از دادستان ها خواسته شد تا نقش فرانسه در حملات هوایی مصر به غیرنظامیان را بررسی کنند | فرانسه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دو سازمان غیردولتی بین‌المللی از دادستان‌های فرانسه و سازمان ملل خواسته‌اند تا در مورد دخالت دولت فرانسه در مصر به اتهام ارتکاب جنایات علیه بشریت در یک عملیات نظامی مخفی در مرز مصر و لیبی تحقیق کنند.

درز 2021 به نظر می رسد نشان می دهد که چگونه افسران فرانسوی شکایت کرده اند که از آنها خواسته شده است حملات هوایی مصر، با رمز عملیات سیرلی، در مرز مصر و لیبی را تسهیل کنند، حتی اگر هدف اصلی مبارزه با تروریسم توسط ارتش مصر واژگون شده بود و خودروهای حاوی آن را خارج کردند. چیزی بیش از قاچاق تخمین زده می شود که ده ها نفر کشته یا زخمی شده باشند.

هایدی دایکستال، وکیل دادگستری مستقر در بریتانیا به آبان نیوز گفت، این شکایت به نمایندگی از سازمان‌های غیردولتی مستقر در ایالات متحده، مصریان خارج از کشور برای دموکراسی و Codepink، روز دوشنبه به دفتر دادستانی ملی ضد تروریسم فرانسه ارسال شد.

سازمان‌های غیردولتی از قوه قضائیه فرانسه می‌خواهند که با کمک به مقامات مصری از طریق اطلاعات، نظارت هوایی و اطلاعاتی، همدستی مقامات فرانسوی در ارتکاب جنایات علیه غیرنظامیان را بررسی کند و پس از اینکه مشخص شد مصر از اطلاعات برای مقابله با آن استفاده نمی‌کند، کمک‌ها را پایان ندهد. – اهداف تروریسم، اما در عوض بمب گذاری در قاچاقچیان مواد مخدر و قاچاق.

این شکایت ادعا می کند که “حملات هدفمندی که منجر به کشتار و زخمی شدن سیستماتیک غیرنظامیان مظنون به قاچاق و غیر مرتبط با تروریسم در (صحرای غربی مصر) شد، جنایت علیه بشریت است.

سازمان‌های غیردولتی همچنین موضوع را به سه گزارشگر ویژه سازمان ملل ارجاع دادند تا «برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حملات هدفمند، از جمله از طریق بازدید از مصر، اقدامات لازم را انجام دهند».

عملیات سیرلی یک مأموریت اطلاعاتی محرمانه بود که در فوریه 2016 توسط فرانسه برای ایمن سازی 745 مایلی (1200 کیلومتری) مرز متخلخل مصر با لیبی و جلوگیری از هرگونه تهدید تروریستی احتمالی آغاز شد. قرارداد اولیه که برای تلاش های فرانسه برای تحکیم روابط با شریک امنیتی اش مصر مهم بود، توسط وزیر دفاع وقت فرانسه، ژان ایو لودریان، امضا شد، اما برای روسای جمهور متوالی فرانسه شناخته شده بود.

بر اساس اسناد محرمانه دفاعی که اداره اطلاعات نظامی فرانسه (DRM) در سال 2021 به بیرون درز کرد، نیروهای مصری ماموریت اصلی را تغییر دادند به طوری که صدها خودرو هدف حملات هوایی قرار گرفتند که منجر به کشته و زخمی شدن بی‌شماری شد. افشای اولیه اسناد منجر به تحقیقات دولت فرانسه شد، اما تحقیقات داخلی به بررسی منبع نشت تبدیل شد، و نه آنچه که درز فاش کرد. تلاش نمایندگان چپ در داخل مجلس ملی برای راه اندازی تحقیق و تفحص توسط سیاستمداران پایه گذاری شد.

این اسناد نشان می‌دهد که سربازان فرانسوی که بین سال‌های 2016 تا 2019 به مصر اعزام شده‌اند، در چهار نوبت مختلف در اطلاعات نظامی به مافوق خود درباره نگرانی در مورد حملات هوایی علیه غیرنظامیان متهم به قاچاق مواد مخدر هشدار داده‌اند. یکی از ایمیل های فاش شده می گوید که واحد فرانسوی “بسیار هوشیار است، اما با این وجود نگران استفاده از [information] برای [targeting] اهداف». ایمیل دیگری گفته بود که این وسایل نقلیه با “قاچاق ساده بادیه نشین” مرتبط هستند. حملات به صدها خودرو توسط F-16های مصری انجام شد.

وزارت دفاع فرانسه از ماموریت سیرلی دفاع کرده و تصریح کرده است که این ماموریت “مشروط به یک چارچوب روشن و اقدامات پیشگیرانه سختگیرانه است”.

لودریان همکاری امنیتی با مقامات مصری را تایید کرد و در عین حال تاکید کرد که “فرایند تبادل داده ها به گونه ای ساخته شده است که نمی توان از آن برای هدایت حملات استفاده کرد”.

هدف از شکایت به دادستان فرانسوی، فراهم کردن مرجعی برای یک قاضی برای بررسی پرونده است، بنابراین به آنچه سازمان های غیردولتی به عنوان معافیت از مجازات کسانی که هنوز نامشخص اما مسئول در دولت فرانسه در مورد آنچه که به عنوان جرم شکنجه است، توصیف می کنند، پایان می یابد.

اشاره به سه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد که در این زمینه فعالیت می کنند مدعی است که مصر حملاتی را علیه افراد غیر مرتبط با تروریسم انجام داده است، بنابراین حقوق بشر آنها را نقض می کند و نیاز به تحقیق در شورای حقوق بشر سازمان ملل دارد.

دیجیکستال گفت که داده‌های مکان جمع‌آوری‌شده توسط فرانسوی‌ها منجر به کشته و زخمی شدن صدها نفر بدون مراجعه به دادگاه شد و اخیراً خانواده‌های آنها از هرگونه عدالت محروم شده‌اند. به نام تروریسم، مردم عادی مانند خرماکاران هدف قرار گرفتند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مت پس از امتناع از پلیس “مارش مومیایی ها” با پیگرد قانونی روبرو می شود | پلیس کلانشهر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پلیس متروپولیتن پس از خودداری …