فرماندار RBA می‌گوید نرخ‌های بهره در ماه اکتبر افزایش خواهند یافت، اما پایان افزایش‌های بزرگ نزدیک است | بانک رزرو استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس بانک مرکزی استرالیا، فیلیپ لو، به یک کمیته پارلمانی گفت که بانک مرکزی استرالیا قطعاً نرخ بهره را در ماه اکتبر افزایش خواهد داد – ششمین افزایش متوالی آن -.

لو روز جمعه به کمیته اقتصادی مجلس نمایندگان گفت که هیئت مدیره یا افزایش 25 واحد پایه یا پنجمین افزایش 50 واحد پایه متوالی را در نظر خواهد گرفت.

او گفت که از جمله عوامل تعیین‌کننده این افزایش، «آنچه در اقتصاد جهانی می‌گذرد»، از کندی چین به عنوان یکی از ابهامات کلیدی که آینده استرالیا را مبهم می‌کند، نام برد. او گفت، هرچند که پایان افزایش نیم درصدی RBA نزدیک بود.

لو گفت: «با افزایش نرخ بهره، عقل سلیم این است که نیاز به تعدیل‌های بزرگ کمتر می‌شود.

افزایش قیمت کالاها در پی تهاجم روسیه به اوکراین به استرالیا کمک کرد تا در سال 2022 نرخ رشد سالانه حدود 3.5 درصد را حفظ کند. با این حال، افزایش بهره شروع به کاهش تقاضا از سوی خانوارها و مشاغل بدهکار خواهد کرد و تأثیر “حداکثر” را بر آن خواهد داشت. لو گفت که پس از یک تاخیر 18 تا 24 ماهه احساس می شود.

افزایش 225 واحدی در نرخ نقدی آن از 0.1 درصد از ماه مه، سریع‌ترین نرخ RBA از زمان افزایش 275 واحدی بین ماه اوت و دسامبر 1994 بود. سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که نرخ نقدی ممکن است تا اواسط سال آینده به اوج خود یعنی 4 درصد برسد، اگرچه بیشتر تجاری‌ها. اقتصاددانان بانکی پیش بینی می کنند که این نرخ بین 2.85 تا 3.35 درصد کاهش یابد.

NAB یکی از اولین شرکت‌هایی بود که پیش‌بینی‌های خود را «با توجه به داده‌های اخیر» و اظهارات لو تغییر داد و نوک خود را برای نشست ماه اکتبر به افزایش 50 واحدی نسبت به پیش‌بینی قبلی که نصف آن بود، رساند.

برخی بانک‌ها پیش‌بینی‌های خود را برای افزایش نرخ پس از جلسه استماع امروز RBA/کمیته اقتصادی تغییر داده‌اند. بر اساس افزایش های پیش بینی شده آنها تا فوریه آینده، در اینجا آمده است که مردم تا آن زمان چقدر بیشتر وام مسکن خود را (بسته به اینکه چه کسی دقیق تر است) پرداخت کنند. منبع: @RateCity pic.twitter.com/aXDfEWlb3h

– پیتر هانام (@p_hannam) 16 سپتامبر 2022

من بیش از بسیاری از همتایان خود و سایر بانک‌های مرکزی مطمئن هستم که استرالیا می‌تواند این مسیر باریک را طی کند تا تورم را به پایین بازگرداند. [slowing] لو گفت: اقتصاد خیلی زیاد است.

لو خطرات جهانی را فهرست کرد، از جمله افزایش دستمزدها به میزان 5 تا 6 درصد در ایالات متحده، سرعتی که با هدف فدرال رزرو مبنی بر داشتن میانگین تورم 2 درصدی “همخوانی ندارد”.

لو گفت: در اروپا، “مسئله گسترده تر” کاهش درآمد واقعی مردم وجود داشت، به طوری که اکثر اقتصادهای اروپایی، از جمله بریتانیا، تورم نزدیک یا بیش از 10 درصد را تحمل کردند.

با این حال، چالش‌های موجود در چین – به راحتی بزرگترین شریک تجاری استرالیا – ممکن است بیشتر بر رشد استرالیا تأثیر بگذارد. قرنطینه های مرتبط با کووید در حالی که دولت چین به اجرای سیاست صفر مورد ادامه داد، به تقاضای مصرف کننده لطمه زد، در حالی که بازار املاک آن کشور با رکود توسعه دهندگان و تکمیل نشدن پروژه ها “مشکل” بود.

لو گفت: “بنابراین اگر همه اینها را کنار هم بگذارید، چشم انداز اقتصاد جهانی در سال آینده بسیار ضعیف است.” و اگر بخواهد نسبت به پیش‌بینی‌های کنونی ما تضعیف شود، برای ما دشوار خواهد بود که در این مسیر کاهش تورم حرکت کنیم، در حالی که اقتصادمان به رشد معقول خوبی ادامه می‌دهد.»

لو همچنین به قیمت مسکن استرالیا اشاره کرد و گفت که کاهش 10 درصدی تعجب آور نخواهد بود. با این حال، این کاهش همچنان آنها را به طور متوسط ​​​​15 درصد بالاتر از قبل از همه گیری می کند.

او گفت: “به عنوان یک جامعه، ما یا از افزایش یا کاهش قیمت ها شکایت داریم.”

نرخ‌های بهره بیشتر تا حد زیادی به بالا بودن انتظارات تورمی بستگی دارد.

او گفت این مهم است که افزایش دستمزدها خیلی سریع افزایش نیافته است، در غیر این صورت RBA باید نرخ های بهره خود را حتی بالاتر ببرد «و این آسیب بسیار بیشتری خواهد داشت».

درآمد واقعی امسال و سال آینده قبل از یک چرخش مثبت با تورم که از اوج مورد انتظار 7.75 درصد در اواخر سال 2022 به 3 درصد در سال 2024 بازگردد، کاهش می یابد.

در میان ابهامات این بود که چه مقدار از 250 میلیارد دلار اضافی پس انداز شده توسط خانوارها در طول همه گیری و چه زمانی خرج خواهد شد. گسترش نابرابر این پس انداز نیز پیش بینی ها را پیچیده کرد.

لو گفت، با این حال، در مجموع، RBA برنامه ریزی کرده است که در پیش بینی های خود از تغییرات نرخ بهره در آینده، به ویژه پس از ناکامی در پیش بینی سرعت افزایش تورم در استرالیا، «مبهم» باشد. یکی از دلایل این اشتباه، حمله روسیه به اوکراین بود که بر قیمت انرژی در همه جا تأثیر گذاشت.

با این حال، لو گفت که “انتظار من” این نیست که بودجه ماه آینده – اولین بودجه توسط جیم چالمرز، خزانه دار – منجر به “یک گسترش مالی قابل توجه دیگر” شود که به RBA نیاز دارد تا ترمزها را برای مهار تورم سخت تر کند.

با این حال، او خاطرنشان کرد که هنوز یک “مسئله مهم” باقی مانده است که استرالیا هنوز کسری بودجه دارد، حتی در شرایطی که اقتصاد آن در نزدیک ترین حالت به اشتغال کامل در 50 سال گذشته است. این کشور همچنین از بالاترین نسبت قیمت صادراتی خود در مقایسه با هزینه واردات برخوردار بود. تقاضاهای بودجه فقط رشد می کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“آنها متعلق به وارامونگو هستند”: موزه نیوزیلند با بازگرداندن اقلام به بومیان استرالیا موافقت کرد | بومیان استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، چهار شی از مردم وارومونگو …