زلنسکی: با کشف گورهای دسته جمعی جدید، «روسیه همه جا مرگ را به جا می گذارد».

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقامات اوکراینی می گویند که یک محل دفن دسته جمعی را در نزدیکی ایزیوم، شهری در شمال شرق این کشور که اخیراً توسط نیروهای روسیه اشغال شده بود و توسط اوکراین به عنوان بخشی از یک ضد حمله سریع برق آسا پس گرفته شده بود، پیدا کرده اند.

رئیس جمهور زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی اواخر شب پنجشنبه گفت: “روش های لازم از قبل در آنجا آغاز شده است. اطلاعات بیشتر – اطلاعات واضح و قابل تایید – باید فردا در دسترس باشد.”

خبرنگاران آسوشیتدپرس این سایت را روز پنجشنبه در جنگلی خارج از ایزیوم دیدند. در میان درختان صدها قبر با صلیب های چوبی ساده وجود داشت که بیشتر آنها فقط با اعداد مشخص شده بودند. یک قبر بزرگتر نشانگری داشت که نشان می داد جسد 17 سرباز اوکراینی در آن وجود دارد.

بازرسان با فلزیاب در حال بررسی محل برای یافتن هرگونه مواد منفجره پنهان بودند.

اولگ کوتنکو، یکی از مقامات وزارت اوکراین که وظیفه ادغام مجدد سرزمین‌های اشغالی را بر عهده دارد، گفت: فیلم‌هایی که سربازان روسی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که احتمالاً بیش از 17 جسد در قبر وجود دارد.

او گفت: “ما هنوز آنها را شمرده ایم، اما فکر می کنم بیش از 25 یا حتی 30 نفر باشند.”

سرگئی گورودکو، ساکن ایزیوم، گفت که در میان صدها نفری که در گورهای انفرادی دفن شده اند، ده ها بزرگسال و کودک در حمله هوایی روسیه به یک ساختمان مسکونی کشته شدند.

او گفت که برخی از آنها را “با دستان خودم” از زیر آوار بیرون آورده است.

زلنسکی نام شهرهای دیگر اوکراین را که مقامات می‌گویند در آن‌ها عقب‌نشینی می‌کنند، گورهای دسته‌جمعی غیرنظامیان و شواهدی مبنی بر جنایات جنگی احتمالی به جا گذاشته‌اند، نام برد.

«بوچا، ماریوپول، اکنون، متأسفانه، ایزیوم. … روسیه مرگ را در همه جا به جا می گذارد. و باید در قبال آن پاسخگو باشد. جهان باید روسیه را به مسئولیت واقعی این جنگ برساند.»

سرگئی بولوینوف، بازپرس ارشد پلیس اوکراین در شرق خارکف، به شبکه تلویزیونی انگلیسی اسکای نیوز گفت که گودالی حاوی بیش از 440 جسد در نزدیکی ایزیوم پس از هجوم نیروهای کیف به داخل آن کشف شد. مکان‌هایی در هر شهر آزاد شده.»

برخی از افرادی که در گودال دفن شده بودند تیرباران شدند. دیگران بر اثر آتش توپخانه، مین یا حملات هوایی جان باختند. بولوینوف گفت که بسیاری از اجساد هنوز شناسایی نشده اند.

نیروهای روسیه هفته گذشته ایزیوم و سایر بخش‌های منطقه خارکف را در میان یک ضد حمله خیره‌کننده اوکراینی ترک کردند. روز چهارشنبه، زلنسکی برای تماشای برافراشته شدن پرچم ملی بر فراز شهرداری ایزیوم، سفری نادر به خارج از پایتخت انجام داد.

یوهن انین معاون وزیر کشور پنجشنبه شب گفت که شواهد دیگری که پس از پیشروی گسترده کیف به منطقه خارکف یافت شد شامل چندین “اتاق شکنجه” است که در آن شهروندان اوکراینی و خارجی ها “در شرایط کاملاً غیرانسانی” بازداشت شده اند.

انین در مصاحبه ای با رادیو NV اوکراین گفت: “ما قبلاً با نبش قبر اجساد فردی مواجه شده ایم، نه تنها با آثاری از یک مرگ خشونت آمیز، بلکه با شکنجه – گوش های بریده شده و غیره. این تازه شروع است.”

او ادعا کرد که در میان افرادی که در یکی از این مکان‌ها نگهداری می‌شوند، دانش‌آموزانی از یک کشور آسیایی نامشخص هستند که در یک ایست بازرسی روسیه در حالی که می‌خواستند به سرزمین‌های تحت کنترل اوکراین بروند دستگیر شدند.

انین مشخص نکرد که دانش آموزان در کجا نگهداری می شوند، اگرچه او شهرهای کوچک بالاکلیا و ولچانسک را به عنوان دو مکانی که اتاق های شکنجه در آن ها یافت شد نام برد. حساب او به طور مستقل تأیید نشد.

«همه این آثار جنایات جنگی اکنون به دقت توسط ما ثبت شده است. و ما از تجربه بوچا می دانیم که بدترین جنایات را فقط در طول زمان می توان افشا کرد.

اوایل پنجشنبه، زلنسکی گفت که در طول پنج ماهه ای که روس ها منطقه را اشغال کردند، “فقط ویران کردند، فقط محروم کردند، فقط بردند.”

“آنها روستاهای ویران شده را پشت سر گذاشتند؛ در برخی از آنها حتی یک خانه آسیب دیده وجود ندارد. اشغالگران مدارس را به زباله دانی و کلیساها – متلاشی شده، به معنای واقعی کلمه به توالت تبدیل کردند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …