اسناد فاش می کند که ایالات متحده ترس از تشعشعات سفارت مسکو را در دهه 70 پنهان کرده است | سیاست خارجی آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ایالات متحده بیش از یک دهه در مورد تشعشعات امواج مایکروویو به سفارت این کشور در مسکو به اتحاد جماهیر شوروی شکایت کرد، اما بر اساس اسنادی که به تازگی از طبقه بندی خارج شده اند، نگرانی های کارکنان سفارت را به مدت 9 سال مخفی نگه داشته است.

تشعشعات مایکروویو گزارش شده به “سیگنال مسکو” معروف شد و منبع شکایات مکرر واشنگتن بود. مقامات ایالات متحده از هدف سیگنال یا اثرات بالقوه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تشعشعات مایکروویو سطح پایین مطمئن نبودند.

اسناد از طبقه بندی خارج شده که توسط آرشیو امنیت ملی در دانشگاه جورج واشنگتن به دست آمده است، چشم اندازی تاریخی از اضطراب کنونی در مورد “سندرم هاوانا” ارائه می دهد، مجموعه ای از علائم عصبی مرموز که تعداد زیادی از دیپلمات ها و جاسوسان ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد، که ایالات متحده معتقد است ممکن است باعث ایجاد آن شده باشد. عمدا توسط نوعی سلاح انرژی هدایت شده.

اولین اشاره به سیگنال مسکو در یادداشت وزارت امور خارجه در ژوئن 1967 بود که در آن مکالمه ای بین دین راسک وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده و آندری گرومیکو وزیر امور خارجه شوروی ضبط شد که در آن راسک موضوع “الکترومغناطیسی” را مطرح کرد. سیگنال» با هدف سفارت در مسکو. گرومیکو نسبت به این ادعا ابراز تردید کرد، اما راسک اصرار داشت که “شکی در آن وجود ندارد” و یک نمودار تقریبی برای نشان دادن نظر خود ترسیم کرد. گرومیکو گفت که “موضوع را بررسی خواهد کرد” اما هیچ تغییری در سطح تشعشع مشاهده نشد.

در طول سال های بعد، سیگنال های مایکروویو چند برابر و تشدید شدند.

پرزیدنت جرالد فورد در دسامبر 1975 به رهبر شوروی، لئونید برژنف نوشت: «این انتقالات سطوحی از تشعشعات را در داخل سفارت ایجاد کرده است که به نظر مقامات پزشکی ما ممکن است خطری برای سلامت خانواده‌های آمریکایی باشد که زندگی می‌کنند و کار در آن ساختمان در واقع، در یک مورد خاص، ممکن است قبلاً برای یکی از کارکنان سفارت ما یک مشکل جدی سلامتی ایجاد کرده باشند.»

فورد تقریباً به طور قطع به سفیر والتر استوسل اشاره می کرد که در آن زمان به سرطان خون مبتلا شد و یک دهه بعد بر اثر این بیماری درگذشت.

برژنف در پاسخ به رئیس جمهور تاکید کرد که میدان الکترومغناطیسی اطراف سفارت ایالات متحده “منشاء صنعتی” دارد.

علیرغم ترس ایالات متحده در مورد اثرات بهداشتی، کارکنان سفارت مطلع نشدند، ظاهراً به دلیل نگرانی هایی که این داستان به رسانه ها درز می کند و مذاکرات کنترل تسلیحات با مسکو را بر هم می زند. بیماری استوسل مخفی نگه داشته شد.

در سال 1975 در گفتگو با آناتولی دوبرینین، سفیر وقت اتحاد جماهیر شوروی در واشنگتن، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه ایالات متحده، درخواست کرد که سیگنال را قبل از سفر برنامه ریزی شده به مسکو خاموش کنند یا به شوخی گفت: «می توانید به من بدهید. یک پرتو درمانی».

کیسینجر به سفیر گفت: «ما واقعاً در اینجا نشسته‌ایم، اما بسیاری از مردم در مورد آن می‌دانند. اگر معلوم شد که دولت‌های نیکسون و فورد از این مشکل اطلاع داشتند و هیچ کاری برای جلوگیری از آن انجام نداده‌اند، او گفت: “ما جهنم را خواهیم گرفت”.

سرانجام در سال 1976 به کارکنان سفارت اطلاع داده شد. در یک تلگراف وزارت امور خارجه از فوریه همان سال آمده بود که کارمندان باید در گروه های کوچک در جریان قرار گیرند، اما آنها نباید جزئیات را به افراد تحت تکفل خود منتقل کنند. با این حال، تلگرام توصیه می‌کند که کارکنان باردار یا اعضای خانواده بلافاصله برای انجام آزمایش‌ها تخلیه شوند.

رهبری شوروی به شکایات ایالات متحده توجهی نکرد و مشخص نیست سیگنال مسکو چه زمانی خاموش شده است یا خیر. کارشناسان آمریکایی در مورد هدف تشعشعات مایکروویو ابهام داشتند و دو نظریه اصلی این بود که هدف آن خنثی کردن جمع‌آوری اطلاعات الکترونیکی توسط سفارت یا فعال کردن دستگاه‌های شنود ساخته شده در ساختار سفارت است.

زمانی که ساختمان قبلی سفارت در سال 1964 تخریب شد، ده ها میکروفون در دیوارهای آن جاسازی شده بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سفر رایگان با قطار برای نظامیان برای شرکت در مراسم یادبود لغو شد | روز یادبود

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پس از اینکه دولت تصمیم …