پوتین به شی می‌گوید که «سوالات و نگرانی‌های» چین درباره اوکراین را درک می‌کند | اخبار جهان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ولادیمیر پوتین گفته است شی جین پینگ که «سوالات و نگرانی‌های» چین در مورد جنگ در اوکراین را درک می‌کند، که نشانه‌ای نادر به تنش‌های بین دو کشور ناشی از تهاجم روسیه است.

این اظهارات در حالی بیان شد که شی و پوتین روز پنج‌شنبه برای اولین بار از زمان آغاز جنگ، در نشستی در ازبکستان که در آن رئیس‌جمهور روسیه قرار بود رهبر چین را شخصاً به عنوان متحد خود در درگیری با غرب معرفی کند، ملاقات کردند.

دو رهبر در سخنان آغازین خود سخنان گرمی را رد و بدل کردند و شی پوتین را “دوست قدیمی” خواند و پوتین از رهبر چین به خاطر موضع “متعادل” او در مورد حمله به اوکراین تشکر کرد.

اما این اعتراف رمزآلود پوتین به “نگرانی” چین در مورد تهاجم بود که بیشترین توجه را به خود جلب کرد. با انجام این کار، به نظر می‌رسید که رهبر روسیه به‌ویژه علاقه‌مند به جلب رضایت شی، با لحن آشتی‌جویانه در مورد موضوعی که اغلب بی‌ثبات و سازش ناپذیر است، به نظر می‌رسد.

پوتین گفت: ما برای موقعیت متعادل دوستان چینی خود در مورد بحران اوکراین ارزش زیادی قائل هستیم. ما سوالات و نگرانی های شما را در این مورد درک می کنیم. در جلسه امروز ما البته موضع خود را توضیح خواهیم داد.»

نگرانی‌های چین احتمالاً ناشی از پیامدهای اقتصادی تهاجم، از جمله تهدیدات روسیه برای جنگ انرژی همه جانبه علیه اروپا است. در حالی که پوتین و شی در نشست فوریه قبل از شروع جنگ، “بدون محدودیت” را در شراکت خود اعلام کرده بودند، چین از ابراز حمایت عمومی از تهاجم یا ارائه کمک های نظامی یا اقتصادی که می تواند تحریم های ثانویه را به همراه داشته باشد، اجتناب کرده است.

از آنجایی که روسیه در میدان جنگ با شکست‌هایی مواجه است و هزینه‌های فزاینده برای اقتصاد خود ناشی از تحریم‌ها، پوتین ممکن است به دنبال بهره‌برداری از این دیدار شخصی نادر برای تامین امنیت اقتصادی و دیپلماتیک باشد. این نشست در نشست سران سازمان همکاری شانگهای (SCO) در سمرقند، ازبکستان، اولین سفر بین المللی شی از زمان شروع همه گیری بود.

پوتین از شی برای موضع “متوازن” چین در مورد حمله به اوکراین – ویدئو تشکر کرد

در این دیدار، دو طرف بر سر بیزاری متقابل خود از واشنگتن با هم پیوند خوردند و پوتین آمریکا را به راه اندازی “تحریک آمیز” در تنگه تایوان متهم کرد. او حمایت خود را از سیاست “چین واحد” که حاکمیت تایوان را رد می کند، تکرار کرد.

شی متقابلاً گفت که چین “مایل است با روسیه برای نشان دادن مسئولیت قدرت های بزرگ همکاری کند” و “ثبات و انرژی مثبت در دنیای هرج و مرج القا کند”.

پوتین به صراحت از چین در مورد تایوان حمایت کرد که پکن مدعی است استانی چینی است که در صورت لزوم با زور آن را بازپس خواهد گرفت.

چین پس از بازدید ماه گذشته نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از این جزیره، مانورهای نظامی به سبک محاصره را در اطراف تایوان برگزار کرد. دولت تایوان به شدت ادعاهای حاکمیت چین را رد می کند.

پوتین گفت: “ما قصد داریم قاطعانه به اصل “چین واحد” پایبند باشیم. ما تحریکات ایالات متحده و ماهواره های آن در تنگه تایوان را محکوم می کنیم.

انتظار می رفت که 15 رئیس دولت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای گردهم آیند و بیشتر رسانه های غربی بر شی و پوتین تمرکز دارند.

این زوج در ماه فوریه پس از ملاقات در حاشیه بازی های المپیک زمستانی پکن، یک همکاری نامحدود را اعلام کردند. تنها چند هفته بعد روسیه به اوکراین حمله کرد. دولت چین برای متعادل کردن شراکت خود با محکومیت جهانی روسیه و گستردگی تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو در واکنش به آن تلاش کرده است. این کشور در مقاطع مختلف خود را به عنوان یک طرف بی طرف و حتی یک میانجی بالقوه معرفی کرده است، اما نشانه های حمایت از روسیه آشکارتر شده است.

این هفته لی ژانشو، سومین مقام عالی رتبه چین، با قانونگذاران روسی ملاقات کرد و به آنها گفت که چین “کاملاً منافع و نگرانی های اصلی روسیه را درک و حمایت می کند”. او صراحتاً ایالات متحده و ناتو را مسئول مناقشه اوکراین دانست – موضعی که از روزهای اولیه تهاجم داشته است – اما افزود که چین این واقعیت را درک کرده و از آن حمایت می کند که روسیه “اقدامی را که باید انجام شود” انجام داد. توسط یک گروه نظارتی چین، جنبش بزرگ ترجمه.

با این حال، در پس رابطه نزدیک شی و پوتین، تحلیلگران گفته اند که این اجلاس احتمالا شاهد تلاش آنها برای نفوذ در آسیای مرکزی خواهد بود. آنها گفتند که جنگ اوکراین و تلفات اخیر در میدان نبرد موقعیت روسیه را به عنوان یک ضامن امنیت در منطقه تضعیف کرده است، اما باید دید که آیا چین وارد این نقش خواهد شد یا خیر.

ترکیبی از ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ در دیدارشان در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند
ترکیبی از ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ در دیدارشان در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند. عکس: الکساندر دمیانچوک / اسپوتنیک / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

در عوض، شی احتمالاً به دنبال استفاده از قدرت در حال افزایش چین برای ایجاد مسیرهای تجاری از طریق آسیای مرکزی است، در صورت حمله به تایوان، این کشور را در برابر تحریم ها محافظت می کند و در دفاع از سیاست های خود در سین کیانگ حمایت می کند. چین متهم به جنایت علیه بشریت در منطقه هم مرز با قزاقستان شده است، اما این کشور تخلف را رد می کند.

نیوا یاو، محقق ارشد آکادمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیشکک، قرقیزستان، پیش از اجلاس گفت: «از لحاظ تاریخی، چین در زمانی که سیستم تجارت جهانی مبتنی بر زمین است، نه دریا، در قوی ترین حالت خود بوده است. هر زمان که می بینیم چین با تایوان مشکل اساسی دارد، می بینیم که چین به سمت آسیای مرکزی می چرخد.

پیش از آغاز اجلاس، شی به قزاقستان سفر کرد و با قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور، یکی از چهره های کلیدی در اهداف منطقه ای شی دیدار کرد. وی صبح روز پنجشنبه همچنین با سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان، رئیس جمهور قرقیزستان، صدیر ژاپاروف، امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان دیدار کرد و در بدو ورود توسط شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان مورد استقبال قرار گرفت.

بر اساس بازخوانی‌های رسمی چین از این نشست‌ها، شی مکررا بر حاکمیت ملی متقابل و تقبیح “مداخله خارجی” تاکید می‌کرد – اتهامی که پکن اغلب به کشورهای غربی منتقد رفتار داخلی یا بین‌المللی چین می‌زند.

این بیانیه ها همچنین به فشار برای توافق های دوجانبه بیشتر در مسیرهای تجاری و سرمایه گذاری های زیرساختی، از جمله تحت ابتکار کمربند و جاده که توسط شی در قزاقستان در سال 2013 راه اندازی شد، و همچنین معاملات منابع اشاره کرد.

تحلیلگران می گویند که قزاقستان یک هدف کلیدی در منطقه برای چین است، با رئیس جمهور نسبتاً جدیدی که دو سال پیش و پس از تقریباً سه دهه حکومت سلف وی به قدرت رسید. زمان برگزاری اجلاس سازمان همکاری شانگهای و نیاز چین به نفوذ در آسیای مرکزی، قزاقستان را در “موقعیت ممتازی برای چانه زنی” با پکن قرار داد.

یاو گفت: «در هر یک از این معاملات با چین، آنها بیشتر از آنچه کشورهای دیگر می‌گیرند، دریافت می‌کنند.

در برنامه سفر منتشر شده توسط هیئت هندی آمده است که نخست وزیر هند، نارندرا مودی، با پوتین دیدار خواهد کرد، اما انتظار نمی رود شی جین پینگ با مودی دیدار کند زیرا دو دولت برای مذاکره بر سر اختلافات دوجانبه از جمله خروج نیروهای نظامی از مناطق مورد مناقشه مرزی تلاش می کنند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مت پس از امتناع از پلیس “مارش مومیایی ها” با پیگرد قانونی روبرو می شود | پلیس کلانشهر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پلیس متروپولیتن پس از خودداری …