انتخابات سوئد: چرا راست افراطی بزرگترین برنده بودند و چهار پیشنهاد دیگر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

وقتی همه آرا شمارش شد، دموکرات‌های سوئد ممکن بود بزرگترین حزب در انتخابات این هفته نبودند، اما شکی نیست که آنها بزرگترین برندگان بودند.

از آغاز به‌عنوان یک گروه نئونازی تا ورود اولین نمایندگان خود به مجلس ریکسداگ تنها 12 سال پیش. برای جانشینی اپوزیسیون محافظه‌کار سنتی و کسب بیش از 20 درصد آرا در سال جاری، ظهور حزب راست افراطی ضدمهاجر بسیار چشمگیر بوده است.

دموکرات‌های سوئد ممکن است به بخشی رسمی از ائتلاف دست راستی که اکثریت اندکی در پارلمان سوئد دارد، تبدیل نشوند، اما مطمئناً در پشت صحنه، در دالان‌های قدرت، و جایی که وزارتخانه‌های دولتی توسط برخی هدایت می‌شوند، ظاهر خواهند شد. از سیاست های آنها

1. پس راز موفقیت دموکرات های سوئد چه بود؟

دموکرات‌های سوئد در انتخابات این هفته هیچ پیروزی سریعی نداشتند. آنها در دهه گذشته به آرامی و پیوسته حمایت خود را افزایش داده اند و شاهد موفقیت احزاب ضد مهاجر مشابه در فنلاند و دانمارک بوده اند که به دولت راه پیدا کرده و راه را برای آنها هموار کرده است.

کاری که آنها توانسته اند با موفقیت انجام دهند این است که موج جنایت اخیر شامل تیراندازی و خشونت گروهی را با این ایده که همه تقصیر خارجی هاست، به هم پیوند می دهند.

در واقع، در مسیر مبارزات انتخاباتی، سیاستمداران ارشد دموکرات سوئد آشکارا اسلام را مسئول بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی سوئد می‌دانستند.

آن‌ها از انتقاد آشکار از خارجی‌ها به پیامی ظریف‌تر روی آورده‌اند که می‌گوید مردم با فرهنگ‌های مختلف نمی‌توانند در یک کشور زندگی کنند: و این پیامی است که رای‌دهندگان آن را با صدای بلند و واضح شنیده‌اند.

دموکرات‌های سوئد چه در دولت و چه به عنوان قدرتی که در پشت تاج و تخت است، گفت: «معامله‌ای واقعاً سخت را انجام خواهند داد». پونتوس اودمالم، یک سوئدی که در دانشگاه ادینبورگ در زمینه سیاست سخنرانی می کند.

جیمی آکسون، رهبر دموکرات‌های سوئد، به وضوح بیان کرده است که مهاجرت اولویت اصلی حزبش است که می‌خواهد توسط دولت بعدی حل شود.

ما ممکن است ببینیم در دانمارک چه اتفاقی افتاد، جایی که دولت با حزب مردم دانمارک در مورد بودجه و مهاجرت معامله کرد. اما این وضعیت پس از انتخابات بسیار دشوار خواهد بود.” او به یورونیوز گفت.

در دولت یا خارج از دولت، نوعی معامله ائتلافی بین دموکرات‌های سوئد و احزاب دیگر در دولت بعدی به رهبری اولف کریسترسون از میانه‌روها انجام خواهد شد.

وی گفت: “من فکر می کنم چه چیزی باید ببینیم که آیا مشاوران دموکرات سوئد وارد ادارات دولتی می شوند و آیا آنها محدودیت هایی را برای کارهایی که کارمندان دولتی می توانند انجام دهند تعیین می کنند.” دومینیک هیند، مدرس دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند و کارشناس سیاست سوئد.

«هرکسی که مستقیماً تحت فرمان دولت باشد، می‌تواند متوجه شود که برای انجام کارهایی فراخوانده شده است که کاملاً با آن راحت نیست، و این یک قلمرو ناشناخته است.

هنده به یورونیوز گفت: «معمولاً احترام زیادی در بین وزرا و سیاستمداران برای بی طرفی توصیه های خدمات ملکی وجود دارد، اما اکنون آنها انتظار رویارویی بیشتری در مورد مسائل سیاسی دارند.

2. سوئد دموکرات ها قطعا در سوئد محبوبیت جهانی ندارند

در سطح ملی، به نظر می رسید که دموکرات های سوئد واقعاً خوب عمل کرده اند. اما بررسی دقیق‌تر برخی از نتایج رای‌گیری نشان داد که آنها در برخی از مناطق سوئد محبوب‌تر از سایرین هستند.

مرکز آنها در جنوب کشور است، در مناطقی که ممکن است پیش از این سنگر سوسیال دموکرات ها بوده باشد.

در پایتخت، استکهلم، دموکرات‌های سوئد تنها 10 درصد آرا را به دست آوردند، در حالی که در گوتنبرگ 14.7 درصد آرا را به دست آوردند.

اما در منطقه جنوبی اسکنه تقریباً 33 درصد از آرا را در مناطق حومه شهر به دست آوردند. در بزرگترین شهر اسکان، مالمو، آنها 16.4 درصد از آرا را به دست آوردند که واقعاً اهمیت مناطق روستایی در جنوب سوئد را نشان می دهد که در آن نگرانی هایی در مورد مهاجرت و جرم وجود دارد و پیام دموکرات های سوئد به شدت طنین انداز است.

3. پس از شکست در انتخابات، استعفا می آید

هفته ای پرتلاطم برای اولین نخست وزیر زن سوئد، ماگدالنا اندرسون بود. در مسیر مبارزات انتخاباتی، او به عنوان یک “ستاره راک” برای سوسیال دموکرات ها در نظر گرفته می شود، با تصویر او که پوسترها و اعلامیه های بی شماری را تزئین می کند. و با ضریب اعتماد بالای مردم، او یک دارایی انتخاباتی عظیم برای سوسیال دموکرات ها بود.

با این حال، محبوبیت شخصی اندرسون به اندازه کافی برای حزب او تقویت نشد و او یک روز پس از اعلام نتایج نهایی رأی گیری استعفای خود را به رئیس پارلمان تسلیم کرد – حتی اگر حزب او در واقع در مقایسه با 7 کرسی پارلمان به دست آورد. انتخابات قبلی

و او تنها نامزد برجسته ای نبود که این هفته کنار رفت. رهبر حزب مرکز آنی لوف نیز استعفا داد. حزب او از نظر سیاست شمال اروپا اسماً راست میانه است، اما او از این فکر که در قدرت باشد یا وابسته به دموکرات‌های سوئد باشد آنقدر متحیر بود – او بارها آنها را “بیگانه‌هراسی” در مسیر مبارزات انتخاباتی می‌خواند – که حزبش می‌شد. مایل به پیوستن به یک بلوک چپ فقط برای دور نگه داشتن آنها از قدرت هستند.

لوف در توییتر نوشت: «پس از 11 سال به عنوان رهبر حزب، به زودی باتوم را تحویل خواهم داد.

“من این کار را با پشتی صاف و احساس غرور نسبت به برداشتی که حزب مرکز ایجاد کرده انجام می دهم. برای آب و هوا، برای روستا و برای برابری جنسیتی. زیرا ما همیشه برای انسانیت ایستاده ایم.”

قمار انتخاباتی حزب مرکز برای لوف که حزبش هفت کرسی و تقریباً 2 درصد آرا را در مقایسه با انتخابات قبلی از دست داد، نتیجه نداد.

4. محیط در پشت مشعل قرار گرفت

بحران آب و هوا در این چرخه انتخابات آنچنان که تصور می‌کنید به شدت ظاهر نشد. به خصوص در کشور اصلی گرتا تونبرگ، جایی که حتی کلمه ای برای «شرم کردن پرواز» وجود دارد که هواپیماهای زیادی سوار می شوند!

از آنجایی که آب و هوا بخشی از این کمپین بود، به افزایش قیمت انرژی و بررسی اینکه آیا نیروگاه های هسته ای بیشتری در سوئد نیاز است یا خیر مرتبط بود.

گرتا تونبرگ که تنها دو هفته قبل از انتخابات سراسری سال 2018 با نشستن آرام در خارج از پارلمان در استکهلم خود را در سطح جهانی مشهور کرد، از اینکه مسائل آب و هوایی در این کمپین “فراموش شده است” ابراز تاسف کرده است.

نورا تئورین از این نشست گفت: «آب و هوا مسئله بزرگ و مهمی برای رأی دهندگان است، اما تصور من این است که اصلاً در سطح قانون و نظم بحث نمی شود و بحران انرژی و افزایش قیمت بنزین بیشتر مورد بحث قرار گرفته است». دانشگاه گوتنبرگ

او به یورونیوز گفت: «البته در مانیفست حزبی حزب سبز، آنها سعی می‌کنند همیشه روی مسئله آب و هوا و در مناظره‌هایی که با آنها مصاحبه می‌شود، تمرکز کنند، اما به دلایلی، این به رای تبدیل نشده است.»

با این حال، خبرهای خوبی برای سبزهای سوئد وجود داشت، که در یک مقطع به نظر می رسید که ممکن است آرای کافی برای عبور از آستانه 4 درصد برای ورود به پارلمان را کسب نکنند.

آنها 5.1٪ در سراسر کشور نظرسنجی کردند، اما در برخی از شهرهای بزرگتر نمایش قوی داشتند: 10٪ در استکهلم، 7.9٪ در گوتنبرگ و 7.5٪ در مالمو.

5. آیا وجهه بین المللی سوئد ضربه خواهد خورد؟

در سرتاسر جهان، سوئد به عنوان چراغ راه لیبرالیسم مترقی تلقی شده است. کشور برابری جنسیتی و حقوق کامل برای اقلیت های جنسی. اینجا سرزمین ABBA و IKEA است.

اما اکنون، بقیه جهان چگونه باید به کشوری نگاه کنند که در آن از هر پنج رای دهنده یک رای خود را به یک حزب آشکارا ضد مهاجر می پردازد؟

میانه‌روها، به رهبری اولف کریسترسون، نخست‌وزیر احتمالاً جدید، می‌خواهند به سرعت حرکت کنند تا به شرکای بین‌المللی اطمینان دهند که دست عاقلانه دولت سوئد هستند.

البته صحبت یک چیز است و دولت بعدی سوئد – که به طور متوسط ​​18 روز طول می کشد تا تشکیل شود – در نهایت بر اساس اقداماتش قضاوت خواهد شد که آیا دموکرات های سوئد بخشی رسمی از یک دولت ائتلافی با کرسی هایی در کابینه هستند یا اینکه پشت صحنه در حال کشیدن ریسمان هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مداخلات اولیه از دست رفته است زیرا نیوساوت ولز با کمبود مشاور مدرسه مبارزه می کند | نیو ساوت ولز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، کمبود شدید مشاوران مدرسه به …