تشییع جنازه ملکه: کدام خانواده سلطنتی از اروپا در این مراسم شرکت می کنند و ارتباط آنها با الیزابت دوم چگونه است؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مراسم تشییع جنازه ملکه بریتانیا در روز دوشنبه شاهد بزرگترین گردهمایی خانواده سلطنتی در قرن حاضر – شاید تا کنون – در لندن خواهد بود.

انتظار می‌رود پادشاهان، ولیعهد و خانواده‌های سلطنتی که نماینده ده‌ها میلیون نفر هستند از خاورمیانه و آسیا وارد شوند، اما این اعضای خاندان سلطنتی اروپایی هستند که رابطه نزدیکی با اعلیحضرت داشتند، برخی به عنوان دوست و بسیاری به عنوان بستگان.

بنابراین چه کسی در مراسم تشییع جنازه شرکت می کند، و اگر اصلاً با ملکه الیزابت دوم ارتباط دارند، چگونه هستند؟ راهنمای ما در اینجا آمده است:

بلژیک

شاه فیلیپ و ملکه ماتیلد در مراسم خاکسپاری روز دوشنبه نماینده بلژیک خواهد بود.

پس از مرگ ملکه الیزابت دوم، خانواده پیامی منتشر کردند که در آن آمده بود: “ما همیشه خاطرات خوشی از این بانوی بزرگ که در طول سلطنت خود، وقار، شجاعت و فداکاری از خود نشان داد، حفظ خواهیم کرد. هر یک از برخوردهای ما برای همیشه در خاطرات ما حک خواهد شد.”

و رابطه دو خانواده سلطنتی چگونه است؟ جد شاه فیلیپ، پادشاه لئوپولد اول، اولین پادشاه بلژیک است که عموی ملکه ویکتوریا نیز بود. و ملکه ویکتوریا مادربزرگ ملکه الیزابت دوم بود.

دانمارک

دانمارک ملکه مارگرت دوم خواهد بود شرکت در مراسم خاکسپاری، تنها یک هفته پس از جشن گرفتن پنجاهمین سالگرد سلطنت خود به همراه پسرش ولیعهد فردریک و همسرش ولیعهد ماری.

ملکه مارگرت دوم پسر عموی سوم ملکه الیزابت دوم بود و پادشاهان هم از نوادگان ملکه ویکتوریا و هم کریستین دهم پادشاه نروژ بودند.

ملکه مارگرت: “مادر شما برای من و خانواده ام بسیار مهم بود.” در نامه ای نوشت به پادشاه بریتانیا چارلز سوم.

او شخصیتی برجسته در میان پادشاهان اروپایی و الهام‌بخش بزرگی برای همه ما بود.»

پس از مرگ ملکه الیزابت دوم، خانواده سلطنتی دانمارک برخی از برنامه‌های جشن سالگرد ملکه مارگرت را در همان آخر هفته تغییر دادند، از جمله لغو رژه نظامی به نشانه احترام.

ولیعهد فردریک در المپیک سیدنی در سال 2000 با همسر آینده‌اش مری استرالیایی آشنا شد.

لیختن اشتاین

خانه لیختن اشتاین به اوایل دهه 1600 برمی گردد و خانواده سلطنتی نام خود را به این کشور کوچک اروپایی با تنها 38000 نفر می دهند.

خانواده سلطنتی به یورونیوز تایید کردند که اعلیحضرت ارثی هستند شاهزاده آلویس و همسرش والاحضرت ارثی پرنسس سوفی هر دو در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم شرکت خواهند کرد.

شاهزاده آلویس به همراه پدرش، شاهزاده موروثی هانس آدام دوم، که پسر عموی هشتم ملکه الیزابت دوم بود، بر لیختن اشتاین حکومت می کند – هر دو از نوادگان لودویگ، دوک برانسویک-ولفنبوتل بودند.

خاندان سلطنتی لیختن اشتاین گفتند: «شاهزاده ارثی آلویس که در مراسم تشییع جنازه شرکت خواهد کرد، نهمین برادرزاده ملکه الیزابت دوم است.

تا حدودی کنجکاو، پرنسس سوفی – که در یک خانواده اشرافی باواریا به دنیا آمد – می تواند بستگان خود را مستقیماً به شاهزاده بانی اسکاتلند، شاهزاده چارلی، که نوادگانش ادعای فرضی بر تاج و تخت دارند، ردیابی کند: که سوفی را در ردیف دوم برای تبدیل شدن به ملکه ژاکوبیت قرار می دهد. انگلیس و اسکاتلند – اگرچه عموی او که در ردیف اول قرار دارد، این ادعا را در این مرحله کاملاً “فرضی” توصیف کرده است!

لوکزامبورگ

دوک بزرگ هنری و دوشس بزرگ ماریا ترزا لوکزامبورگ در مراسم تشییع جنازه روز دوشنبه شرکت خواهند کرد و آنها ارتباط بسیار ویژه ای با بریتانیا دارند.

مادر هنری، دوشس بزرگ شارلوت، پس از تهاجم آلمان در جنگ جهانی دوم از لوکزامبورگ گریخت و به مدت دو سال به لندن تبعید شد. در آن زمان او پیام هایی را در بی بی سی پخش کرد و به نماد مقاومت کشورش در طول جنگ تبدیل شد.

گراند: “ملکه نقش قابل توجهی در شکل دادن به تاریخ بریتانیا به عنوان طولانی ترین پادشاه این کشور ایفا کرد. ما عمیقاً قدرت اخلاقی و عزم او را تحسین می کردیم. او پادشاهی نمونه بود، محبوب ترین و مورد احترام مردم در سراسر جهان.” دوک هانری به شاه چارلز سوم نامه نوشت.

لوکزامبورگ هرگز حمایت فوق‌العاده‌ای را که بریتانیا از دوشس بزرگ شارلوت و پسرش، پدرم ژان، در طول جنگ جهانی دوم کرد، فراموش نکرد. پناهگاه امن آنها در لندن به حفظ موجودیت کشور من در آن دوران تاریک کمک کرد.

ما از روابط نزدیک خانواده هایمان و نمونه فوق العاده و منحصر به فرد اعلیحضرت از خدمات به کشورمان سپاسگزاریم.»

دوک بزرگ و ملکه الیزابت هر دو با پادشاه بریتانیا جرج دوم و ملکه کارولین که در اواسط دهه 1700 حکومت می کردند، خویشاوند بودند.

موناکو

خانواده سلطنتی Monégasque در مراسم تشییع جنازه توسط شاهزاده آلبرت دوم و پرنسس شارلین.

“تعهد تزلزل ناپذیر اعلیحضرت و تعهد به انجام وظیفه در طول سلطنت او همیشه بسیار الهام بخش بوده است. این امر برای مدت طولانی در یادها و تحسین خواهد ماند.” شاهزاده آلبرت در نامه ای نوشت هفته گذشته به پادشاه چارلز سوم.

او واقعاً نماینده وحدت و عزت بریتانیا در طول هفت دهه گذشته بود.»

خاندان گریمالدی به مدت 700 سال بر شاهزاده کوچک مدیترانه حکومت کرده است و در طول قرن بیستم به نمادی از سلطنتی درخشان و مدرن اروپایی تبدیل شد، زمانی که پدر شاهزاده آلبرت پس از ملاقات در جشنواره فیلم کن با ستاره هالیوود گریس کلی ازدواج کرد. اما تراژدی زمانی رخ داد که پرنسس گریس در سال 1982 در یک تصادف رانندگی درگذشت.

مانند ولیعهد دانمارک و شاهزاده خانم، آلبرت و شارلین از موناکو در بازی های المپیک سیدنی در سال 2000، جایی که او یک شناگر آفریقای جنوبی بود، آشنا شدند.

هلند

خانواده سلطنتی هلند به طور سنتی به همتایان انگلیسی خود نزدیک بوده اند و به همین دلیل است شاه ویلم الکساندر و ماکسیم ملکه در مراسم تشییع جنازه در لندن شرکت خواهد کرد، همراه با مادر سابق، ملکه قبلی که در سال 2013 به نفع پسرش استعفا داد و اکنون به عنوان نامگذاری شده است. پرنسس بئاتریکس.

خانواده سلطنتی هلند در بیانیه ای اعلام کردند: “ما از ملکه الیزابت دوم با احترام عمیق و محبت فراوان یاد می کنیم. او ثابت قدم و خردمند، عمر طولانی خود را وقف خدمت به مردم بریتانیا کرد.”

ما با بریتانیا و خانواده سلطنتی آن پیوند محکمی احساس می کنیم و در این زمان در غم و اندوه آنها شریک هستیم. ما از دوستی نزدیک کشورهایمان که ملکه الیزابت چنین کمک فراموش نشدنی ای در این رابطه انجام داد بسیار سپاسگزاریم.

پادشاه ویلم الکساندر و ملکه الیزابت دوم به عنوان پسر عموی پنجم خویشاوند بودند – او از نوادگان پرنسس کارولینا، دختر پادشاه ویلیام چهارم است. در حالی که او از طریق مادربزرگش ملکه مری نیز با پرنسس کارولینا خویشاوندی داشت.

نروژ

پادشاه هارالد پنجم و ملکه سونیا نروژ در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم شرکت خواهد کرد و خاندان سلطنتی نروژ پایدارترین روابط را با بریتانیا و خانواده سلطنتی بریتانیا در میان اروپا دارند.

پادشاه هارالد در بیانیه ای به مناسبت مرگ ملکه گفت: «برای نزدیک به یک قرن، اعلیحضرت زندگی خود را وقف خدمت به کشورهای مشترک المنافع کرد و مردم بریتانیا را در روزهای خوب و بد، در مواقع شادی و غم دنبال کرد.

برای نزدیک به یک قرن، اعلیحضرت زندگی خود را وقف خدمت به کشورهای مشترک المنافع کرد و مردم بریتانیا را در روزهای خوب و بد، در مواقع شادی و اندوه دنبال کرد.»

ملکه الیزابت دوم و پادشاه هارالد پسر عموی دوم بودند که پدربزرگ و مادربزرگ یکسانی داشتند، پادشاه ادوارد هفتم و ملکه الکساندرا، که پدر و مادر ملکه مود خود نروژ بودند.

هنگامی که نروژ در سال 1940 توسط آلمان اشغال شد، پادشاه هاکون و ولیعهد اولاو (پدربزرگ و پدر پادشاه فعلی) مجبور به فرار از کشور و زندگی در تبعید در لندن شدند. خانواده سلطنتی نروژ در بیانیه ای اعلام کرد: «این دو شاخه خانواده را حتی بیشتر به هم نزدیک کرد.

هنگامی که او جوان بود، ملکه الیزابت دوم پادشاه هاکون را “عمو چارلز” صدا می کرد و طبق گفته خانواده سلطنتی نروژ، “عمو چارلز” عموی مورد علاقه ملکه بود – و او شاهزاده چارلز را به افتخار پادشاه هاکون نامید.

نووی اولین کشور خارج از کشورهای مشترک المنافع بود که ملکه الیزابت در سال 1955 از آن بازدید کرد و در مجموع سه بار به عنوان مهمان سه نسل از پادشاهان نروژ از آن بازدید کرد.

از سال 1991 که پادشاه هارالد و ملکه سونجا تاجگذاری کردند، آنها سالانه برای دیدار با اقوام بریتانیایی خود در خانواده سلطنتی به بریتانیا سفر کردند.

اسپانیا

دو نسل از خانواده سلطنتی اسپانیا در مراسم خاکسپاری ملکه شرکت خواهند کرد: نسل فعلی شاه فیلیپه ششم و ملکه لتیزیاو پدر و مادر فیلیپ سابق شاه خوان کارلوس و ملکه صوفیه.

شاه فیلیپه در تلگرامی که به کاخ باکینگهام ارسال کرد، گفت که “احساس وظیفه، تعهد و خدمات مادام العمر ملکه به مردم بریتانیا و ایرلند شمالی نمونه ای برای همه ما بود و میراثی قوی و ارزشمند برای آینده باقی خواهد ماند. نسل ها”.

پادشاه اسپانیا این هفته در مراسمی در سویل به حاضران گفت که انتقال صادقانه “احساسات عمیق شخصی، خانوادگی و نهادی ما از فقدان غیبت او و احترام بسیار زیاد برای او” آسان نیست.

شاه فیلیپ پسر عموی سوم ملکه بود – و با محبت او را “خاله لیلیبت” صدا می کرد – در حالی که پدرش پادشاه خوان کارلوس، نوه ملکه ویکتوریا است.

سوئد

این خانه برنادوت یکی از بزرگ‌ترین خانواده‌های سلطنتی اروپا و همچنین یکی از نزدیک‌ترین خانواده‌های سلطنتی بریتانیا است.

شاه کارل شانزدهم گوستاف و ملکه سیلویا در مراسم تشییع جنازه لندن شرکت خواهد کرد و بیانیه ای صمیمانه در مورد مرگ ملکه الیزابت دوم منتشر کرد.

پادشاه نوشت: «او همیشه برای خانواده من عزیز و پیوندی ارزشمند در تاریخ مشترک خانوادگی ما بوده است.

پادشاه سوئد در این هفته چهل و نهمین سالگرد خود را از زمان به تخت نشستن خود جشن گرفت، در دوران سلطنتی که با دوره مدرنیزاسیون مشخص شد – او این امکان را برای بزرگترین فرزندش، ولیعهد ویکتوریا، وارث او کرد، در حالی که قبلاً فقط پسر بود. کودکانی که می توانند تاج را به ارث ببرند.

بنابراین، دو خانه بزرگ اروپایی، سوئد و بریتانیا، چقدر نزدیک به هم مرتبط هستند، و در مورد پیوند با سایر خانواده های سلطنتی اسکاندیناوی چطور؟

به عبارت ساده تر، هم شاه کارل شانزدهم گوستاف و هم ملکه الیزابت دوم یک مادربزرگ، ملکه ویکتوریا، داشتند. (به عبارت پیچیده تر، پادشاه از طرف مادرش با هشتمین پسر ملکه ویکتوریا، شاهزاده لئوپولد نیز نسبت دارد).

و در سراسر منطقه، شاه کارل شانزدهم گوستاو پسر عموی ملکه مارگرت دانمارک است زیرا هر دو پدربزرگ یکسانی دارند. در حالی که پادشاه سوئد پسر عموی دوم پادشاه هارالد پنجم نروژ است، زیرا مادر هارالد یک شاهزاده خانم سوئدی به دنیا آمد.

سایر اعضای خانواده سلطنتی که می توانند در مراسم تشییع جنازه شرکت کنند

برخی دیگر از شخصیت‌های سلطنتی اروپایی نیز می‌توانند در مراسم تشییع جنازه شرکت کنند، اما دیگر بخشی از خانواده‌های حاکم نیستند.

کنستانتین دوم و ملکه آن ماری یونان. اگرچه یونانی ها در اوایل دهه 1970 سلطنت را رها کردند، آخرین پادشاه و ملکه به دلیل روابط نزدیک خانوادگی احتمالاً در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم شرکت خواهند کرد.

ملکه آن ماری کوچکترین خواهر ملکه مارگرته دوم دانمارک است. او همچنین پسر عموی اول شاه کارل گوستاف شانزدهم سوئد و پسر عموی دوم پادشاه هارالد پنجم نروژ است. او پسر عموی سوم همسرش، پادشاه کنستانتین است، زیرا هر دوی آنها کریستین نهم پادشاه دانمارک را به عنوان پدربزرگ بزرگ دارند.

ملکه الیزابت دوم و ملکه آن ماری مادربزرگ یکسانی دارند: ملکه ویکتوریا.

در همین حال، پادشاه کنستانتین دوست نزدیک و پسر عموی دوم شاه چارلز سوم و پدرخوانده شاهزاده ویلیام، شاهزاده جدید ولز است. او همچنین با شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه، نسبت فامیلی داشت.

ولیعهد اسکندر یوگسلاوی او وارث یک سلسله سلطنتی است که آخرین بار در سال 1945 به قدرت رسید. او در طول جنگ جهانی دوم در لندن به دنیا آمد و در کلیسای وست مینستر با پادشاه جورج چهارم و شاهزاده الیزابت به عنوان پدرخوانده اش تعمید گرفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پلی آف MLB 2022: رتبه بندی مدعیان عنوان از اول تا بدترین | MLB

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیفصل بعد MLB از روز جمعه …