فروش خرده فروشی در بریتانیا شدیدتر از حد انتظار کاهش می یابد. هشدار بانک جهانی نسبت به رکود جهانی – تجارت زنده | کسب و کار

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اتفاقات کلیدی

فیلترها بتا

اولیویا کراس، دستیار اقتصاد در کپیتال اکونومیکس می گوید: کاهش شدید خرده فروشی در بریتانیا نشان می دهد که «اقتصاد در حال حاضر در رکود است».

خرده‌فروشی احتمالاً همچنان با مشکل مواجه خواهد شد زیرا بحران هزینه زندگی در ماه‌های آینده شدیدتر می‌شود. اما با این وجود، بانک انگلستان همچنان باید نرخ بهره را به شدت افزایش دهد.

کاهش خرده‌فروشی در ماه آگوست، بیش از آن‌که افزایش ماهانه 0.4 درصدی در جولای را معکوس کند. حجم فروش در هر دسته بندی اصلی کاهش یافت و ONS گزارش داد که قیمت های بالا خانوارها را وادار می کند تا در مخارج خود حکومت کنند. و این با کاهش اعتماد مصرف کننده به پایین ترین سطح ثبت شده در ماه آگوست راحت است. به عنوان مثال، با وجود کاهش شدید 6.2 درصدی قیمت سوخت در ماه اوت، فروش سوخت 1.7 درصد کاهش یافت.

با توجه به اینکه تورم CPI هنوز به اوج خود نرسیده است، در ماه های آینده به کاهش درآمدهای واقعی و فشار بر هزینه های مصرف کننده ادامه خواهد داد. با این حال، افزایش بالقوه عظیم مالی ناشی از ضمانت قیمت انرژی دولت، حمایت قابل توجهی را برای خانوارها و هزینه های مصرف کننده در آینده ارائه خواهد کرد.

ما اکنون انتظار داریم که رکود اقتصادی کوچکتر و کوتاهتر از قبل باشد، این یکی از دلایلی است که انتظار داریم بانک انگلستان باید نرخ بهره را بیشتر از آنچه انتظار داشتیم افزایش دهد تا به اوج 4.0٪ (قبلا 3.0٪) برسد. ، اجماع 2.5٪.

بانک جهانی همچنین هشدار داد که نرخ تورم اصلی جهانی، بدون احتساب انرژی، ممکن است در سال آینده حدود 5 درصد باقی بماند، تقریبا دو برابر میانگین پنج ساله قبل از همه گیری، مگر اینکه اختلالات عرضه و فشارهای بازار کار کاهش یابد.

بانک های مرکزی برای کاهش تورم ممکن است نیاز به افزایش 2 درصدی نرخ بهره داشته باشند، علاوه بر افزایش دو واحدی که قبلاً مشاهده شده است. اما افزایش این بزرگی، همراه با استرس بازار مالی، رشد تولید ناخالص داخلی جهانی را به 0.5 درصد در سال 2023 یا 0.4 درصد کاهش از نظر سرانه کاهش می دهد، که با تعریف فنی رکود جهانی مطابقت دارد.

مالپاس از سیاستگذاران خواست تا تمرکز خود را از کاهش مصرف به تقویت تولید تغییر دهند، از جمله تلاش برای ایجاد سرمایه گذاری بیشتر و افزایش بهره وری.

بانک گفت که رکودهای قبلی خطر بالا ماندن تورم را برای مدت طولانی در حالی که رشد ضعیف است نشان می دهد و خاطرنشان کرد که رکود سال 1982 بیش از 40 بحران بدهی را آغاز کرد و یک دهه رشد از دست رفته را در بسیاری از اقتصادهای در حال توسعه آغاز کرد.

آیهان کوزه، معاون رئیس بانک جهانی گفت: تشدید سیاست‌های پولی و مالی اخیر به مهار تورم کمک می‌کند، اما از آنجایی که این امر به طور همزمان در چندین کشور اتفاق می‌افتد، می‌تواند کاهش رشد جهانی را بدتر کند.

این گزارش حاکی از آن است که بانک‌های مرکزی می‌توانند با بیان شفاف تصمیمات سیاستی خود بدون ایجاد رکود جهانی با تورم مبارزه کنند و همچنین خواستار برنامه‌های مالی میان‌مدت معتبر و کمک‌های هدفمندتر برای خانوارهای آسیب‌پذیر شدند.

دیوید مالپاس، رئیس گروه بانک جهانی.
دیوید مالپاس، رئیس گروه بانک جهانی. عکس: ایسی کاتو/ رویترز

مقدمه: خرده فروشی بریتانیا به شدت کاهش می یابد. بانک جهانی نسبت به رکود جهانی هشدار داد

صبح بخیر، و به پوشش خبری ما در زمینه تجارت، اقتصاد جهانی و بازارهای مالی خوش آمدید.

حجم خرده فروشی در بریتانیای کبیر در ماه اوت نسبت به جولای 1.6 درصد کاهش یافت – بسیار بدتر از حد انتظار.

اقتصاددانان انتظار کاهش 0.5 درصدی را داشتند. این کاهش شدید پس از افزایش 0.4 درصدی در جولای رخ داد.

دفتر آمار ملی که این ارقام را منتشر کرد، گفت که تمام بخش‌های اصلی (فروشگاه‌های مواد غذایی، فروشگاه‌های غیرغذایی، خرده‌فروشی آنلاین و سوخت) در طول ماه سقوط کردند. این آخرین بار در ژوئیه 2021 اتفاق افتاد، زمانی که تمام محدودیت‌های قانونی Covid برای مهمان‌نوازی برداشته شد و مردم به سمت بارها و رستوران‌ها رفتند.

خرده فروشی در بریتانیای کبیر
خرده فروشی در بریتانیای کبیر عکس: ONS

فروش در سوپرمارکت‌ها و سایر فروشگاه‌های مواد غذایی در ماه آگوست 0.8 درصد کاهش یافت که آنها را 1.4 درصد پایین‌تر از سطح قبل از همه‌گیری در فوریه 2020 قرار داد. فروش بنزین و گازوئیل 1.7 درصد کاهش یافت.

فروش در فروشگاه‌های بزرگ 2.7 درصد کاهش یافت، در حالی که فروشگاه‌های کالاهای خانگی 1.1 درصد کاهش یافتند که عمدتاً به دلیل کاهش در فروشگاه‌های مبلمان و روشنایی بود. بازخورد خرده‌فروشان نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان به دلیل افزایش قیمت‌ها و نگرانی‌های مربوط به مقرون‌به‌صرفه، هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند.

در فروشگاه‌های لباس، حجم فروش در ماه آگوست 0.6 درصد کاهش یافت و 5.7 درصد کمتر از سطح فوریه 2020 بود.

نسبت خرده فروشی آنلاین از 26.3 درصد در ژوئیه به 25.7 درصد کاهش یافت. اما به طور قابل توجهی بالاتر از سطح قبل از کروناویروس است، زمانی که 19.8٪ بود.

بانک جهانی هشدار داده است که به نظر می رسد جهان به سمت یک رکود جهانی پیش می رود زیرا بانک های مرکزی مجبور به افزایش نرخ بهره برای مبارزه با تورم بالا هستند.

این بانک در یک مطالعه جدید اعلام کرد که سه اقتصاد بزرگ جهان – ایالات متحده، چین و منطقه یورو – به شدت کند شده اند و حتی یک ضربه متوسط ​​به اقتصاد جهانی در سال آینده می تواند آن را وارد رکود کند.

این گزارش می‌گوید که اقتصاد جهانی اکنون در شدیدترین کندی خود به دنبال بهبودی پس از رکود از سال 1970 به‌سر می‌برد و اعتماد مصرف‌کننده نسبت به دوره قبل از رکود جهانی قبلی به شدت کاهش یافته است.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی با ابراز نگرانی از تداوم این روندها و پیامدهای مخرب برای بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه، گفت:

رشد جهانی به شدت در حال کاهش است و احتمالاً با سقوط بیشتر کشورها در رکود، روند کاهشی بیشتر می شود.

دستور کار

  • 10 صبح BST: تورم منطقه یورو برای ماه اوت، برآورد نهایی (پیش بینی: 9.1%)

  • 10 صبح BST: تورم ایتالیا برای ماه اوت، برآورد نهایی (پیش‌بینی: 8.4%)

  • 15:00 BST: احساسات مصرف کننده میشیگان ایالات متحده در ماه اوت

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آخرین جنگ روسیه و اوکراین: آنچه در روز 214 تهاجم می دانیم | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بیش از 730 نفر در …