آکسفام می گوید: گرسنگی شدید در نقاط داغ آب و هوای جهان افزایش یافته است بحران آب و هوا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تحقیقات نشان داده است که گرسنگی شدید ارتباط نزدیکی با بحران آب و هوا دارد، به طوری که بسیاری از مناطق جهان تحت تأثیر آب و هوای شدید دچار کمبود شدید مواد غذایی هستند.

موسسه خیریه توسعه آکسفام 10 مورد از بدترین نقاط آب و هوایی جهان را که تحت تأثیر خشکسالی، سیل، طوفان های شدید و دیگر آب و هوای شدید قرار گرفته اند را مورد بررسی قرار داد و دریافت که میزان گرسنگی شدید آنها در شش سال گذشته بیش از دو برابر شده است.

در کشورهای مورد مطالعه، 48 میلیون نفر در حال حاضر از گرسنگی حاد رنج می برند که این رقم در سال 2016 حدود 21 میلیون نفر بود. بر اساس گزارش آکسفام که روز پنجشنبه منتشر شد، از این تعداد، حدود 18 میلیون نفر در آستانه گرسنگی هستند.

10 کشور تحت پوشش این گزارش – سومالی، هائیتی، جیبوتی، کنیا، نیجر، افغانستان، گواتمالا، ماداگاسکار، بورکینافاسو و زیمبابوه – کشورهایی بودند که بیشترین درخواست‌های سازمان ملل را به دلیل رویدادهای شدید آب و هوایی داشتند.

گابریلا بوچر، مدیر اجرایی آکسفام بین‌المللی، گفت: «تغییر آب و هوا دیگر یک بمب ساعتی نیست، بلکه در مقابل چشمان ما منفجر می‌شود. آب و هوای شدید مانند خشکسالی، طوفان و سیل – که طی 50 سال گذشته پنج برابر شده است – مکرر و مرگبارتر می شود.

با افزایش سرعت گرمایش جهانی، شرکت‌های سوخت فسیلی از افزایش قیمت گاز پس از تهاجم روسیه به اوکراین سود زیادی به دست آورده‌اند. بر اساس گزارش آکسفام، سود شرکت‌های سوخت فسیلی در 18 روز برای برآورده کردن درخواست 49 میلیارد دلاری سازمان ملل برای کمک‌های بشردوستانه در سال جاری کافی است.

دولت‌ها در ماه نوامبر در مصر برای گفتگوهای آب و هوایی سازمان ملل متحد Cop27 ملاقات خواهند کرد، جایی که از آنها خواسته می‌شود برای کاهش شدیدتر گازهای گلخانه‌ای برنامه‌ریزی کنند و از کشورهای ثروتمند خواسته می‌شود تا برای کشورهای فقیر برای سازگاری با تأثیرات بحران آب‌وهوایی، بودجه تامین کنند.

با این حال، بسیاری از چهره‌های برجسته نسبت به دورنمای مبهم مذاکرات ابراز تاسف می‌کنند. تحولات ژئوپلیتیکی به دلیل جنگ در اوکراین، ائتلاف شکننده ای را که در نوامبر گذشته در Cop26 در گلاسکو گرد هم آمده بود، به خطر انداخته است، جایی که همه کشورها توافق کردند بر محدود کردن گرمایش جهانی به 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن تمرکز کنند.

بوچر گفت: «رهبران کشورهای آلوده کننده غنی باید به وعده های خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای عمل کنند. آنها باید برای تدابیر انطباق و ضرر و زیان در کشورهای کم درآمد بپردازند، و همچنین فوراً بودجه نجات جان خود را برای پاسخگویی به درخواست سازمان ملل برای پاسخ به کشورهایی که بیشترین تأثیر را دارند، تزریق کنند.

بوچر قبلاً خواستار وضع مالیات بادآورده بر شرکت های انرژی و مواد غذایی شده بود که از افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان نیز سود برده اند. او همچنین خواستار لغو بدهی های فقیرترین کشورها شد.

در میان کشورهایی که در گزارش آکسفام به آنها اشاره شده است، بیشتر آنها به شدت تحت تأثیر خشکسالی قرار دارند که بسیاری از آنها در آفریقا هستند. سومالی بدترین خشکسالی تاریخ خود را تجربه می کند و 1 میلیون نفر مجبور به فرار شده اند، در حالی که در کنیا 2.5 میلیون دام تلف شده اند و 2.4 میلیون نفر گرسنه هستند.

تولید غلات در نیجر به دلیل آب و هوای شدید 40 درصد کاهش یافته است و 2.6 میلیون نفر را در حالت گرسنگی حاد قرار داده است، در حالی که بیابان شدن زمین های زراعی و مرتعی در بورکینافاسو منجر به گرسنگی شدید بیش از 3.4 میلیون نفر شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کاخ سفید قوانین حملات پهپادی ضد تروریسم را تشدید کرد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک سیاست جدید محرمانه مستلزم تأیید رئیس …