دستگیری ژنرال بازنشسته مکزیکی به دلیل ناپدید شدن 43 دانش آموز در سال 2014 | مکزیک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقامات مکزیکی یک ژنرال بازنشسته و دو تن دیگر از نیروهای ارتش را به اتهام ارتباط با ناپدید شدن 43 دانشجو در جنوب این کشور در سال 2014 دستگیر کردند.

دستیار وزیر امنیت عمومی، ریکاردو مجیا، گفت که در میان دستگیر شدگان، افسر سابق فرماندهی پایگاه ارتش در شهر ایگوالا در ایالت گوئررو در سپتامبر 2014 بود که دانش‌آموزان یک دانشکده معلمان افراطی ربوده شدند.

مجیا گفت که انتظار می رود به زودی چهارمین دستگیری صورت گیرد. یک مقام دولتی با اطلاع از این پرونده که خواست نامش فاش نشود تأیید کرد که یکی دیگر از اعضای ارتش دستگیر شده است.

مجیا نام افراد دستگیر شده را ذکر نکرد، اما فرمانده پایگاه ایگوالا در آن زمان خوزه رودریگز پرز بود که در آن زمان یک سرهنگ بود. تقریباً یک سال پس از ناپدید شدن دانش‌آموزان – و پس از اینکه خانواده‌ها قبلاً در مورد دخالت نظامی خود سوء ظن داشتند و خواستار دسترسی به پایگاه شده بودند – رودریگز به درجه سرتیپ ارتقا یافت.

این مقام دولتی تایید کرد که رودریگز پرز دستگیر شده است و گفت که او در یک پایگاه نظامی نگهداری می شود. این منبع گفت که دو تن از دستگیرشدگان دیگر افسر و نفر سوم یک سرباز وظیفه بود.

ماه گذشته، یک کمیسیون دولتی حقیقت در مورد تحقیق مجدد گزارشی منتشر کرد که رودریگز پرز را مسئول ناپدید شدن شش دانش‌آموز معرفی کرد.

آلخاندرو انسیناس رودریگز، معاون وزیر کشور که این کمیسیون را رهبری می‌کرد، ماه گذشته گفت که شش دانش‌آموز گمشده ظاهراً برای روزها در انباری زنده نگه داشته شده‌اند و سپس به رودریگز پرز تحویل داده شده‌اند که دستور کشتن آنها را صادر کرده است.

این گزارش ناپدید شدن‌ها را «جنایت دولتی» خوانده و تأکید می‌کند که مقامات از زمانی که دانش‌آموزان کالج معلمان در آیوتزیناپا را ترک کردند و در همان شب توسط پلیس ایگوالا ربوده شدند، از نزدیک زیر نظر داشتند. یک سرباز که به مدرسه نفوذ کرده بود در میان دانش آموزان ربوده شده بود و انسیناس گفت که ارتش از پروتکل های خود برای نجات او پیروی نکرد.

انسیناس گفت: «اطلاعاتی نیز وجود دارد که با تماس‌های اضطراری تأیید می‌شود… تماس‌های تلفنی که گفته می‌شود شش نفر از 43 دانشجوی ناپدید شده طی چند روز زنده بودند و در انبار قدیمی زنده بودند و از آنجا به سرهنگ تحویل داده شدند». ظاهراً این شش دانش‌آموز تا چهار روز پس از این رویداد زنده بودند و به دستور سرهنگ، که گفته می‌شود سرهنگ آن زمان خوزه رودریگز پرز بود، کشته و ناپدید شدند.

تحقیقات متعدد دولتی و مستقل نتوانسته اند به یک روایت قطعی در مورد اتفاقی که برای 43 دانش آموز افتاده است برسند، اما به نظر می رسد که پلیس محلی آنها را از اتوبوس در ایگوالا بیرون کشیده و به یک باند مواد مخدر تحویل داده است. انگیزه این آدم ربایی هنوز مشخص نیست. اجساد آنها هرگز پیدا نشد، اگرچه تکه‌های استخوان سوخته با سه دانش‌آموز مطابقت داده شده است.

نقش ارتش در ناپدید شدن دانش آموزان مدت هاست که منبع تنش بین خانواده ها و دولت بوده است. از همان ابتدا سؤالاتی در مورد آگاهی ارتش از اتفاقات رخ داده و دخالت احتمالی آن وجود داشت. والدین دانش‌آموزان سال‌ها خواستند که به آنها اجازه داده شود پایگاه ارتش در ایگوالا را جستجو کنند. در سال 2019 بود که به آنها به همراه Encinas و کمیسیون حقیقت دسترسی پیدا کردند.

اندکی پس از گزارش کمیسیون، دادستانی کل کشور 83 حکم بازداشت را اعلام کرد که از این تعداد 20 مورد مربوط به نظامیان بود. مأموران فدرال سپس ژسوس موریلو کرم را که در آن زمان دادستان کل بود، دستگیر کردند.

تردیدها در هفته های بعد افزایش یافت زیرا هیچ بازداشتی اعلام نشد.

دولت رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور یک پیوند عمومی نزدیک با ارتش ایجاد کرده است. لوپز اوبرادور برای تغییر گارد ملی جدید تحت اقتدار کامل نظامی تلاش کرد و متحدانش در کنگره در تلاشند تا زمان ادامه نقش پلیسی ارتش در خیابان ها را تا سال 2028 تمدید کنند.

در روز پنجشنبه، مجیا همچنین هرگونه پیشنهادی مبنی بر اینکه خوزه لوئیس آبارکا، شهردار ایگوالا در آن زمان، پس از اینکه قاضی او را از مسئولیت ربودن دانش آموز بر اساس فقدان شواهد تبرئه کرد، از زندان آزاد شود، رد کرد. حتی بدون تشدید اتهام آدم ربایی، آبارکا همچنان با اتهامات دیگری برای جرایم سازمان یافته و پولشویی مواجه است و مجیا گفت که تصمیم اخیر قاضی مورد اعتراض قرار خواهد گرفت. قاضی به طور مشابه ۱۹ نفر دیگر از جمله مردی که در آن زمان رئیس پلیس ایگوالا بود را تبرئه کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پلی آف MLB 2022: رتبه بندی مدعیان عنوان از اول تا بدترین | MLB

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیفصل بعد MLB از روز جمعه …