“چهار بزرگ دیگر”: اکنون کجا برای خواربارفروشان بریتانیایی که آلدی از موریسون ها پیشی می گیرد؟ | آلدی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اگر می‌خواهید بدانید که در حال حاضر در بریتانیا شرایط چقدر سخت است، به ثروت‌های چشمگیر سوپرمارکت‌های بزرگ نگاه نکنید.

با افزایش قیمت مواد غذایی و این کشور در آستانه رکود، فروش در Aldi و Lidl افزایش می یابد در حالی که محصولات مورد علاقه طبقه متوسط ​​Ocado و Waitrose در حال تزلزل هستند زیرا مردم سعی می کنند پول خود را در فروشگاه مواد غذایی خود پس انداز کنند در میان استانداردهای زندگی افت شدید.

این هفته Aldi به چهارمین سوپرمارکت زنجیره‌ای بزرگ بریتانیا تبدیل شد و موریسون‌ها را از یک مجموعه «چهار بزرگ» که تقریباً برای 20 سال یکسان باقی مانده بود بیرون انداخت: Tesco، Sainsbury’s، Asda و Morrisons.

سهم سوپرمارکت انگلستان

همانطور که فریزر مک‌کویت، رئیس خرده‌فروشی و بینش مصرف‌کننده در تحلیل‌گران مواد غذایی Kantar می‌گوید، «چهار بزرگ سنتی دیگر وجود ندارد».

این تعویض گارد خرده فروشی مدتی است که در راه است. Aldi و Lidl در طول بحران مالی 2008 به صحنه منفجر شدند، بنابراین از برخی جهات احساس دژاوو وجود دارد زیرا کشور روزهای سختی را تجربه می کند.

در آن زمان، خواربارفروشان آلمانی که کمتر شناخته شده بودند، حال و هوای جدیدی داشتند: ناظران روند مصرف کنندگان از پیوستن افراد طبقه متوسط ​​به «آلدی راتی» صحبت می کردند. آن عنصر شگفتی مدت هاست که از بین رفته است. Aldi و Lidl به سرعت گسترش یافته اند و با هم 1900 فروشگاه و سهم بازار 16.4٪ دارند. آنها از هر 6 پوندی که برای خرید مواد غذایی در بریتانیا خرج می کنند، 1 پوند به دست می آورند.

الدی و لیدل
Aldi و Lidl به سرعت گسترش یافته اند و با هم 1900 فروشگاه دارند. عکس: PA

رتبه‌بندی سوپرمارکت‌ها بر اساس داده‌های فروش Kantar است، با ارقام منتشر شده در این هفته نشان می‌دهد که فروش Aldi طی ۱۲ هفته منتهی به ۴ سپتامبر نزدیک به یک پنجم افزایش یافته است. این سهم بازار خود را به 9.3 درصد افزایش داد، با 9.1 درصد پیشی گرفتن از Morrisons متعلق به سهام خصوصی – نسبت به 9.8 درصد در سال گذشته.

Giles Hurley، مدیر اجرایی Aldi در بریتانیا و ایرلند، می‌گوید که خریداران با ارائه خدمات زنجیره‌ای به ۱.۵ میلیون مشتری اضافی در سه ماه گذشته، «به ارزش‌هایی که قبلاً هرگز قبلاً نبوده‌اند، اولویت داده‌اند». او می‌گوید، به دلیل «هر کاری که می‌توانیم برای مقرون‌به‌صرفه ساختن خرید غذا انجام می‌دهیم»، برنده شدن است.

فروش در Lidl به میزان 20.9 درصد افزایش یافت و موفقیت آن در مقایسه با Waitrose و Morrisons بود که فروش آن بیش از 4 درصد کاهش یافت. بازنده دیگر، خواربارفروش آنلاین Ocado است که این هفته هشدار داد که فروش سالانه آن کاهش خواهد یافت زیرا مشتریان در حال معامله برای کاهش ارزش محصولات یا صرفاً خرید کمتر هستند.

کلایو بلک، تحلیلگر خرده‌فروشی در کارگزاری سیتی Shore Capital می‌گوید: «پس از بحران مالی Aldi و Lidl به جریان اصلی تبدیل شدند. «ارزش غافلگیرانه مرده دیده نشدن در Aldi به دلیل اینکه افرادی که وام مسکن، کارت های اعتباری و مرسدس بنز اجاره ای داشتند، برای پس انداز پول نیاز داشتند. ارزان و بد نبود. ارزان و با ارزش بود.»

فروشگاه آلدی، لنکاوی
فروش Aldi طی 12 هفته منتهی به 4 سپتامبر تقریباً یک پنجم افزایش داشت. عکس: پائولا سولووی/آلامی

او پیشنهاد می‌کند که نوسان بزرگ برای Aldi و Lidl تجارت «غیرطبیعی» است: «آنها در حال به دست آوردن جایگاهی هستند که در زمان‌های عادی‌تر فکر نمی‌کنم به آن دست یابند. چهار تیم بزرگ امروز نسبت به 10 سال پیش رقابتی‌تر با آلدی هستند، اما ما شرایط اقتصادی دیگری داریم.

مطمئناً یک “لحظه اقتصادی” است. قبوض انرژی خانوارها تقریباً دو برابر شده است و حتی با توقف قبض های وعده داده شده لیز تراس در همین سطح باقی خواهد ماند، در حالی که افزایش قیمت مواد غذایی نزدیک به 600 پوند به میانگین قبض سالانه خواربار اضافه کرده است. کاهش هزینه‌های خودرو به کاهش سرعت افزایش هزینه‌های زندگی در ماه اوت کمک کرد، اما تورم قیمت مواد غذایی به بالاترین حد خود در ۱۴ سال گذشته یعنی ۱۳.۱ درصد رسیده است، با جهش بزرگ در قیمت کالاهای اساسی مانند شیر، پنیر و تخم‌مرغ.

توبی کلارک، مدیر تحقیقات اروپا، خاورمیانه و آفریقا مینتل، می‌گوید تحقیقات اخیر هزینه‌های زندگی اعتماد مصرف‌کننده رو به مرگ را آشکار کرده است. او می‌گوید: «داده‌های ما به ما نشان می‌دهد که به سطحی بازگشته‌ایم که در سال 2012 شاهد بودیم، زمانی که مردم هنوز واقعاً تأثیر بحران مالی را احساس می‌کردند.

از هر 10 نفر، چهار نفر به Mintel گفتند که به لیست خرید سختگیرانه پایبند هستند، در حالی که بیش از یک سوم اقلام بیشتری را طی دو ماه گذشته خریداری کرده اند. تقریباً از هر ده سه نفر وعده‌های غذایی را با مواد ارزان‌تر جایگزین کرده بودند.

او ادامه می‌دهد: «قبل از بحران مالی، ذهنیتی تقریباً رونق وجود داشت، بنابراین وقتی بحران رخ داد، مردم می‌توانستند به راحتی پس‌انداز کنند». «آنچه که این بار متفاوت است این است که بسیاری از آن رفتارهای خرید هوشمندانه هرگز واقعاً از بین نرفتند. بنابراین، برای افرادی که شرایط را از نظر مالی سخت می‌بینند، چالش این است که آنها پس‌اندازهای زیادی را که می‌توانید انجام دهید، انجام داده‌اند.»

فروشگاه موریسون در سنت آلبانز
تحلیلگران می گویند که موریسون با افزایش قیمت ها چشم خود را از توپ دور کرده است. عکس: پیتر سیبورا/ رویترز

برداشت موریسون در مورد اخراج خود از “چهار بزرگ” این بود که مشتریان “واقعاً به آمار سهم بازار اهمیت نمی دهند … آنها به ارزش، کیفیت، منشأ و خدمات اهمیت می دهند و اینجاست که تمرکز ما باقی می ماند.”

این درست است، اما زمانی که سهم شما از بازار شروع به کاهش می‌کند، معمولاً نشانه‌ای از جابه‌جایی شن‌ها در بازار 206 میلیارد پوندی خواربار فروشی بریتانیا است – و نه به نفع شما.

سهم بازار به‌جای عملکرد یا سودآوری فروشگاه‌های آن، اندازه کل یک کسب‌وکار را اندازه‌گیری می‌کند و برخلاف آلدی، موریسونز فضای بسیار کمی را باز می‌کند. با این حال، تحلیلگران می گویند موریسونز که سال گذشته توسط شرکت سهام خصوصی آمریکایی Clayton Dubilier & Rice خریداری شد، با نظرسنجی های خارجی نشان می دهد که قیمت آن افزایش یافته است.

ناظران صنعت پیش‌بینی می‌کنند که Aldi و Lidl در نهایت یک چهارم بازار مواد غذایی بریتانیا را کنترل خواهند کرد، اما بلک نشان می‌دهد که با رسیدن به پایان برنامه‌های توسعه وحشتناک خود، به «اوج اختلال» می‌رسند.

او می‌گوید: «انتظار نداریم که آنها با سرعتی که برای همیشه و یک روز هستند گسترش پیدا کنند» و افزود: «در چنین زمانی که مردم در حال شمارش سکه‌ها هستند، خرید دقیق‌تر می‌شود و اگر برند یا برچسبی وجود نداشته باشد. با پول … آنها سهم بازار را از دست می دهند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …