کمپین کنندگان خواستار روز اقدام جهانی بحران آب و هوا در Cop27 | پلیس 27

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

گروه های جامعه مدنی در سراسر جهان خواستار یک روز جهانی اقدام در مورد فاجعه آب و هوایی هستند تا از دولت ها بخواهند که انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند و به اقتصاد کم کربن روی آورند.

روز اقدام روز شنبه 12 نوامبر، در میانه مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل متحد Cop27، که از 6 تا 18 نوامبر در شرم الشیخ به میزبانی دولت مصر برگزار می شود، برگزار می شود.

ائتلاف Cop27، که مبارزان برای پیوستن به آن دعوت شده‌اند، خواستار پایان دادن به گسترش سوخت‌های فسیلی و کمک به فقرا و آسیب‌پذیرانی هستند که بیشترین آسیب را از بحران آب‌وهوایی دارند. آنها انجمن‌های مردمی را برای فعالیت‌های مردمی راه‌اندازی خواهند کرد و خواستار راهپیمایی‌ها و اعتراضات میلیون‌ها نفر خواهند شد تا بر ۱۹۶ دولت جهانی که انتظار می‌رود برای مذاکرات Cop27 گرد هم آیند، فشار بیاورند.

Ubrei-Joe Maimoni Mariere، هماهنگ کننده پروژه عدالت آب و هوا و انرژی در دوستان زمین آفریقا، بخشی از ائتلاف، گفت: “ما باید از این فرصت برای تقاضای عدالت اقلیمی و همبستگی برای آفریقا و جنوب جهانی استفاده کنیم. برای متوقف کردن بحران آب و هوا و ایجاد عدالت انرژی در جهان، ما نیاز به حذف سریع سوخت‌های فسیلی، و یک انتقال عادلانه و فمینیستی و عادلانه به سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر مبتنی بر جامعه داریم. ما خواهان کمک مالی عمومی برای آب و هوا در قالب کمک های بلاعوض (نه وام) و انتقال فناوری برای کمک به حمایت از گذار برای مردم ما هستیم.

مصر گفته است که گروه‌های جامعه مدنی می‌توانند در مذاکرات Cop27 شرکت کنند و تظاهراتی را در محل برگزار کنند، اما حق اعتراض در دولت عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور به شدت محدود شده است.

کمپین های تبلیغاتی می ترسند صدای آنها شنیده نشود و خواستار اعتراضات و اقدامات متعدد در سراسر جهان برای نشان دادن قدرت افکار عمومی در مورد این موضوع و تحت فشار قرار دادن کشورهای کلیدی هستند.

محمد آدو، مدیر اندیشکده Power Shift آفریقا، گفت: «ائتلاف Cop27 فضایی است برای آفریقایی‌ها تا کنترل آینده جمعی ما را پس بگیرند. جامعه مدنی که نماینده صدها سازمان متشکل از میلیون‌ها نفر در سرتاسر قاره است، در حال گام برداشتن هستند تا نشان دهند آفریقایی که جوامع و رفاه را در مرکز اولویت‌های خود قرار می‌دهد چگونه می‌تواند باشد.»

چشم انداز Cop27 به دلیل تحولات و بحران های ژئوپلیتیکی از آخرین دیدار کشورها برای نشست Cop26 در گلاسکو در نوامبر گذشته نامشخص است. در آنجا، همه کشورها توافق کردند که بر محدود کردن افزایش دمای جهانی به 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن تمرکز کنند، که فراتر از آن، بسیاری از اثرات بحران آب و هوایی فاجعه بار و برخی غیرقابل برگشت خواهند بود.

از آن زمان، تهاجم روسیه به اوکراین بحران انرژی را برانگیخته است که قیمت گاز را به شدت افزایش داده است، در حالی که قیمت مواد غذایی نیز به شدت افزایش یافته است و کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با بحران هزینه زندگی مواجه هستند.

چین و ایالات متحده که در Cop26 توافقنامه همکاری مهمی را در مورد آب و هوا اعلام کردند، اکنون بر سر تایوان با هم اختلاف دارند. رهبران دست راستی پوپولیست در برخی از کشورها امیدوارند که اقدام در مورد بحران آب و هوا را به تعویق بیاندازند و افزایش قیمت انرژی به سوخت های فسیلی کمک کرده است که صنعت آنها را تقویت کرده است.

ائتلاف Cop27 از کشورهای در حال توسعه خواست تا با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و فناوری کم کربن، رشد اقتصادی را «استعمار زدایی» کنند. ائتلاف خواستار یک گذار عادلانه برای کارگران و جوامع وابسته به سوخت‌های فسیلی شد و از دولت‌ها خواست که بهداشت عمومی، حاکمیت غذایی، اکولوژی کشاورزی و شرایط زندگی مناسب را در اولویت قرار دهند.

تسنیم اسوپ، مدیر اجرایی شبکه بین‌المللی اقدام اقلیمی، گفت: «Cop27 که در خاک آفریقا برگزار می‌شود، فرصتی حیاتی برای تضمین عدالت اقلیمی برای مردم و جوامعی است که در برابر فاجعه آب‌وهوایی آسیب‌پذیر هستند و کمترین مسئولیت را در قبال آن دارند. آفریقایی ها و مردم جنوب جهان از تأثیرات مخرب تغییرات آب و هوایی، سیل، موج گرما، خشکسالی که منجر به امنیت غذا، آب و انرژی می شود، رنج می برند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دو طلا برای خواهر و برادر آبه در حالی که ژاپن به پاکسازی در تاشکند ادامه می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، در مسابقات جهانی تاشکند 2022، ماریوس …