نابغه تا دلخراش: 10 نکته به یاد ماندنی دوران حرفه ای فدرر | راجر فدرر

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

1) فینال ویمبلدون در سال 2003 مقابل مارک فیلیپوسیس

فینال ویمبلدون 2003 اولین پیروزی فدرر در گرند اسلم بود و اولین بار بود که او چنین تماشاگران زیادی را از تلویزیون تماشا می کرد. در ست اول تای بریک، در حالی که امتیاز دو نفره بود، فدرر تمام درخشش خود را در یک نقطه به نمایش گذاشت: یک ضربه نیمه والی از خط پایه، ضربات زمینی با زاویه باز و یک پایان با فورهند درخشان در خط.

2) فینال اوپن آمریکا در سال 2005 مقابل آندره آغاسی

فدرر تا حدودی مقابل تماشاگران – شاید برای تنها بار در دوران حرفه‌ای‌اش – که پشت آغاسی مورد علاقه احساساتی قرار داشتند، یک فورهند مضحک قدرتمندی را از پشت خط پایه در اوایل بازی (حدود 28 ثانیه در ویدیوی بالا) به نمایش گذاشت. آمریکایی کهنه کار مات و مبهوت به نظر می رسید. آغاسی بعداً در مورد این مسابقه می‌گوید: «وقتی در فینال اوپن آمریکا در سال 2005 با راجر فدرر روبرو شدم، مکان امنی برای قرار دادن توپ در زمین وجود نداشت. سرویس، برگشت، حرکات و بازی خالص راجر باور نکردنی بود. تطبیق پذیری او به قدری قوی بود که ممکن بود پنج چیز را به صورت جداگانه بهتر از بقیه در تور داشته باشد.

3) نیمه نهایی اوپن فرانسه در سال 2009 مقابل خوان مارتین دل پوترو

فدرر، تنها چند ماه پس از شکست دلخراش از رافائل نادال در فینال اوپن استرالیا 2009، ناامید بود که برای تکمیل گرند اسلم حرفه ای قهرمانی فرانسه را به دست آورد. وقتی نادال در دور چهارم توسط رابین سودرلینگ شوکه شد، فدرر می دانست که این بهترین شانس او ​​برای پیروزی در پاریس است. اما او با یک مانع بزرگ – به معنای واقعی کلمه – در 6ft7 in Del Potro و بازی بی امان زمینی خود روبرو شد. اما فدرر از زرادخانه متنوع خود استفاده کرد تا با پیروزی در 5 ست به میدان برود. در بازی دوم مسابقه، فدرر به نحوی یک فورهند را دنبال کرد و توپ را به سمت پایین خم کرد تا برنده شود. استاد سوئیسی سپس سودرلینگ فینالیست غافلگیرکننده را در فینال شکست داد تا تنها عنوان اوپن فرانسه را به دست آورد.

4) فینال ویمبلدون 2009 مقابل اندی رادیک

فدرر یک سال پس از شرکت در مسابقه‌ای که بسیاری معتقدند بهترین مسابقه تاریخ در SW19 است، با شکست مقابل نادال در پنج ست هیجان‌انگیز، به فینال ویمبلدون بازگشت و دوباره در حماسه دیگری شرکت کرد. رادیک ست اول را گرفت و سپس در تساوی 6-2 پیش افتاد. رادیک که برای یک برتری غیرقابل حل در دو ست خدمت می کرد، به نظر می رسید که کنترل نسبی امتیاز را در اختیار داشته باشد، زمانی که به پاهای فدرر کوبید. اما فدرر به طور تصادفی به یک برنده بک هند نیمه والی (حدود 4 دقیقه و 45 ثانیه در ویدیوی بالا) ضربه زد و در نهایت برنده تای بریک شد. او در ست پنجم فوق العاده 16-14 پیروز شد.

5) نیمه نهایی اوپن آمریکا در سال 2010 مقابل نواک جوکوویچ

این لیست شامل چند امتیاز است که از فدرر دور شده است، اما به دلیل اهمیت آنها، شایسته درج است. در سال 2010، در حالی که هواداران نیویورک از شانس فینال فدرر و نادال غافلگیر شدند (متاسفانه گاتهام هرگز شاهد رویارویی این دو نبود)، به نظر می رسید که واقعاً اتفاق خواهد افتاد. جوکوویچ که با نتیجه 15-40 به پایان رسید، دو سرویس اول را از دست داد. اما فدرر روی هر دو امتیاز سخت گرفت و به جوکوویچ اجازه حمله داد (سلب مسئولیت: این دو امتیاز یکی هستند).

6) نیمه نهایی اوپن فرانسه در سال 2011 مقابل جوکوویچ

فدرر با ورود به مسابقات آزاد فرانسه در سال 2011، در اولین “رکود” دوران حرفه ای خود بود، زیرا چهار گرند اسلم متوالی را بدون کسب عنوان قهرمانی پشت سر گذاشته بود. تمام صحبت هایی که در این تورنمنت مطرح می شد در مورد نادال بود که در سال 2010 از سه گرند اسلم خارج می شد و جوکوویچ که سرانجام پس از شروعی درخشان در سال با پیروزی در 41 مسابقه متوالی از جمله در اوپن استرالیا به بازی خود رسید. چند ماه قبل در یک ناراحتی قابل توجه، فدرر با انگیزه آشکار در چهار ست جوکوویچ را شکست داد. در ست پایانی پیروزی خود، پس از اینکه هر دو بزرگ‌تر شوت‌های خیره‌کننده‌ای را از سرتاسر زمین رد و بدل کردند، فدرر به نوعی با یک ضربه بک هندی از روی خط عبور کرد که جوکوویچ را متحیر کرد (حدود دو دقیقه در کلیپ بالا) و به مهر پیروزی کمک کرد. با تکان دادن انگشت خود در هوا پس از پایان مسابقه، برای همه مشخص بود که این پیروزی چقدر برای او ارزش دارد. اگرچه نادال در فینال فدرر را شکست داد، اما اهمیت این پیروزی را کم نکرد.

7) نیمه نهایی اوپن آمریکا در سال 2011 مقابل جوکوویچ

شایان ذکر است، تنها یک سال پس از از دست دادن دو امتیاز مسابقه در نیمه نهایی به رقیب خود، فدرر دوباره در همان دور در نیویورک دو امتیاز بازی کسب کرد. این بار در خدمت او بود. و این بار جوکوویچ با یک بازگشت مضحک برای نجات اولین امتیاز مسابقه آمد. سپس در امتیاز مسابقه دوم، و به وضوح از چیزی که جوکوویچ در اولین مسابقه به دست آورده بود، متزلزل شد، فدرر یک فورهند ساده به انتهای تور زد. پس از بازی، فدرر، در یک لحظه نادر از عصبانیت ظاهری، اظهار داشت که جوکوویچ شبیه کسی به نظر نمی‌رسد که «دیگر به پیروزی اعتقاد زیادی دارد. شکست دادن مقابل چنین کسی، بسیار ناامیدکننده است، زیرا احساس می‌کنید که او قبلاً از نظر ذهنی از آن خارج شده است. فقط در انتها شوت خوش شانسی را دریافت می کند و تو برو.”

8) فینال اوپن استرالیا 2017 مقابل نادال

فدرر که به طور غیررسمی پایان یافته بود، پس از مبارزه با بیماری‌های جسمی و عملکرد ضعیف در اسلم‌ها، فدرر با هیاهوی کمی به اوپن استرالیا آمد. و همین را می توان در مورد نادال نیز گفت که بدترین دوره دوران حرفه ای خود را نیز پشت سر گذاشت. اما این دو نمایشی را در ملبورن برگزار کردند. نادال فرمول شکست فدرر (توپ های بلند به سمت بک هند) را کشف کرده بود و با یک رکورد برتر در برابر رقیب همیشگی خود وارد مسابقه شد. در این روز، بک هند فدرر خم نشد. اما این فورهند قدرتمند او بود که بازی را برای او به ارمغان آورد، به عنوان مثال در این امتیاز در ست سوم که به فدرر امتیاز شکست داد. فدرر به نحوی یک نیمه والی با قدرتی ترسناک در پایین خط زد که به او شتاب بیشتری داد (45 ثانیه بالاتر). فدرر به کسب عنوان قهرمانی ادامه داد و پس از شکست در رتبه پنجم، این عنوان را به دست آورد و بدین ترتیب سومین عمل درخشان خود را آغاز کرد.

9) مرحله یک چهارم نهایی اوپن میامی 2017 مقابل توماس بردیچ

خوب، پس این مسابقه یا تورنمنت واقعاً مهمی برای فدرر نبود (اگرچه او آن را برد). اما باید آن را لحاظ کرد زیرا ضربه فوق‌العاده‌ای است: یک دراپ شات در اواسط زمین و در هوا که بردیچ را کاملاً فریب داد.

10) فینال ویمبلدون 2019 در جوکوویچ

به نظر می رسد پایان دادن به یک لحظه منفی دیگر برای فدرر اشتباه باشد، اما باخت این واقعیت خیره کننده را پنهان کرد: اینکه فدرر، هفته ها پس از 38 سالگی، دوران باستانی این ورزش، یک امتیاز با کسب یک عنوان گرند اسلم بیشتر فاصله داشت. این که همه چیز علیه جوکوویچ آشکار شد، باید نیش زده باشد. با این حال، فدرر مسابقه را روی سرویس خود انجام داد (حدود 40 ثانیه بالاتر) اما او به دنبال سرویس های محافظه کارانه رفت که جوکوویچ با ظاهری آسان آنها را کنار زد. پس از پایان آن، یک فدرر دلسرد گفت: “من نمی دانم در حال حاضر چه احساسی دارم. فقط احساس می‌کنم که این یک فرصت باورنکردنی از دست رفته است، نمی‌توانم آن را باور کنم.»

این ممکن است درست باشد، اما گام های اشتباهی مانند این در حرفه فدرر برجسته می شود زیرا او اغلب به کامل بودن نزدیک می شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“با لگد زدن به خودم تندتر حرکت نکردم”: ترس و وحشت بازار مسکن را فرا گرفته است | بازار مسکن

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، زنگ تلفن در آژانس املاک و …