چهار راه که علم اخیراً زندگی ما را بهتر کرده است: الماس از بطری های پلاستیکی و موارد دیگر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در اینجا چهار داستان خبر خوب در مورد چگونگی بهبود زندگی ما توسط علم آورده شده است.

  1. دانشمندان راهی برای ایجاد نانوالماس از پلاستیک PET یافته اند.
  2. یک واکسن جهانی و مقاوم در برابر کووید-19 در شرف آزمایش روی انسان است.
  3. یافته های جدیدی در مورد قدرت انجام اعمال تصادفی مهربانی وجود دارد.
  4. زنی با حس بویایی قوی به ایجاد یک آزمایش ساده برای تشخیص پارکینسون کمک کرده است.

برای دریافت خلاصه کامل و کسب اطلاعات بیشتر در مورد زیر، ویدیوی بالا را تماشا کنید:

1. دانشمندان راهی برای ایجاد نانوالماس از پلاستیک PET یافته اند.

تبدیل پلاستیک به الماس شبیه چیزی از یک افسانه مدرن به نظر می رسد، اما آزمایشی که در ابتدا برای درک بهتر سیارات موسوم به غول های یخی – مانند اورانوس و نپتون – طراحی شده بود، منجر به کشف غیرمنتظره ای شد.

دانشمندان در حال بررسی پدیده ای به نام “باران الماس” بودند که تصور می شود به دلیل ترکیب منحصر به فرد عناصر در این سیارات شکل گرفته است.

آنها آزمایش ها را با استفاده از پلاستیک PET انجام دادند، پلیمری که در بسته بندی هایی مانند بطری های آب یافت می شود که از ترکیبی از هیدروژن و کربن تشکیل شده است. این تیم با ایجاد امواج ضربه ای با فشار بالا با لیزر نوری بر روی پلاستیک، موفق شد فرآیندی را که در غول های یخی اتفاق می افتد تقلید کند.

اگر بین یک میلیون تا دو میلیون فیل را تصور کنید که همزمان روی یک جسم می پرند، این همان فشاری است که ما در مورد آن صحبت می کنیم.

محققان از تولید الماس های مصنوعی کوچک هیجان زده شدند.

پروفسور دکتر دومینیک کراوس، از دانشگاه روستوک، که در آزمایش‌ها شرکت کرد، می‌گوید آنچه واقعاً خارق‌العاده است، وضوح نتایجی است که آنها در نتایج مشاهده کردند. بخش بزرگی از اتم‌های کربن خیلی سریع در چند نانوثانیه به الماس تبدیل می‌شوند.

همچنین هنگامی که فشار آزاد می شود، الماس ها باقی می مانند. و این بدان معناست که راه‌هایی برای بازیابی و کاربردی کردن آنها و استفاده از آنها شاید برای موارد دیگر وجود دارد.» او به یورونیوز گفت.

الماس های دست ساز بسیاری از مهم ترین خواص الماس های طبیعی را به اشتراک می گذارند، بنابراین – علاوه بر زیبا بودن – این نانوالماس ها کاربردهای بالقوه ای برای فناوری کوانتومی و پزشکی دارند.

این آزمایش‌ها برای درک بهتر سیارات منظومه شمسی انجام شد. پروفسور کراوس می‌گوید: «این می‌تواند دوباره یکی از نمونه‌های متعدد در تاریخ علم باشد که در آن چنین کنجکاوی و چیزی که بسیار دور به نظر می‌رسد می‌تواند منجر به برخی کاربردهای دنیای واقعی شود».

اگر این، همانطور که به نظر می رسد، یک روش جدید و کارآمد برای تولید نانوالماس با استفاده از همان پلاستیکی است که هر سال به محل دفن زباله می رود، این می تواند خبر خوبی برای سیاره ما باشد.

2. یک واکسن جهانی و مقاوم در برابر کووید-19 در شرف آزمایش روی انسان است.

برای سال‌ها، چهره‌های بهداشت عمومی و دانشمندان از کمبود بودجه برای تولید واکسن‌هایی برای محافظت از ما در برابر ویروس‌های فعلی و آینده شکایت داشتند. اما COVID-19 همه چیز را تغییر داد.

پس از شروع همه‌گیری، ده‌ها میلیون دلار به گروه‌های تحقیقاتی اختصاص یافت که به دنبال واکسن‌های جهانی کرونا هستند، که اگر می‌خواهیم از آینده‌ای بدون کووید مطمئن شویم، اکنون به آن نیاز فوری داریم.

یک واکسن جهانی COVID-19 می‌تواند هر گونه‌ای که ممکن است در آینده ظاهر شود و همچنین هر بیماری آینده ناشی از انواع کاملاً جدید کروناویروس‌ها را شکست دهد.

خبر خوب این است که مردم مدت‌ها قبل از اینکه نام آلفا، دلتا، اومیکرون و بقیه آن‌ها را بشنویم، کار روی آن را شروع کرده بودند.

یکی از این دانشمندان، الکساندر کوهن، دانشجوی دکترا در مؤسسه فناوری کالیفرنیا بود و محققان آزمایشگاه کوهن در حال نزدیک شدن به هدف خود هستند.

نتایج اولیه واقعا امیدوارکننده به نظر می‌رسند، زیرا آنتی‌بادی‌های تولید شده در واکسن آزمایشگاهی نه‌تنها تمام هشت کروناویروس موجود در واکسن را شناسایی کردند، بلکه چهار کروناویروس دیگر را نیز شناسایی کردند. در ماه مارس سال جاری، این گروه گزارش داد که به نظر می‌رسد این واکسن از موش‌ها و میمون‌هایی که در معرض مجموعه‌ای از کروناویروس‌ها قرار گرفته‌اند محافظت می‌کند. در ماه جولای، آنها نتایج را در Science منتشر کردند.

مرحله بعدی آزمایش واکسن بر روی انسان است و بودجه برای آن در حال حاضر وجود دارد. اگر موفقیت آمیز باشد، می تواند ما را از تحمل مجدد یک قرنطینه مرتبط با کووید نجات دهد.

3. یافته های جدیدی در مورد قدرت انجام اعمال تصادفی مهربانی وجود دارد.

انجام حرکات کوچک مهربانی همه را خوشحال می کند – آنهایی که می دهند و کسانی که دریافت می کنند. با این حال، نکته عجیب این است که بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله روانشناسی تجربی منتشر شده است، سامری های خوب دنیا متوجه نمی شوند که چقدر مردم را خوشحال می کنند.

محققان بر این باورند که این امر می‌تواند بسیاری از ما را از انجام کارهای خوب برای دیگران بازدارد، به این معنی که افراد فرصت‌هایی را برای احساس خوب و ایجاد احساس خوب در دیگران از دست می‌دهند.

آنها آزمایشاتی را با صدها نفر انجام دادند که کارهای محبت آمیز تصادفی انجام دادند و دریافت کردند، مانند خرید یک قهوه یا یک فنجان شکلات داغ برای یک غریبه، و در همه آنها، کسانی که این اعمال محبت آمیز را انجام می دادند، به طور مداوم میزان مثبت بودن آن را دست کم می گرفتند. افراد دیگر احساس می کنند

این ایده که مهربانی می تواند رفاه را افزایش دهد واقعاً جدید نیست. بسیاری از مطالعات قبلاً نشان داده اند که چگونه کمک داوطلبانه به دیگران باعث ایجاد احساسات مثبت برای هر دو طرف می شود.

اما کارشناسان می گویند که هر یافته جدید این ایده را تقویت می کند و آن را به یک استدلال علمی قوی تر تبدیل می کند و نه فقط چیزی که منطقی به نظر می رسد.

4. یک زن اسکاتلندی با حس بویایی قوی به ایجاد یک آزمایش ساده برای تشخیص پارکینسون کمک کرده است.

جوی میلن 72 ساله به طور تصادفی پیشرفت بزرگی در تشخیص بیماری پارکینسون ایجاد کرده است.

او متوجه شده بود که بوی شوهرش 12 سال قبل از تشخیص پارکینسون تغییر کرده است و متذکر شد که او بوی مشک آلودی متفاوت از عطر معمولی اش پیدا کرده است.

او گفت: “به اندازه کافی عجیب است که وقتی صبح از خواب بیدار می شوم، چشمانم را باز نمی کنم، بوی آنچه در اطرافم است را حس می کنم.”

جوی میلن دارای هیپراسمی ارثی است. افراد مبتلا به این عارضه به عنوان «سوپر بویایی» شناخته می شوند.

تیمی در دانشگاه منچستر از قدرت او استفاده کردند و متوجه شدند که بیماری پارکینسون واقعاً بوی خاصی دارد.

آنها با کمک مامان میلن، آزمایشی ابداع کردند که می تواند تنها در سه دقیقه تشخیص دهد که آیا فردی به بیماری پارکینسون مبتلا است یا خیر.

پروفسور پردیتا باران که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشت، توضیح می‌دهد: «ما پشت افراد را دقیقاً به همین شکل سواب می‌زنیم، و سپس آن را به طیف‌سنج جرمی می‌بریم، در آنجا ترکیبات روی پوست را تجزیه و تحلیل می‌کنیم، و از آن‌ها می‌توانیم بفهمیم که آیا کسی پارکینسون دارد یا نه. تحقیق، به یورونیوز.

تمرکز ما بر این است که چیزی را که تشخیص تاییدی نامیده می شود برای متخصص انجام دهیم تا به آنها کمک کند تا درمان مناسب را دریافت کنند.

تاکنون آزمایش خاصی برای پارکینسون وجود نداشته است و تشخیص بر اساس علائم و سابقه پزشکی بیمار انجام شده است. همه چیز در شرف تغییر است، با یک سواب پنبه ای ساده.

به یاد داشته باشید، پیدا کردن آن در میان تیترها سخت است، اما برخی از اخبار می توانند خبرهای خوبی باشند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اخبار تیم لیگ برتر: ترکیب پیش بینی شده برای اقدام آخر هفته | لیگ برتر

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، بورنموث – لستر شنبه ساعت 3 …