همزمان با دیدار شی و پوتین در سمرقند، روسیه از “خطر بزرگی برای چین” صحبت می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ همتای چینی وی این هفته در شهر باستانی جاده ابریشم سمرقند در ازبکستان دیدار می کنند، رویدادی که از نزدیک در سراسر آسیای مرکزی، پایتخت های اروپایی و واشنگتن دی سی تماشا خواهد شد.

کرملین قبلاً از اهمیت این نشست برنامه ریزی شده که در حاشیه یک جلسه برگزار می شود استقبال کرده است نشست سران سازمان همکاری شانگهای روز پنجشنبه، با اشاره به اینکه این امر به ویژه در بحبوحه تنش با غرب اهمیت دارد.

مشاور امور خارجه پوتین به خبرنگاران گفت: این دیدار با توجه به شرایط بین‌المللی کنونی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و رهبران دو کشور در مورد وضعیت بین‌المللی و مسائل منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه گفتگو خواهند کرد.

چین آشکارا از انتقاد از اقدام روسیه در اوکراین خودداری کرده و تحریم های غرب علیه مسکو را محکوم کرده است. روسیه نیز به نوبه خود از چین در بحبوحه تنش‌هایی که پس از آن با ایالات متحده ایجاد شد، حمایت کرده است سفر اخیر به تایوان توسط نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا.

مشاور روسی با اشاره به تهاجم مسکو به اوکراین و ادامه جنگ گفت: چین رویکرد متعادلی را در قبال بحران اوکراین اتخاذ کرده است و به وضوح درک خود را از دلایلی که روسیه را وادار به آغاز عملیات نظامی ویژه کرده است، بیان کرده است.

روسیه از این دیدار چه سودی می برد؟

منافع برای روسیه بدیهی است: ولادیمیر پوتین به وضوح با دیده شدن در صحنه جهانی در کنار دیگر رهبران سود می برد و لحظه دست دادن مهمی با شی خواهد داشت.

روس‌ها همچنین امیدوارند از طریق تحریم‌های بین‌المللی که به اقتصاد آنها ضربه سختی وارد کرده، راهی بیابند و بازارهای جدیدی را برای محصولات روسی ایجاد کنند، یا تامین‌کنندگان جدیدی را برای اقلامی که دیگر نمی‌توانند از اتحادیه اروپا وارد کنند، تهیه کنند.

از نظر منطقه ای، تلقی شدن به عنوان یک بازیگر مهم در آسیای مرکزی چیزی است که روس ها می خواهند حفظ کنند، حتی اگر قدرت نرم و سخت آنها رو به زوال باشد.

گفت: «در آسیای مرکزی، روسیه به عنوان یک تامین کننده امنیت دیده می شد، اما اکنون روس ها کمتر مورد استقبال قرار می گیرند میکائیل ویگل، مدیر تحقیقات در موسسه فنلاند برای امور بین الملل، و متخصص در استراتژی های روسیه و چین.

ابتکار کمربند و جاده او بخشی از استراتژی چین در آسیای مرکزی بوده است و از اقتصاد و زیرساخت ها برای پیوند دادن سایر کشورها استفاده می کند و اهرم های سیاسی زیادی را نیز برای پکن به دست می آورد.

“روسیه تلاش کرده است تا همین کار را انجام دهد اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اما دیگر ظرفیت موفقیت را ندارند. اتحادیه در وضعیت بدی قرار دارد و روسیه از نظر اقتصادی کاملاً تحلیل رفته است. ویگل گفت: بسیاری از کشورها روسیه را بیشتر به عنوان یک دشمن می بینند تا یک دوست.

چین از این نشست چه چیزی به دست می آورد؟

برای چین، حداقل در ظاهر، به نظر می‌رسد که یک نشست بلندپایه پوتین خطرات بیشتری نسبت به پاداش دارد.

با این حال، این به نفع پکن نیست که اجازه دهد روسیه به طور کامل سقوط کند، و در شش ماه گذشته تعدادی از اظهارات وجود دارد که در آن روسیه به روسیه در مورد اقداماتش در اوکراین “پناه دیپلماتیک” داده است.

میکائیل ویگل گفت: شی جین پینگ نگران این است که چین در حال حاضر بسیار تنها شود.

اگر نظام بین‌الملل به سمت دموکراسی در مقابل خودکامگی حرکت کند، چین به روسیه نیاز خواهد داشت.»

چین همچنین می تواند روسیه را به عنوان یک شریک مفید در براندازی دموکراسی ها ببیند – منطقه ای که در آن مسکو تجربه قبلی دارد — زیرا پکن تشخیص می دهد که هر گونه رشد در دموکراسی مستقیماً تسلط آن بر کشور را تهدید می کند.

همچنین برای چینی‌ها طناب محکمی بین نزدیک نگه داشتن یک «رقیب دوستانه» مانند روسیه وجود دارد، اما نه آنقدر نزدیک که خشم تحریم‌های غرب را به دنبال داشته باشد.

«خطری که شی جین پینگ در حال حاضر می پذیرد این است که می توانیم فرض کنیم که آمریکا تحریم های بیشتری را علیه چین آغاز خواهد کرد. [if it gets too close to Russia]میکائیل ویگل به یورونیوز گفت.

در حال حاضر برخی از پیامدهای بین المللی برای چین وجود داشته است، هر دو استونی و لتونی در حال کشیدن خارج از مکانیسم به اصطلاح 1+17 که کشورهای بالتیک و اروپای شرقی را با چینی ها همراه کرد: نتیجه مستقیم امتناع پکن از انتقاد از تهاجم روسیه به اوکراین.

ویگل گفت: «در پایان، برای اقتصاد چین، دنیای غرب واقعاً بسیار مهم است و وابستگی زیادی به فناوری‌های غربی به‌ویژه وجود دارد».

بنابراین شراکت پکن با مسکو یک استراتژی مخاطره آمیز است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جام جهانی “لحظه تبدیل شدن” برای راگبی زنان – و برای نیوزیلند | جام جهانی راگبی زنان 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، Oدر روز جمعه، در آستانه اولین …