محمد بن سلمان “برای تسلیت به لندن سفر خواهد کرد” | محمد بن سلمان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک منبع به آبان نیوز گفته است که محمد بن سلمان پس از مرگ ملکه تسلیت کشورش را به خانواده سلطنتی ارائه خواهد کرد، اما هیچ تاییدی مبنی بر حضور وی در مراسم تشییع جنازه در کلیسای وست مینستر وجود ندارد.

این اولین سفر ولیعهد سعودی به بریتانیا پس از قتل جمال خاشقجی، ستون نویس روزنامه واشنگتن پست در اکتبر 2018 و متعاقب آن اعمال تحریم های بریتانیا خواهد بود. این موارد شامل ممنوعیت سفر گروهی از درباریان نزدیک به ولیعهد به دلیل دخالت ادعایی آنها در قتل در داخل کنسولگری عربستان در استانبول بود.

از زمان مرگ خاشقجی، رئیس‌جمهور ایالات متحده، جو بایدن، رئیس شورای اتحادیه اروپا، چارلز میشل، و نخست‌وزیر سابق بریتانیا، بوریس جانسون، همگی با شاهزاده محمد در ریاض ملاقات کرده‌اند تا اغلب از سعودی‌ها بخواهند که تولید نفت خود را افزایش دهند تا به قیمت انرژی کمک کنند. جانسون در ماه مارس با ولیعهد دیدار کرد، اما هیچ نشانه ای از تمایل رژیم سعودی برای کاهش تولید، یا انجام اصلاحات عمده داخلی در نحوه رفتار با مخالفان یا مجازات حامیان حقوق بشر وجود ندارد.

هیچ توضیحی از سوی منابع بریتانیایی یا عربستانی درباره برنامه‌های مفصل شاهزاده محمد در پایان هفته ارائه نشده است، اما هنوز قضاوت‌های حساسی در مورد اینکه آیا حضور وی در مراسم تشییع جنازه تهدیدی غیرقابل قبول امنیتی است یا حواس پرتی از مراسم بزرگداشت ملکه به دلیل اعتراضات او انجام می‌شود. حضور ممکن است تحریک کند.

بریتانیا در سال 2020 شش سعودی را به اتهام قتل خاشقجی تحریم کرد. برخی از آنها مشاوران ارشد ولیعهد بودند، از جمله احمد العسیری، معاون رئیس سرویس های اطلاعاتی عربستان. سعود بن عبدالله القحطانی، مشاور ولیعهد در دربار سلطنتی؛ صلاح محمد الطبیگی، پزشک قانونی وزارت کشور عربستان سعودی؛ مصطفی المدنی، سرتیپ و افسر اطلاعاتی عربستان سعودی؛ نایف حسن العریفی، ستوان یکم اطلاعات خارجی؛ و سرلشکر منصور عثمان اباححسین.

شاهزاده محمد همیشه اطلاع قبلی از این حمله را رد کرده است. در سال 2020 یک دادگاه سعودی پنج حکم اعدام را در رابطه با قتل خاشقجی لغو کرد و هشت متهم را بین هفت تا 20 سال زندانی کرد.

ولیعهد آخرین بار در ژوئن 2018 از بریتانیا دیدن کرد، زمانی که بریتانیا از عربستان سعودی به دلیل شروع یک برنامه بزرگ اصلاحات داخلی استقبال کرد.

به عنوان بخشی از ارتباط عمیق بین خانواده سلطنتی و پادشاهی های خلیج فارس، پادشاه چارلز سوم همواره از عربستان سعودی بازدید می کند. این کشوری است که او بیشترین بازدید را در خاورمیانه داشته است و از زمان حضورش به عنوان شاهزاده چارلز در سال 1967، 12 بازدید رسمی داشته است.

زمانی او به دلیل علاقه‌اش به اسلام در حال یادگیری زبان عربی بود، در حالی که بنیاد شاهزاده – که به «تحقق دیدگاه شاهزاده ولز برای ایجاد جوامعی برای جهانی پایدارتر» اختصاص داشت – در ریاض عملیات ماهواره‌ای داشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شش کشور اتحادیه اروپا برای تقویت همکاری فرامرزی علیه جرایم مواد مخدر موافقت کردند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، هلند، بلژیک، آلمان، فرانسه و ایتالیا …