مجارستان با روز داوری اتحادیه اروپا روبرو است که می تواند اقتصاد آن را ضربه بزند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مجارستان به خاطر نگرانی های فساد که می تواند میلیاردها دلار برای بوداپست هزینه داشته باشد، با بروکسل مواجه است.

به نظر می رسد اتحادیه اروپا در بحبوحه رفتارهای متقلبانه و نقض حاکمیت قانون، در آستانه اعمال مجازات های مالی برای دولت ویکتور اوربان است.

اگرچه این اقدام به مرحله اجرا نرسیده است، اما ممکن است میلیاردها یورو از بودجه اتحادیه اروپا برای مجارستان هزینه داشته باشد و اقتصاد در حال حاضر متزلزل آن را فلج کند.

انتظار می رود روز یکشنبه در جریان “خوانش دانشگاهی” کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، تصمیمی اتخاذ شود.

درگیری بین مجارستان، یکی از بزرگترین ذینفعان خالص بلوک، و اتحادیه اروپا از زمان به قدرت رسیدن حزب حاکم فیدز اوربان در سال 2010، به طور پیوسته افزایش یافته است.

این حزب سیاسی جناح راست و ناسیونالیست متهم به تحقیر نهادهای دموکراتیک کشور، محدود کردن آزادی رسانه ها و نقض حقوق اقلیت ها است – چیزی که رئیس جمهور مجارستان آن را رد می کند.

روز جمعه، پارلمان اروپا گزارشی را منتشر کرد که مجارستان را یک «خودکامگی انتخاباتی» خواند که اوربان آن را به عنوان یک «شوخی» به باد انتقاد گرفت.

اوربان در جریان بازدید از بلگراد، پایتخت صربستان، گفت: «من آن را خنده دار می دانم. این سومین یا چهارمین بار است که قطعنامه‌ای در محکومیت مجارستان در پارلمان اروپا به تصویب می‌رسانند. در ابتدا فکر می‌کردیم مهم است. اما اکنون آن را یک شوخی می‌دانیم.»

تنش‌ها بین بوداپست و بروکسل – که با انتقاد اوربان از سیاست اتحادیه اروپا در قبال جنگ اوکراین تشدید شده است – اگر کمیسیون کاهش بودجه مجارستان را همانطور که انتظار می‌رفت اعلام کند، ممکن است این آخر هفته به اوج خود برسد.

اقتصاد مجارستان در حال حاضر بالاترین تورم خود را در نزدیک به 25 سال اخیر تجربه می کند، در حالی که پول آن اخیرا در برابر یورو و دلار به پایین ترین سطح خود رسیده است.

آکوس هادازی، یکی از اعضای سابق اتحادیه اروپا، گفت: «وقتی فیدز به قدرت رسید، بیشتر و بیشتر دیدم که یک سازمان بسیار جدی در سرتاسر کشور شروع به توسعه کرده است که وظیفه اصلی آن سرقت هر چه بیشتر از پول اتحادیه اروپا بود. Fidesz.

هادازی در سال 2013 پس از آگاهی از آنچه به عنوان فساد کنترل نشده و رشوه در تالارهای قدرت توصیف کرد، حزب را ترک کرد.

اوربان در گذشته اتهامات فساد مالی را رد کرده و گزارش ایالات متحده در مورد این موضوع را به عنوان یک “تکه کاغذ ضعیف” در سال 2014 رد کرده است.

به گفته پیتر کرکو، مدیر اندیشکده سرمایه سیاسی مستقر در بوداپست، پس از شکست اقدامات انضباطی قبلی برای همسو کردن مجارستان با ارزش‌های اتحادیه، به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا در حال سخت‌تر شدن موضع خود در قبال اوربان است.

او گفت: «موسسات اتحادیه اروپا به آرامی یاد می‌گیرند، اما یاد می‌گیرند.» افراد بیشتری در کمیسیون و اتحادیه اروپا در مورد تاکتیک‌های فریب مذاکره مجارستان و همچنین ماهیت رژیم سیاسی مجارستان می‌دانند.

مشخص نیست که مجارستان در صورت قطع بودجه چه مقدار پول را از دست خواهد داد.

در بودجه 2021-2027 اتحادیه اروپا، 22 میلیارد یورو از این اتحادیه دریافت می کند که حدود 70 درصد از بودجه برای برخی برنامه ها را تشکیل می دهد، همانطور که در سند داخلی ژوئیه توسط کمیسر بودجه یوهانس هان بیان شده است.

با این حال، کرکو تردید داشت که دولت اوربان روش خود را تغییر دهد.

او گفت: «من می گویم که موتور رژیم اوربان فساد خویشاوندی است. بنابراین من فکر می‌کنم که می‌توانیم نسبت به اینکه چقدر دولت واقعاً می‌خواهد علیه فساد، که بخشی از ماهیت رژیم است، گام بردارد، تردید داشته باشیم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تد باد و چری بیزلی در مناظره سنای کارولینای شمالی به مصاف یکدیگر خواهند رفت

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، رقابت به قدری فشرده شده است که …