چرا پوند در سی امین سالگرد چهارشنبه سیاه سقوط می کند؟ | استرلینگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

زمان بندی به سختی می توانست مناسب تر باشد. در سی امین سالگرد خروج استرلینگ از مکانیسم نرخ ارز اروپا، پوند دوباره تحت فشار بازارهای ارز قرار گرفت و به پایین ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا در 37 سال گذشته رسید.

چهارشنبه سیاه – 16 سپتامبر 1992 – جایگاه ویژه ای در تاریخ اقتصادی بریتانیا پس از جنگ دارد: لحظه ای که در آن خزانه داری و بانک انگلستان با سفته بازان به رهبری جورج سوروس برخورد کردند – و شکست خوردند.

این بار چنین تیراندازی چشمگیری رخ نخواهد داد زیرا شکست ERM پایانی بر تلاش های بریتانیا برای حفظ پوند در نرخ ثابت در برابر سایر ارزها بود. از آن زمان، استرلینگ مجاز است سطح خود را پیدا کند.

نمودار پوند در برابر دلار

با این حال، کاهش اخیر آن در برابر همتای آمریکایی خود شروع به ایجاد ابروها در بازارهای مالی کرده است، جایی که صحبت های فزاینده ای در مورد نزدیک شدن به برابری یک به یک در برابر دلار برای اولین بار از اوایل سال 1985 وجود دارد.

همانطور که در اواسط دهه 1980 بود، قدرت دلار بخشی از داستان است. در زمان تشدید عدم اطمینان، سرمایه گذاران تمایل دارند که پول خود را در ارز ذخیره اصلی جهان پارک کنند و کندی اقتصاد جهانی، افزایش تورم و جنگ در اوکراین جو ریسک گریزی را ایجاد کرده است.

تصمیمات تهاجمی نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده، فدرال رزرو، دلار را حتی بالاتر برده است. پس از دست کم گرفتن قدرت تورم، فدرال رزرو اکنون در حال بازی کردن است.

قوی‌تر از حد انتظار داده‌های هزینه زندگی ایالات متحده در این هفته به این معنی است که بانک مرکزی مطمئناً در هفته آینده نرخ‌های بهره را 0.75 درصد افزایش خواهد داد، و برخی در وال استریت فکر می‌کنند که ممکن است افزایش کامل 1.0 درصدی را انتخاب کند. نرخ بهره بالاتر دلار را برای سرمایه گذاران جذاب تر می کند، زیرا آنها بازدهی بهتری از پول خود دریافت می کنند.

با این حال، در حالی که استرلینگ تنها ارزی نیست که گرما را احساس می کند، بیش از بسیاری از آنها آسیب دیده است و اکنون در کمترین سطح خود در برابر یورو در بیش از 18 ماه گذشته معامله می شود. کاهش ارزش پوند صادرات بریتانیا را ارزان‌تر می‌کند، اما واردات را نیز گران‌تر می‌کند و تورم را افزایش می‌دهد و همچنین سفر به ایالات متحده را گران‌تر می‌کند.

سه عامل مهم وجود دارد که استرلینگ را در برابر دلار کاهش می دهد. اول، وضعیت اقتصاد وجود دارد: قابل توجه بود که محرک آخرین سقوط ارزش پوند، انتشار داده های رسمی بود که نشان می داد هزینه ها در فروشگاه ها و آنلاین ماه گذشته به شدت کاهش یافت. نگرانی مصرف کننده در مورد تورم 10 درصدی و افزایش قبوض انرژی تاثیر دارد.

دوم، صدراعظم کواسی کوارتنگ قصد دارد 150 میلیارد پوند برای سقف قبوض انرژی داخلی برای دو سال آینده کنار بگذارد. بریتانیا در حال حاضر کسری تجاری سنگینی دارد و این با کسری بودجه بسیار بزرگ‌تری همراه خواهد بود.

سوم، اشارات لیز تراس مبنی بر اینکه او ممکن است حکم تورم بانک انگلستان را همراه با دفاع از مقام ارشد خزانه داری – سر تام اسکالر – تغییر دهد، سرمایه گذاران را در مورد نگه داشتن استرلینگ عصبی کرده است.

اخبار اقتصادی بهتر فشار روی پوند را کاهش می دهد و دولت نگران شواهدی است که نشان دهد بسته انرژی آن باعث افزایش اعتماد مصرف کننده و به طور کلی فعالیت اقتصادی می شود. برابری در برابر دلار به هیچ وجه اجتناب ناپذیر نیست.

اما همانطور که دیوید مارش، از اندیشکده اقتصادی OMFIF، می‌گوید: «لیز تراس، که تنها 10 روز در مقام ریاست جمهوری است، با چالش‌های گسترده‌ای با وفادار و وفادار و عمدتاً بدون محاکمه مواجه است. با توجه به حجم بودجه و کسری حساب جاری بریتانیا و عدم اطمینان در مورد سیاست‌های اقتصادی و انرژی تراس، خطر فشار عمده بر استرلینگ وجود دارد که می‌تواند دولت او را مختل کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پلی آف MLB 2022: رتبه بندی مدعیان عنوان از اول تا بدترین | MLB

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیفصل بعد MLB از روز جمعه …