نخست وزیر مولداوی به یورونیوز گفت که زمستان می تواند بسیار سخت باشد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

نخست وزیر مولداوی به یورونیوز رومانی گفت: در میان تورم سرسام آور و ترس از قطع شدن گاز روسیه، مولداوی با زمستان سختی روبرو است.

ناتالیا گاوریلیتا که سال گذشته به ریاست جمهوری انتخاب شد، گفت: «کل اروپا منتظر زمستان سختی است، اما برای مولداوی سخت‌تر است. در حالی که بسیاری از کشورهای اروپایی هنوز وابستگی نسبی به گاز روسیه دارند، برای مولداوی این وابستگی 100 درصد است و خطر توقف یکجانبه قرارداد توسط گازپروم وجود دارد.

مولداوی از قبل یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، حتی قبل از جنگ در همسایه اوکراین. اکنون وضعیت به طرز چشمگیری بدتر شده است.

هزینه اقلام خانگی و قیمت انرژی همین بوده و برای بسیاری در سراسر کشور سختی ایجاد کرده است. نرخ تورم در ماه اوت 34 درصد بود.

او افزود: “قیمت های انرژی به شدت افزایش یافته است و برای شهروندان و مشاغل مولداوی کاملاً غیرقابل استطاعت است.” بنابراین ما یک هدف دوگانه داریم: حفظ ثبات و حفظ صلح در کشور و اطمینان از داشتن منابع انرژی مقرون به صرفه.»

مولداوی مانند اوکراین در روزهای پس از حمله روسیه در 24 فوریه برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست داد. بروکسل در ژوئن به هر دو کشور وضعیت نامزدی داد، اولین گام در مسیری اغلب بسیار طولانی برای پیوستن به بلوک 27 کشوری است.

کیشیناو علاوه بر تورم مارپیچ و ترس از انرژی، مشکل منطقه جدایی طلب خود یعنی ترانس نیستریا را نیز دارد.

در اوایل دهه 1990 و در بحبوحه انشعاب مولداوی از بقایای اتحاد جماهیر شوروی، جدایی طلبان ترانسنیستریا با حمایت روسیه شورشی را به راه انداختند که تبدیل به یک جنگ تمام عیار شد تا اینکه در سال 1992 آتش بس برقرار شد، که تا به امروز برقرار است.

توقف خصومت ها با ترتیبی برای میزبانی از “صلح بانان” روسی در نوار زمینی که بین مولداوی و اوکراین قرار دارد، انجام شد.

ویتالی ایگناتیف، وزیر امور خارجه دولت ناشناخته ترانسنیستریا، در ماه ژوئیه گفت که منطقه متعهد به استقلال از مولداوی بود و اتحاد احتمالی با روسیه و اینکه وضعیت اخیر مولداوی به عنوان نامزد اتحادیه اروپا عملاً به هر گونه همکاری پایان می دهد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ایرلند می گوید مذاکرات با بریتانیا “اکنون در فضای متفاوتی” است – ویدئو | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، پس از نشست کنفرانس بین دولتی …