شبه نظامیان لیبی صدها شهروند چاد را پس از دستگیری شکارچیان غیرقانونی بازداشت کردند | توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

صدها شهروند چاد برای نهمین روز در خیابان های یکی از شهرهای لیبی به تلافی دستگیری چهار مرد لیبیایی توسط دولت چاد به ظن شکار حیوانات در حال انقراض دستگیر و بازداشت می شوند.

در حال حاضر دست کم 400 نفر در شهر اجدابیه توسط یک شبه نظامی مرتبط با خلیفه حفتر، فرمانده ارتش خودخوانده ملی لیبی، دستگیر شده اند.

در اوایل ماه جاری، مقامات چاد چهار مرد اهل اجدابیا را به دلیل ورود غیرقانونی به کشور و شکار غیرقانونی گونه کمیاب بز کوهی دستگیر کردند. قابل درک است که لیبیایی ها بخشی از شبکه ای هستند که سال هاست در شمال شرق چاد شکار غیرقانونی می کنند.

یک غزال
غزال داما شکارچیان غیرقانونی در چاد به ویژه گونه های در حال انقراض را هدف قرار می دهند که به خاطر پوستش ارزشمند است. عکس: جف جارت/آلامی

یک منبع امنیتی در لیبی به آبان نیوز گفت که از آن زمان حداقل 400 شهروند چاد توسط تیپ اجدابیه به رهبری ایوب عیسی الفرجانی، داماد خلیفه حفتر دستگیر شده اند.

این منبع گفت: «این کمپین همچنان ادامه دارد. اگر برای چهار لیبیایی اتفاقی بیفتد، ممکن است به جایی برسد که روابط با چاد قطع شود.»

این منبع مدعی شد: «بسیاری از این چادی ها به بیماری های عفونی مبتلا هستند. ما قصد داریم آنها را به چاد بازگردانیم زیرا بسیاری از آنها مدارک مناسبی برای ماندن در لیبی ندارند.”

عکس‌های بازداشت‌شدگان در محاصره سربازان روی زمین در صفحات اجتماعی مرتبط با تیپ دست به دست می‌شود.

مهامت احمت لازینا، وزیر محیط زیست چاد، به خبرنگاران گفت که پنج خودرو از لیبی در نزدیکی شهر موردی وارد چاد شدند و توسط نیروهای امنیتی چاد تعقیب شدند. سه تا از خودروها از مرز فرار کردند.

این چهار مرد در صورت محکومیت ممکن است به پنج سال زندان محکوم شوند

لازینا گفت که شکار غیرقانونی در کشوری که متعهد به حفاظت از حیات وحش خود است، یک “خجالت بین المللی” بزرگ است.

شکارچیان غیرقانونی در شمال شرقی چاد گوسفندان بربری (که در چاد به عنوان شناخته شده است) را هدف قرار می دهند گوسفند بربری)، پرندگان شکاری و غزال داما در حال انقراض که بزرگترین گونه غزال در جهان است و برای پوستش ارزشمند است.

به گفته سازمان ملل، چاد با شکارچیان سودانی و لیبیایی که بین سال های 2002 تا 2010 حدود 4000 فیل را کشتند، دست و پنجه نرم می کند.

منصور عطیه، یکی از فعالان اجدابیه، گفت: «این غیرانسانی است که همه کارگران بیچاره‌ای را که برای بهبود زندگی خود به این کشور آمده‌اند، به انتقام چهار نفری که برای شکار غیرقانونی به آنجا رفته‌اند، دستگیر می‌کنند.»

تخمین زده می شود که 50000 کارگر چادی در لیبی وجود دارد که اکثراً در معدن طلا و کشاورزی کار می کنند.

وزارت خارجه لیبی گفت که آنها مذاکراتی را با چاد برای آزادی این چهار نفر که به نظر آنها “به اشتباه” وارد چاد شده اند، آغاز کرده اند. مقامات چاد از اظهار نظر خودداری کردند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آخرین جنگ روسیه و اوکراین: آنچه در روز 214 تهاجم می دانیم | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بیش از 730 نفر در …