اخبار زنده جنگ روسیه و اوکراین: پوتین هشدار داد حملات به زیرساخت های اوکراین ممکن است افزایش یابد – آخرین به روز رسانی ها | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اتفاقات کلیدی

رئیس جمهور مکزیک هفته آینده طرح صلح اوکراین را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد کرد آندرس مانوئل لوپز اوبرادور می گوید.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که این پیشنهاد برای پاپ فرانسیس، دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونی گوترشو نخست وزیر هند، نارندرا مودیتشکیل کمیته گفتگو و صلح.

لوپز اوبرادور در سخنرانی به مناسبت روز استقلال مکزیک گفت:

این موضوع به دنبال توافق فوری برای توقف جنگ در اوکراین است.

ماموریت صلح‌ساز باید فوراً به دنبال توقف خصومت‌ها در اوکراین و آغاز گفتگوهای مستقیم با زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و پوتین، رئیس‌جمهور روسیه باشد.

لوپز اوبرادور، که کشورش یکی از اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل است، از سازمان ملل به دلیل «غیرفعال بودن» در مواجهه با مناقشه انتقاد کرد.

او گفت وزیر خارجه اش، مارسلو ابرارد، این پیشنهاد را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ارائه خواهد کرد که حدود 150 رئیس دولت و دولت به آن رسیدگی خواهند کرد.

پوتین هشدار داد که روسیه ممکن است حملات به زیرساخت های اوکراین را تشدید کند

ولادیمیر پوتین او متعهد شده است که با وجود آخرین ضدحمله کیف، به حمله خود به اوکراین ادامه خواهد داد و هشدار داده است که اگر نیروهای اوکراینی تأسیسات روسیه را هدف قرار دهند، مسکو ممکن است حملات خود را به زیرساخت های حیاتی کشور افزایش دهد.

آسوشیتدپرس گزارش داد که رئیس جمهور روسیه گفت که “آزادسازی” کل منطقه دونباس شرقی اوکراین همچنان هدف اصلی نظامی روسیه است و او نیازی به بازنگری در آن نمی بیند.

پوتین روز جمعه پس از شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند ازبکستان در جمع خبرنگاران گفت:

ما عجله نداریم

رهبر روسیه افزود که مسکو فقط سربازان داوطلب را برای جنگ در اوکراین مستقر کرده است.

روسیه هفته گذشته پس از یک ضد حمله سریع اوکراینی، نیروهای خود را از مناطق وسیعی از شمال شرق اوکراین عقب نشینی کرد. پوتین در اولین اظهار نظر خود در مورد پیشروی اوکراین گفت: “بیایید ببینیم چگونه پیشرفت می کند و چگونه به پایان می رسد.”

او گفت که اوکراین تلاش کرده به زیرساخت‌های غیرنظامی در روسیه ضربه بزند و «ما تاکنون با خویشتن‌داری پاسخ داده‌ایم، اما هنوز».

اگر شرایط به این شکل پیش برود، پاسخ ما جدی‌تر خواهد بود.

او در اشاره ای آشکار به حملات روسیه در اوایل این هفته به نیروگاه های برق در شمال اوکراین و سدی در جنوب، گفت: «به تازگی، نیروهای مسلح روسیه چند حمله موثر انجام داده اند.

بیایید آنها را به عنوان اعتصابات هشدار دهنده در نظر بگیریم.

ولادیمیر پوتین پس از نشست سران در ازبکستان به خبرنگاران اشاره کرد
ولادیمیر پوتین پس از نشست سران در ازبکستان با رسانه ها گفتگو کرد. عکس: سرگئی بوبیلف/AP

خلاصه

سلام و خوش آمدید به ادامه پوشش زنده آبان نیوز از جنگ در اوکراین. اینها آخرین تحولات با نزدیک شدن به ساعت 9:30 صبح در کیف است.

  • علیرغم مخالفت روسیه، کشورهای عضو سازمان ملل به استثنایی رای دادند تا به ولودیمیر زلنسکی اجازه دهند تا در مجمع عمومی هفته آینده از طریق ویدئو سخنرانی کند. از 193 کشور عضو، 101 کشور روز جمعه به اجازه رئیس جمهور اوکراین برای “ارائه بیانیه از پیش ضبط شده” به جای حضوری که معمولاً نیاز است، رأی مثبت دادند. هفت عضو از جمله روسیه به این پیشنهاد رای منفی دادند. نوزده ایالت رای ممتنع دادند.

  • رئیس اداره منطقه ای اوکراین گفت: تقریباً تمام اجساد نبش قبر شده در ایزیوم نشانه هایی از مرگ خشونت آمیز داشتند. محل دفن دسته جمعی پس از بازپس گیری شهر شرق اوکراین توسط نیروهای کیف کشف شد. اولگ سینگوبوف، رئیس اداره منطقه ای خارکف، روز جمعه گفت که نبش قبرها چندین جسد را با دست های بسته از پشت و یکی “با طنابی به دور گردنش” کشف کردند. وی در شبکه های اجتماعی گفت: از میان اجسادی که امروز از زیر قبر خارج شدند، 99 درصد علائم مرگ خشونت آمیز را نشان دادند.

  • اتحادیه اروپا از گورهای دسته جمعی «عمیقاً شوکه شد». جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه، گفت که توسط مقامات اوکراینی در ایزیوم کشف شد. ما این جنایات را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می کنیم.» امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز آنچه را که «جنایت‌های» انجام شده در ایزیوم توصیف کرد، محکوم کرد و به خشم فزاینده در کشورهای غربی نسبت به محل دفن پیوست.

  • نیروهای مسلح اوکراین چهار منطقه تحت کنترل نیروهای روسیه را هدف قرار دادندبه گفته ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین. ارتش همچنین یک ایستگاه تخلیه بار را هدف قرار داد و به نوبه خود مانع از استقرار ذخایر اضافی توسط نیروهای روسیه شد.

  • روسیه اوکراین را به انجام حملات هدفمند در شهرهای خرسون و لوهانسک علیه مقامات ارشد محلی که با مسکو همکاری می‌کنند، متهم کرده است. حداقل پنج موشک هیمارس به ساختمان اداری مرکزی در خرسون که نیروهای روسی از ماه مارس پس از ورود از کریمه آن را اشغال کرده‌اند، اصابت کرد. ویدئویی که از صحنه گرفته شده نشان می دهد که دود از مجتمع بیرون می ریزد. در شرق شهر لوهانسک، یک دادستان طرفدار روسیه به همراه معاونش در اثر انفجار دفتر آنها جان باختند. علت انفجار بلافاصله مشخص نشده است. میخائیلو پودولیاک، مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور، گفت که اوکراین پشت این انفجار نبوده است.

  • بسوی جنوب، قدرت تجزیه طلب مورد حمایت روسیه در بردیانسک همچنین کیف را مسئول “قتل مضاعف” دانست. از معاون اداره مدنی نظامی و همسرش که ریاست کمیسیون انتخابات منطقه ای شهر برای همه پرسی را بر عهده داشت.

  • در استان جنوبی Zaporizhzhia همچنین روز جمعه گزارش هایی از “انفجار قدرتمند” در ملیتوپل تحت اشغال روسیه منتشر شد.ایوان فدوروف، شهردار ملیتوپل گفت. او گفت: «امیدوارم فاشیست‌های روسی متحمل خساراتی در میان پرسنل و تجهیزات خود شده باشند. “منتظر خبرهای خوب از نیروهای مسلح اوکراین.”

  • رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین اولین اظهار نظر عمومی خود را انجام داد از آنجایی که نیروهایش مجبور به عقب نشینی شدند از مناطقی که در شمال شرق در اختیار داشتند، اقدامی که انتقاد عمومی غیرمعمول شدید مفسران نظامی روسیه را برانگیخت. پوتین گفت که او به این دلیل به اوکراین حمله کرد که غرب می خواست روسیه را تجزیه کند. وقتی از او درباره موفقیت نظامی اخیر اوکراین پرسیده شد، پوزخندی زد و گفت: «بیایید ببینیم چگونه پیشرفت می‌کند، چگونه به پایان می‌رسد.» پوتین گفت که با هدف نهایی “عملیات نظامی ویژه” مسکو در اوکراین، یعنی تصرف دونباس، هیچ تغییری نکرده است.

  • وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرده است که 600 میلیون دلار کمک نظامی دیگر ارائه می کند به اوکراین برای رفع “نیازهای حیاتی امنیتی و دفاعی” این کشور. در مجموع، دولت بایدن حدود 15.8 میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین متعهد شده است – 15.1 میلیارد دلار از آغاز تهاجم روسیه در فوریه.

  • سوئیس روز جمعه با اتحادیه اروپا در تعلیق توافقنامه سال 2009 که قوانین را برای ورود شهروندان روسیه به این کشور تسهیل می کرد، همسو شد. شورای فدرال این کشور در بیانیه ای اعلام کرد: تعلیق این توافق به معنای توقف کلی روادید برای روس ها نیست، بلکه آنها باید از روال معمول روادید برای ورود به سوئیس استفاده کنند. اتحادیه اروپا پیش از این اقدام مشابهی را انجام داد و توافق تسهیل روادید با روسیه را به حالت تعلیق درآورد، اما در پاسخ به حمله مسکو به اوکراین از ممنوعیت گسترده‌تر روادید خودداری کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“کمک به ثروتمندان”: مینی بودجه ترس و خشم را به خانه نخست وزیر می آورد | مینی بودجه 2022

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، Oدر خیابان بزرگ در حومه سرسبز …