بانک جهانی هشدار داد که نرخ های بهره بالاتر می تواند باعث رکود جهانی شود | بانک جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بانک جهانی هشدار داده است که ممکن است جهان به سمت یک رکود جهانی پیش رود زیرا بانک های مرکزی همزمان نرخ های بهره را برای مبارزه با تورم مداوم افزایش می دهند.

این بانک در مطالعه ای اعلام کرد که سه اقتصاد بزرگ آمریکا، چین و منطقه یورو به شدت کند شده اند و حتی یک ضربه متوسط ​​به اقتصاد جهانی در سال آینده می تواند آن را وارد رکود کند.

به گفته این سازمان، اقتصاد جهانی اکنون در شدیدترین کندی خود پس از بهبودی پس از رکود از سال 1970 قرار دارد و اعتماد مصرف‌کننده نسبت به دوره قبلی رکود جهانی به شدت کاهش یافته است.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی، با ابراز نگرانی از تداوم این روندها و پیامدهای مخرب برای بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه، گفت: «رشد جهانی به شدت در حال کاهش است و احتمالاً با کاهش بیشتر کشورها به دلیل رکود اقتصادی، بیشتر می شود.

به گفته بانک، افزایش همزمان نرخ بهره در سطح جهانی در حال انجام است و اقدامات سیاستی مرتبط احتمالا تا سال آینده نیز ادامه خواهد داشت، اما ممکن است برای پایین آوردن تورم به سطوح قبل از همه‌گیری کووید-19 کافی نباشد.

اگر اختلالات عرضه و فشارهای بازار کار فروکش نکند، نرخ تورم اصلی جهانی، بدون احتساب انرژی، می‌تواند در حدود 5 درصد در سال 2023 باقی بماند که تقریباً دو برابر میانگین پنج ساله قبل از همه‌گیری است.

بانک‌های مرکزی برای کاهش تورم ممکن است نیاز داشته باشند که نرخ‌های بهره را دو واحد درصد افزایش دهند، علاوه بر افزایش دو درصدی که قبلاً نسبت به میانگین سال 2021 دیده شده بود.

با این حال، افزایش در این اندازه، همراه با استرس بازار مالی، رشد تولید ناخالص داخلی جهانی را به 0.5 درصد در سال 2023 یا کاهش 0.4 درصدی بر حسب سرانه کاهش می دهد که با تعریف فنی رکود جهانی مطابقت دارد. .

مالپاس گفت که سیاست گذاران باید تمرکز خود را از کاهش مصرف به تقویت تولید، از جمله تلاش برای ایجاد سرمایه گذاری بیشتر و دستاوردهای بهره وری تغییر دهند.

بانک گفت که رکودهای قبلی خطر بالا ماندن تورم را برای مدت طولانی در حالی که رشد ضعیف است نشان داد و اشاره کرد که رکود سال 1982 بیش از 40 بحران بدهی را آغاز کرد و یک دهه رشد از دست رفته را در بسیاری از اقتصادهای در حال توسعه آغاز کرد.

آیهان کوسه، معاون بانک جهانی، گفت که تشدید اخیر سیاست‌های پولی و مالی به کاهش تورم کمک می‌کند، اما ماهیت بسیار همزمان این اقدامات می‌تواند شرایط را پیچیده و کاهش رشد جهانی را تشدید کند.

این مطالعه نشان داد که بانک‌های مرکزی می‌توانند با بیان شفاف تصمیم‌های سیاستی خود بدون ایجاد رکود جهانی با تورم مبارزه کنند، در حالی که سیاست‌گذاران باید برنامه‌های مالی میان‌مدت معتبری را اجرا کنند و به ارائه کمک‌های هدفمند به خانوارهای آسیب‌پذیر ادامه دهند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آمازون Kindle Scribe را در کنار مجموعه ای از محصولات خانه هوشمند راه اندازی کرد | آمازون

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، آمازون از Kindle Scribe رونمایی کرده …