سیل پاکستان با گرمایش جهانی تا 50 درصد بدتر شد | بحران آب و هوا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دانشمندان دریافته‌اند که بارش شدید باران که باعث سیل‌های ویرانگر در سراسر پاکستان شده است، به دلیل گرمایش جهانی بدتر شده است، که همچنین احتمال وقوع سیل‌های آینده را بیشتر کرده است.

بر اساس مطالعه ای که توسط یک تیم بین المللی از دانشمندان آب و هوا انجام شده است، تغییرات آب و هوایی می تواند شدیدترین بارندگی را در یک دوره کوتاه در بدترین مناطق آسیب دیده تا حدود 50 درصد افزایش دهد.

به گفته دانشمندان، این سیل یک رویداد در 100 سال بود، اما به گفته دانشمندان، رویدادهای مشابه در آینده با ادامه افزایش دمای جهانی، احتمالاً تکرار خواهند شد.

به دلیل درجه بالای تنوع طبیعی در بادهای موسمی در منطقه، دانشمندان قادر به تعیین دقیق میزان احتمال وقوع سیل در اثر بحران آب و هوا نبودند. با این حال، آنها گفتند که احتمال وقوع چنین بارندگی شدیدی در هر سال 1 درصد است و احتمال وقوع رویدادی مانند سیل تابستان امسال در جهانی بدون انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از انسان بسیار کمتر بود.

فریدریک اتو، مدرس ارشد موسسه گرنتهام برای تغییرات آب و هوایی و محیط زیست در امپریال کالج لندن، گفت که “اثر انگشت” گرمایش جهانی را می توان به وضوح در سیل های پاکستان مشاهده کرد، که مطابق با آنچه دانشمندان آب و هوا برای شدید پیش بینی کرده بودند، بود. آب و هوا

ما می توانیم با اطمینان بالا بگوییم که [the rainfall] بدون تغییرات اقلیمی احتمال کمتری وجود داشت.» شدت بارندگی تا حدودی افزایش یافته است. دانشمندان دریافتند که سوابق تاریخی نشان داده است که از زمانی که بشریت شروع به ریختن گازهای گلخانه ای در جو کرده است، بارندگی شدید در منطقه به طور چشمگیری افزایش یافته است.

اتو افزود: «شواهد ما نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی نقش مهمی در این رویداد ایفا کرده است، اگرچه تحلیل‌های ما به ما اجازه نمی‌دهد که نقش بزرگی را تعیین کنیم. این به این دلیل است که این منطقه با آب و هوای بسیار متفاوت از سالی به سال دیگر است که مشاهده تغییرات طولانی مدت در داده‌های مشاهده شده و مدل‌های آب و هوایی را دشوار می‌کند.

حدود یک سوم پاکستان تحت تاثیر سیل قرار گرفته است، به طوری که آب بیش از یک دهم کشور را پس از بیش از سه برابر میانگین باران در ماه اوت پوشانده است. نزدیک به 1500 نفر جان باخته اند و 33 میلیون نفر آسیب دیده اند و 1.7 میلیون خانه ویران شده است.

برای کل کشور، مرطوب‌ترین ماه اوت از سال 1961، و برای دو استان جنوبی سند و بلوچستان مرطوب‌ترین آمار ثبت شده، با حدود هفت تا هشت برابر بیشتر از حد معمول باران بوده است.

در حالی که افزایش بارندگی تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی بود، عوامل محلی نیز در سیل و تأثیرات آن نقش داشتند. به عنوان مثال، جنگل‌های منطقه طی دهه‌های متمادی قطع شده‌اند و باتلاق‌های حرا حذف شده‌اند، در حالی که سدهای دست‌ساز، آبیاری و سایر تغییرات در جریان‌های آب نیز بر الگوی سیل‌های طبیعی تأثیر گذاشته‌اند. زیرساخت‌های ضعیف، مانند خانه‌هایی که در مکان‌های مستعد سیل ساخته شده‌اند، همچنین باعث شده است که افراد بیشتری در نتیجه سیل آسیب ببینند.

عایشه صدیقی، استادیار گروه جغرافیا در دانشگاه کمبریج، گفت:[Flooding] به مکان‌هایی برخورد کرده است که سیستم‌های اجتماعی-اکولوژیکی محلی قبلاً بسیار به خطر افتاده بودند. این فاجعه نتیجه آسیب‌پذیری ایجاد شده در طی چندین سال است و نباید به عنوان نتیجه یک رویداد واحد تلقی شود.»

پاکستان با حداقل 30 میلیارد دلار خسارت مواجه است و از دست دادن محصولات غذایی به تنهایی به حدود 2.3 میلیارد دلار می رسد که در زمان افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان، بار سنگینی است. حدود 18000 کیلومتر مربع از زمین‌های زراعی ویران شده است، از جمله حدود 45 درصد محصول پنبه، یکی از صادرات کلیدی پاکستان، و حدود 750،000 دام کشته شده‌اند.

گزارش مربوط به سیل‌های پاکستان توسط World Weather Attribution، گروهی از دانشمندان از سراسر جهان که تلاش می‌کنند تأثیر تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان را بر رویدادهای شدید آب و هوایی تشخیص دهند، ارائه شده است. آنها چنین رویدادهایی را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل می کنند تا پاسخ های سریعی را در مورد اینکه آیا تغییر آب و هوا بر آب و هوای شدید تأثیر گذاشته است یا خیر، فرآیندی که قبلاً سال ها طول می کشید، تجزیه و تحلیل می کنند.

مطالعات قبلی نشان داده است که تغییرات آب و هوایی موج گرما را در هند، پاکستان و بریتانیا در اوایل سال جاری و سیل در برزیل را تشدید کرده است. WWA سال گذشته دریافت که موج گرما در منطقه شمال غربی اقیانوس آرام در ایالات متحده بدون تغییرات اقلیمی «عملاً غیرممکن» بود.

تجزیه و تحلیل اخیر آبان نیوز نشان داد که بحران آب و هوا تا چه حد به رویدادهای آب و هوایی «فوق العاده» می پردازد و پیامدهای ویرانگری را به همراه دارد.

اتو گفت که کشورهایی که در نوامبر امسال برای کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد Cop27 در مصر گرد هم می آیند باید به آب و هوای شدیدی که جهان در سال جاری و سال های اخیر دیده است توجه داشته باشند. «درس این است که احتمال این امر بیشتر خواهد شد، احتمالاً بسیار محتمل‌تر. انعطاف پذیرتر شدن بسیار مهم است.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تد باد و چری بیزلی در مناظره سنای کارولینای شمالی به مصاف یکدیگر خواهند رفت

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، رقابت به قدری فشرده شده است که …