جنگ اوکراین: فون در لاین در کیف، حمله به شهر زادگاه زلنسکی و تصمیم آلمان درخواست شد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

1. موشک ها به سد مخزنی در شهری که زلنسکی در آن متولد شده بود اصابت کرد

به گفته مقامات، یک سد مخزنی در کریوی ریه – بزرگترین شهر در مرکز اوکراین و زادگاه رئیس جمهور ولدیمیر زلنسکی – مورد اصابت هشت موشک کروز قرار گرفته است.

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی که اوایل روز پنجشنبه منتشر شد، گفت که سیستم آب “هیچ ارزش نظامی” ندارد و صدها هزار غیرنظامی روزانه به آن وابسته هستند.

او مدعی شد که روسیه پس از این حمله یک “دولت تروریستی” است. مسکو در مورد این گلوله‌ها گزارش یا اظهار نظری نکرده است.

او در سخنرانی شبانه خود در روز چهارشنبه به روس ها گفت: «شما افراد ضعیفی هستید که با غیرنظامیان می جنگید. رذیله هایی که با فرار از میدان نبرد، سعی می کنند از جایی دور آسیب بزنند.

در پی تخریب این سد با وجود خسارات وارده، تلفات جانی گزارش نشده است.

روز پنجشنبه، تلاش ها برای تعمیر سیستم آب آسیب دیده شهر افزایش یافت.

2. فون در لاین اوکراین را در سفر به کیف تمجید می کند

اورسولا فون در لاین، رئیس اتحادیه اروپا، در سومین سفر خود به کیف از زمان آغاز جنگ، از تلاش‌های اوکراین برای آماده‌سازی خود برای پیوستن به این اتحادیه تمجید کرد.

اوکراین پس از درخواست برای پیوستن به این بلوک در روزهای اولیه تهاجم روسیه، نامزد شد.

فون در لاین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “فرایند الحاق به خوبی در مسیر قرار دارد. سرعت، عزم، دقت و دقت شما در حال پیشرفت است.”

با این وجود، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفته است که ممکن است چندین دهه طول بکشد تا اوکراین به عضویت آن درآید.

فون در لاین به خبرنگاران گفت که گفتگوها با زلنسکی بر چندین “موضوع بزرگ” متمرکز شده است، یکی از آنها این بود که چگونه اروپا می تواند به آماده سازی اوکراینی های آواره داخلی برای زمستان کمک کند.

او گفت: «ما در حال حاضر 150 میلیون یورو در نظر گرفته‌ایم تا مطمئن شویم که آوارگان داخلی اینجا در اوکراین سرپناه دارند.

در نشانه ای از تعهد بیشتر اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا روند سیاسی طولانی اعطای وام ترجیحی 5 میلیارد یورویی به اوکراین را تکمیل کرد که بخش کلیدی بسته کمکی 9 میلیارد یورویی برای جبران هزینه های جنگ است.

او افزود: “پنج میلیارد را می توان در اولین قسط اواسط اکتبر پراکنده کرد. بنابراین مسیر روشنی وجود دارد که ما با هم در مورد آن صحبت کرده ایم.”

3. وزیر خارجه آلمان از شولتز می خواهد در مورد ارسال سلاح تصمیم گیری کند

وزیر امور خارجه آلمان از اولاف شولز صدراعظم آلمان می خواهد تا درباره تامین تانک های بیشتری به اوکراین تصمیم بگیرد.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه‌ای با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت، در حالی که چنین تصمیمی تنها می‌تواند توسط ائتلاف سه حزبی حاکم آلمان و شرکای بین‌المللی آن گرفته شود، اما باید به سرعت اتخاذ شود.

او گفت: «در مرحله تعیین‌کننده‌ای که اوکراین در حال حاضر خود را پیدا می‌کند، من همچنین معتقد نیستم که این تصمیمی است که می‌تواند برای مدت طولانی به تعویق بیفتد».

رابرت هابک، وزیر اقتصاد، که همچنین یکی از اعضای حزب سبزها است، روز پنجشنبه گفت که انتظار دارد آلمان به زودی “سلاح های مناسب” بیشتری را به اوکراین ارسال کند.

کیف گفته است که مایل است تانک‌های لئوپارد-2 آلمان را دریافت کند، اما برلین تاکنون با ارائه تسلیحات دیگر، از جمله هویتزر و سلاح‌های ضد هوایی خودکششی، این درخواست را رد کرده است.

در حال حاضر، حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان – در حالی که در دولت نیست – با ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین مخالفت کرده است و رهبر همکار آن، تینو چروپالا ادعا کرده است که “جنگ ما نیست”.

در تابستان امسال نیز تظاهراتی در برلین برگزار شد و تظاهرکنندگان از دولت آلمان خواستند در درگیری دخالت نکند.

4. پوتین و شی در ازبکستان ملاقات کردند

ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین روز پنجشنبه در شهر سمرقند ازبکستان دیدار کردند و رئیس جمهور روسیه از رهبر چین به دلیل موضع «متوازن» خود در قبال جنگ تمجید کرد.

شی در اولین دیدار رو در رو آنها پس از جنگ، پس از اینکه پوتین گفت که تلاش‌های خام ایالات متحده برای ایجاد دنیای تک قطبی با شکست مواجه خواهد شد، گفت که از دیدار دوباره با “دوست قدیمی” خود بسیار خوشحال است.

پوتین به شی جینپینگ گفت: ما برای موقعیت متعادل دوستان چینی خود در مورد بحران اوکراین ارزش زیادی قائل هستیم.

ما سؤالات و نگرانی شما را در این مورد درک می کنیم. در جلسه امروز ما البته موضع خود را توضیح خواهیم داد.»

شی، که حزب کمونیست ماه آینده قرار است سومین دوره رهبری تاریخی خود را اعطا کند و در نتیجه جایگاه خود را به عنوان قدرتمندترین رهبر کشور از زمان مائو تسه تونگ تثبیت کند، در اظهارات عمومی خود به اوکراین اشاره ای نکرد.

چین از محکوم کردن عملیات روسیه علیه اوکراین یا نامیدن آن به عنوان “تهاجم” مطابق با کرملین که جنگ را “یک عملیات نظامی ویژه” می داند، خودداری کرده است.

آخرین باری که شی و پوتین شخصاً ملاقات کردند، درست چند هفته قبل از حمله روسیه به اوکراین در فوریه، آنها شراکت “بدون محدودیت” را اعلام کردند و قول همکاری بیشتر علیه غرب را امضا کردند.

با این حال، پکن از تأثیر آن بر اقتصاد جهانی آشفته است و مراقب بوده که حمایت مادی از روسیه که می‌تواند باعث تحریم‌های غرب علیه اقتصاد چین شود، ارائه نکند.

شراکت شی و پوتین پس از صعود اقتصادی چین از دهه 1980 به عنوان یک تحول بزرگ ژئوپلیتیکی در نظر گرفته شده است.

5. رهبر گروه مزدور روسی از جذب محکومین فیلم گرفته است

بی بی سی گزارش می دهد که رئیس یک گروه مزدور روسی در تلاش برای جذب اسرا برای جنگ در اوکراین فیلمبرداری شده است.

یوگنی پریگوژین، که گروه واگنر را تأسیس کرد – یک سازمان شبه نظامی که از نیروهای جدایی طلب در مناطق جدا شده مانند دونباس حمایت می کند – به زندانیان گفته است که “اگر شش ماه (در واگنر) خدمت کنید، آزاد هستید.”

وی افزود: «هیچ کس به پشت میله های زندان باز نمی گردد.

اعتقاد بر این است که این حادثه در یک مستعمره کیفری در جمهوری مرکزی روسیه مری ال رخ داده است، و نرم افزار تشخیص چهره احتمال 71 تا 75 درصد را ارائه کرده است که فرد حاضر پریگوژین باشد.

این الیگارش روسی از سال 2014 گروه واگنر را کنترل می کند و از دوستان نزدیک پوتین است، اگرچه او قبلا هرگونه ارتباط با این سازمان مزدور را رد کرده بود.

در این ویدیو دیده می شود که او می گوید «نماینده یک شرکت جنگ خصوصی» بوده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گارانگ کوول 18 ساله با ابزار ذاتی یک ستاره به نیوکاسل یونایتد می پیوندد | فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، جیآرانگ کول رسما راهی نیوکاسل شد. …