پوند سقوط کرد زیرا خرده فروشی ضعیف این نگرانی را ایجاد کرد که اقتصاد بریتانیا در رکود است | اقتصاد

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پس از اینکه خرده‌فروشی ضعیف‌تر از حد انتظار، نگرانی‌ها مبنی بر اینکه اقتصاد بریتانیا در حال حاضر در رکود است، به پوند در برابر دلار به پایین‌ترین حد خود در 37 سال اخیر سقوط کرد.

استرلینگ بیش از 1 درصد در برابر این ارز کاهش یافت و به 1.1351 دلار رسید که پایین ترین سطح از سال 1985 است که تا حدی منعکس کننده قدرت گسترده تر دلار و همچنین نگرانی های خاص در مورد چشم انداز انگلیس است. پوند همچنین در برابر یورو با 1 یورو به ارزش 87.66p به پایین ترین سطح 17 ماهه خود رسید.

این در حالی است که آخرین داده های رسمی نشان می دهد که مصرف کنندگان با کمبود نقدینگی در ماه آگوست، زمانی که حجم خرده فروشی در بریتانیا 1.6 درصد کاهش یافته بود، هزینه های خود را بیش از حد انتظار کاهش دادند. اقتصاددانان کاهش کمتری 0.5 درصدی را پیش بینی کرده بودند.

کاهش شدید فروش پس از افزایش 0.4 درصدی در جولای رخ داد که به نظر می‌رسد یک بازگشت موقت پس از جشن‌های پلاتینیوم ملکه در ژوئن باشد.

دفتر آمار ملی گفت که کاهش فروش در ماه گذشته گسترده بود و پمپ بنزین‌ها، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های لباس و مبلمان همگی با کاهش مواجه شدند.

آخرین باری که این اتفاق افتاد در ژوئیه 2021 بود، زمانی که تمام محدودیت‌های قانونی کووید برای مهمان‌نوازی برداشته شد و مردم به بارها و رستوران‌ها رفتند.

ONS گفت «افزایش قیمت‌ها و هزینه‌های زندگی» به خرده‌فروشی در بریتانیا ضربه می‌زند و اقتصاددانان هشدار دادند که نشانه‌هایی از اقتصاد در حال حاضر در رکود وجود دارد.

اولیویا کراس، اقتصاددان در موسسه مشاوره کپیتال اکونومیکس، گفت که در حالی که او انتظار داشت که رکود در بریتانیا پس از طرح توقف 150 میلیارد پوندی قیمت انرژی دولت کوتاه‌تر و ملایم‌تر باشد، همه شاخص‌ها نشان می‌دهند که انقباض اقتصادی از قبل آغاز شده است.

او گفت: «کاهش 1.6 درصدی حجم خرده فروشی در ماه اوت، از دیدگاه ما حمایت می کند که اقتصاد در حال حاضر در رکود است. خرده‌فروشی احتمالاً همچنان با مشکل مواجه خواهد شد زیرا بحران هزینه زندگی در ماه‌های آینده شدیدتر می‌شود. اما با این وجود بانک انگلستان همچنان باید نرخ بهره را به شدت افزایش دهد.

کاپیتال اکونومیکس گفت 150 میلیارد پوند اضافی تزریق شده به اقتصاد بانک را مجبور می کند تا یک درصد دیگر به نرخ بهره از برآورد قبلی خود اضافه کند، به این معنی که انتظار دارد نرخ پایه بانک از سطح فعلی 1.75 درصد به 4 درصد جهش کند. درد بیشتر برای کسانی که وام مسکن دارند.

مارتین بک، مشاور ارشد اقتصادی EY Item Club، گفت: «درآمد واقعی خانوارها هنوز در مسیر کاهش قابل توجهی در 12 ماه آینده قرار دارد. و با توجه به احتمال افزایش بیکاری، اگر با معیارهای رکودهای گذشته به میزان متوسطی باشد، و چشم انداز ژئوپلیتیکی نیز پر از عدم قطعیت باشد، بعید است که اعتماد شاهد احیای زیادی باشد.

بنابراین، رکودی که در حال حاضر خرده فروشان در آن قرار دارند، احتمالا تا پایان سال جاری و تا سال 2023 ادامه خواهد داشت.

برای تأکید بر میزان رکود، فروش آنلاین از 26.3 درصد در ژوئیه 2022 به 25.7٪ از کل فروش در آگوست 2022 کاهش یافت. اگرچه تراکنش‌ها از طریق وب به طور قابل توجهی بالاتر از سطح ۱۹.۸ درصدی قبل از ویروس کرونا باقی می‌مانند.

فروش در سوپرمارکت‌ها و سایر فروشگاه‌های مواد غذایی در ماه آگوست ۰.۸ درصد کاهش یافت که باعث می‌شود آنها ۱.۴ درصد کمتر از سطح قبل از همه‌گیری در فوریه ۲۰۲۰ باشند.

فروش بنزین و گازوئیل با وجود کاهش قیمت ها 1.7 درصد کاهش یافت.

فروش در فروشگاه‌های بزرگ 2.7 درصد کاهش یافت، در حالی که فروشگاه‌های کالاهای خانگی 1.1 درصد کاهش یافتند که عمدتاً به دلیل کاهش در فروشگاه‌های مبلمان و روشنایی بود.

بازخورد خرده فروشان حاکی از آن بود که مصرف کنندگان پس از افزایش گسترده قیمت ها، هزینه خود را کاهش می دهند.

با این حال، فروش الکل و تنباکو 6.3 درصد افزایش یافت.

لیزا هوکر، رهبر صنعت بازارهای مصرف در PwC، گفت: «خریداران صرفاً برای جبران افزایش قیمت، کمتر خرید می‌کنند. او گفت که این یک نگرانی برای خرده فروشان است زیرا آنها به دوره خرید مهم کریسمس نزدیک می شوند.

برای اولین بار، حجم فروش خواربار و مواد غذایی که تاثیر تورم را از بین برد، در واقع به کمتر از سطح قبل از همه‌گیری سقوط کرد و نشان داد که خریداران کمتر هدر می‌دهند و مجبور هستند بیشتر مراقب آنچه در چرخ دستی‌های خود قرار می‌دهند، باشند.

او افزود: «با نزدیک شدن به «سه ماهه طلایی» بحرانی در آستانه کریسمس، خرده فروشان با پیش بینی نتیجه بودجه کوچک هفته آینده را بررسی خواهند کرد.

«تأیید سقف قیمت انرژی و امکان کاهش مالیات ممکن است مخارج مصرف‌کننده را افزایش دهد، اما کسب‌وکارها نیز به دنبال کمک برای کاهش هزینه‌های فزاینده آب و برق خود خواهند بود. این علاوه بر تورم هزینه ورودی و افزایش دستمزد است که آنها قبلاً مجبور به مقابله با آن هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اخبار لیگ برتر، Lionesses – USA در ومبلی: شمارش معکوس فوتبال آخر هفته – زنده | فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …