومت در برابر حمله هماهنگ دیگر اوکراین هستند یا خیر».

موقعیت دفاعی جدید نیروهای روسیه پس از یک ضد حمله سریع اوکراینی به دست آمد که خط مقدم قدیمی در جنگ را سوراخ کرد و به کی‌یف اجازه داد بخش‌های زیادی از زمین را در شمال شرقی منطقه خارکف در مرز روسیه بازپس گیرد.

اوکراین همچنان به فشار به قلمرویی که زمانی در اختیار روسیه بود، ادامه می‌دهد و یک هفته پیش حمله را آغاز کرد.

خارکف در اوایل جنگ به تصرف روسیه درآمد و از آن زمان تاکنون در دست روسیه باقی مانده است.

بیشتر بخوانید:

2. گورهای دسته جمعی ایزیوم: ریاست اتحادیه اروپا خواستار دادگاه جنایات جنگی است

جمهوری چک که در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز شنبه پس از کشف صدها جسد شکنجه شده در اوکراین، خواستار تشکیل دادگاه بین المللی جنایات جنگی شد.

حدود 450 قبر در حومه شهر ایزیوم در شرق اوکراین کشف شد که هفته گذشته از نیروهای روسیه پس گرفته شد.

به گفته مقامات اوکراینی، تقریباً همه اجساد نشانه‌هایی از مرگ خشونت‌آمیز داشتند، در حالی که برخی از آن‌هایی که از گورهای دسته‌جمعی نبش قبر شده بودند، با طناب‌هایی به دور گردنشان پیدا شدند.

یان لیپاوسکی، وزیر امور خارجه چک در توییتر نوشت: «در قرن بیست و یکم، چنین حملاتی علیه مردم غیرنظامی غیرقابل تصور و شنیع است. ما نباید آن را نادیده بگیریم. ما طرفدار مجازات همه جنایتکاران جنگی هستیم.»

وزیر خواستار ایجاد سریع یک دادگاه بین المللی ویژه برای بررسی این “جنایت تجاوز” و “محاکمه” مسئولین شد.

روسیه ارتکاب جنایات جنگی و هدف قرار دادن غیرنظامیان در اوکراین را رد کرده است.

جمهوری چک، یک کشور کمونیستی سابق، از زمان آغاز جنگ در ماه فوریه، حدود 400000 پناهنده اوکراینی را پذیرفته و حدود 150 میلیون یورو کمک نظامی به کیف ارائه کرده است.

3. لهستان آبراه جدیدی را برای قطع وابستگی به روسیه باز می کند

رهبران لهستان روز شنبه افتتاح یک کانال جدید – البته ناتمام – را جشن گرفتند که به گفته آنها به این معنی است که کشتی های آنها دیگر نباید مجوز روسیه را برای حرکت از دریای بالتیک به بنادر در تالاب ویستولا بگیرند.

این رویداد به مناسبت 83 سال از حمله شوروی به لهستان در طول جنگ جهانی دوم برگزار شد. هدف این بود که به طور نمادین نشان دهد که حرف مسکو در مورد اقتصاد و توسعه منطقه، در همسایگی منطقه کالینینگراد تحت کنترل روسیه، پایان یافته است.

دولت می گوید این آبراه به لهستان حاکمیت کامل در منطقه شمال شرقی می دهد، که نیاز به سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی دارد.

آندری دودا، رئیس جمهور لهستان، گفت: “ایده این بود که این آبراه باز شود و دیگر مجبور نباشیم از کشوری که دوست نیست و مقاماتش از حمله و تحت سلطه خود درآوردن دیگران دریغ نمی کنند، مجوز بگیریم.”

وی گفت که این سرمایه گذاری از طریق افزایش ارزش زمین های اطراف آن، از طریق توسعه شهرها و بنادر در تالاب به لطف افزایش تجارت، تجارت و گردشگری نتیجه خواهد داد.

این کانال که با هزینه تقریباً 2 میلیارد زلوتی (419 یورو) ساخته شده است، از رودخانه ویستولا در شرق گدانسک می گذرد تا به کشتی ها اجازه دهد از دریای بالتیک به سمت البلاگ و بنادر کوچکتر در تالاب حرکت کنند – بدون نیاز به مجوز. از طریق تنگه پیلاوا روسیه سفر کنید. همچنین مسیر بالتیک به Elblag را حدود 100 کیلومتر کوتاه می کند.

با این حال، کشتی های باری نمی توانند از این گذرگاه استفاده کنند تا زمانی که مسیر بندر البلاگ به عمق 5 متر برسد. انتظار می‌رود این کار 100 میلیون زلوتی (20 یورو) هزینه داشته باشد، اگرچه در لهستان بر سر هزینه‌های این پروژه بحث‌هایی وجود داشته است.

بیشتر بخوانید:

4. اوکراین 1.5 میلیارد یورو کمک مالی جدید آمریکا دریافت می کند

دنیس شمیحال، نخست وزیر اوکراین روز شنبه از حمایت ایالات متحده پس از دریافت 1.5 میلیارد یورو کمک مالی بین المللی به اوکراین تشکر کرد.

شمیحال در توییتر خود نوشت: “بودجه دولتی اوکراین 1.5 میلیارد دلار کمک بلاعوض دریافت کرد. این آخرین بخش کمک 4.5 میلیارد دلاری ایالات متحده از صندوق اعتماد بانک جهانی @WorldBank است.”

وی گفت که این بودجه برای بازپرداخت هزینه های بودجه برای پرداخت های بازنشستگی و برنامه های کمک های اجتماعی استفاده می شود.

در کنار کمک های مالی برای سرپا نگه داشتن دولت اوکراین، ایالات متحده – همراه با متحدان غربی اش – میلیاردها کمک نظامی به کیف ارائه کرده است.

به گفته وزارت دفاع این کشور، از ژانویه 2021، ایالات متحده بیش از 13.5 میلیارد دلار به عنوان کمک امنیتی به اوکراین متعهد شده است.

تجهیزاتی که ایالات متحده فراهم می کند با ادامه تهاجم روسیه تغییر کرده است. در اصل، ایالات متحده است. مهمات ضد زره و ضدهوایی از جمله سامانه های جاولین و استینگر را ارائه کرد.

پس از اینکه ارتش اوکراین روس ها را از کیف عقب راند و روسیه بر شرق اوکراین متمرکز شد، این وضعیت به سمت قطعات توپخانه و سایر سلاح های خدمه تغییر کرد.

5. “هر دقیقه خیلی طولانی است”: بایدن با خانواده های اسیران آمریکایی دیدار می کند

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده روز جمعه با اعضای خانواده ویز بسکتبال بریتنی گرینر و پل ویلان در اولین ملاقات حضوری خود با بستگانشان دیدار کرد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای پس از این دیدارها که به طور جداگانه برگزار شد، گفت بایدن به خانواده‌ها “تعهد مستمر” خود برای بازگرداندن ایمن این زوج به خانه تاکید کرد.

او [Biden] ژان پیر گفت: “رئیس جمهور از فرصتی که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بریتنی و پل از کسانی که آنها را بیشتر دوست دارند، قدردانی کرد و اذعان کرد که هر دقیقه در مورد بریتنی و پل بیشتر بدانید.” نگه داشتن آنها یک دقیقه خیلی طولانی است.”

مذاکرات روسیه و آمریکا همچنان در بن بست باقی مانده و به هیچ پیشرفتی نرسیده است.

اوایل روز جمعه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفت که روسیه به آنچه به گفته او پیشنهاد اساسی و جدی ایالات متحده برای آزادی گرینر و ویلان است، پاسخی نداده است.

کربی به خبرنگاران گفت: رئیس جمهور تسلیم نمی شود. او مطمئن است که این موضوع در خط مقدم ذهن او و تیمش باقی خواهد ماند و آنها تا جایی که می توانند به کار خود ادامه خواهند داد.

گرینر از ماه فوریه در روسیه به اتهامات مربوط به مواد مخدر بازداشت شده است. او اخیرا ماه گذشته به 9 سال زندان محکوم شد.

ویلان در حال گذراندن محکومیت 16 ساله خود به اتهامات مربوط به جاسوسی است که به گفته او و خانواده اش دروغ است. ایالات متحده آمریکا. دولت می گوید که هر دو به اشتباه در مواردی که سیاسی هستند بازداشت شده اند.

بیشتر بخوانید:

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …