فراخوان برای بازرسی شکنجه سازمان ملل برای تحقیق در مورد دستبند زدن استرالیا به پناهجویان در مسیر مراقبت های پزشکی | مهاجرت و پناهندگی استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

از سازمان دیده بان پیشگیری از شکنجه سازمان ملل خواسته شده است تا در مورد استفاده استرالیا از دستبند برای پناهجویان در هنگام مراجعه به مراقبت های پزشکی تحقیق کند – عملی که مدافعان آن آن را غیرانسانی و غیرقانونی می دانند.

در سال 2020، مرکز حمایت از منافع عمومی (Piac) یک پرونده آزمایشی مهم را در دادگاه فدرال راه‌اندازی کرد که ادعا می‌کرد عمل بستن دستبند به بازداشت شدگان مهاجرتی برای انتقال پزشکی غیرقانونی و آسیب‌زا است، به‌ویژه برای کسانی که سابقه شکنجه و آزار دارند.

اکنون، پیاک از کمیته فرعی سازمان ملل در مورد پیشگیری از شکنجه درخواست کرده است که در طول سفر ماه آینده خود به استرالیا، این عمل را بررسی کند. انتظار می رود این کمیته فرعی شبکه بازداشت مهاجران استرالیا را به دقت بررسی کند.

پیاک و سایر گروه‌های مدافع می‌گویند که این عمل به طور مؤثر مانعی برای دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی ضروری ایجاد می‌کند و بر اساس قانون مهاجرت و قانون تبعیض معلولیت غیرقانونی است.

کامیلا پاندولفینی، وکیل اصلی پیاک، گفت: «ما از کمیته فرعی سازمان ملل درخواست کرده‌ایم که این موضوع را هنگام بازدید از استرالیا در ماه اکتبر بررسی کند.

نباید در دادگاه فدرال اقدامی انجام داد تا اطمینان حاصل شود که مردم به درمان اساسی اولیه دسترسی دارند بدون اینکه آسیب و اهانتی که برای دریافت آن دستبند زده می شود، داشته باشند.

دفترچه راهنمای خدمات بازداشت نیروی مرزی استرالیا بیان می کند که “استفاده از زور و/یا محدودیت ها فقط باید به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرد”.

در وهله اول، افسران باید با تکنیک های تنش زدایی مانند بحث، مذاکره، ترغیب کلامی و همکاری، به دنبال دستیابی به هدف مورد نظر، در صورت امکان، باشند.

اما دفتر بازرس مشترک المنافع، سال‌ها است که به طور مداوم موضوع استفاده نگهبانان از مهارهای مکانیکی – معمولاً دستبند – را برای قرارهای معمول به‌طور غیرضروری مطرح کرده است.

بازپرس در سال 2020 نوشت: «دفتر همچنان نگران محدود شدن مکانیکی بازداشت شدگان برای حضور در قرار ملاقات های پزشکی است که جایگزین هایی مانند افزایش اسکورت در دسترس باشد.»

در گزارشی در سال 2022، بازرس دریافت که افرادی که در بازداشتگاه‌های بریزبن، سیدنی و ملبورن نگهداری می‌شوند به طور معمول برای قرارهای پزشکی دستبند زده می‌شوند.

«بازداشت شدگان [in Brisbane] گزارش شده است که اگر مایل به بستن دستبند نیستند، باید از قرار ملاقات پزشکی خود صرف نظر کنند. بازداشت شدگان گزارش دادند که نشستن با دستبند در اتاق های انتظار در زمان ملاقات های پزشکی خارج از محل، تحقیرآمیز است.

“در بازرسی ما از بازداشتگاه مهاجرت ویلاوود، متوجه شدیم که برخی از بازداشت شدگان در حین اسکورت به بیمارستان برای مداوا پس از ساعت ها بازداشت شدند. این دفتر نگران است که این عمل می‌تواند منجر به بی‌میلی برخی از بازداشت‌شدگان برای درمان پزشکی شود و مانعی برای درمان بازداشت شدگان باشد.»

این با تجربه شاکی پرونده دادگاه فدرال پیاک، یک پناهجو که با نام مستعار یاسر شناخته می شود، مطابقت دارد. یاسر سابقه شکنجه و آزار کودکی دارد و از افسردگی شدید و اختلال استرس پس از سانحه رنج می برد.

او گفت: «وقتی به من دستبند می زدند یا به من می گفتند که دستبند خواهم زد، احساس وحشتناکی داشتم.

من شروع به لرزیدن می کردم و گاهی اوقات استفراغ می کردم یا تشنج می کردم و به خودم آسیب می رساندم. من بسیاری از قرارهای پزشکی را از دست دادم زیرا نگهبانان گفتند تا زمانی که به من دستبند نزنم مرا نمی برند. پزشکان می‌پرسیدند «چرا از رفتن به نوبت خودداری کردی» و من می‌گفتم «من از قرار رد نکردم، دستبند را رد کردم».

یک گزارش کمیسیون حقوق بشر استرالیا در سال 2019 موارد متعددی را مشاهده کرد که در آن از دستبند یا دستبندهای انعطاف پذیر پلاستیکی در صورت عدم ضمانت استفاده می شد.

AHRC دریافته است که یک خط مشی وجود داشته است – از زمان اصلاح – که طبق آن همه زندانیان بزرگسال که از نظر جسمی مناسب هستند ملزم می شود در 30 روز اول بازداشت خود برای هرگونه اسکورت محدود شوند، صرف نظر از خطر احتمالی آنها.

ایان رینتول، از ائتلاف اقدام پناهندگان، گفت که استفاده از دستبند برای مهار افراد در بازداشتگاه های مهاجرتی “روال” است.

برای مقامات داخل بازداشتگاه ها، استفاده از دستبند، مهار فیزیکی افراد اولین راه حل آنهاست نه آخرین راه.

نیروی مرزی استرالیا گفت که نمی تواند در مورد موارد فردی اظهار نظر کند، اما از محدودیت هایی استفاده می کند که “ارزیابی خطر نشان می دهد نیاز به محدودیت ها مناسب و متناسب با خطر شناسایی شده است”.

یک سخنگوی گفت: “هر درخواست به صورت موردی پس از ارزیابی خطر با مشورت متخصصان بهداشت و ارزیابی مناسب بودن و متناسب بودن اقدامات پیشنهادی با خطر مربوطه شناسایی شده بررسی می شود.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آیا بادهای سیاسی دوباره به نفع جمهوری خواهان می وزد؟

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، نشانه هایی از انحراف به سمت مسائلی …