یک سال بعد از Aukus، با افزایش قدرت چین، تردیدها در مورد آینده آن افزایش می یابد | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

زمانی که قرارداد Aukus یک سال پیش اعلام شد، برنامه ریزی آنقدر مخفیانه بود که هیچ کس نمی دانست چگونه آن را تلفظ کند.

چه چیزی را ow-kus یا or-cas تلفظ می کند؟ در نهایت همه روی aw-kus قرار گرفتند (اگرچه گلوبال تایمز گفت که در چینی تلفظ می شود “استرالیا تا سر حد مرگ گریه می کند”).

این ناهنجاری زمانی تشدید شد که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در کنفرانس مطبوعاتی برای اعلام توافق، نخست‌وزیر استرالیا را به‌عنوان «سرکش» خواند.

استرالیا، ایالات متحده و بریتانیا وارد یک شراکت سه جانبه جدید در زمینه فناوری دفاعی شدند – زیردریایی های هسته ای به عنوان محور اصلی.

اسکات موریسون، نخست وزیر وقت، از طریق یک کنفرانس تلفنی به بایدن و بوریس جانسون، نخست وزیر وقت بریتانیا پیوست تا توافق را اعلام کند..

فرانسه که قبلاً برای فروش زیردریایی های متعارف و رادارگریز خود به استرالیا توافق کرده بود، خشمگین بود. رئیس جمهور امانوئل ماکرون بعداً از او پرسیده شد که آیا موریسون در جریان انتقال مخفیانه به Aukus به او دروغ گفته است یا خیر. مکرون این کلمات جاودانه را به زبان آورد: «فکر نمی‌کنم، می‌دانم». چین بعداً استرالیا را به ضربات شمشیر متهم کرد.

یک سال بعد، محیط ژئواستراتژیک وخیم‌تر است. چین تهدیدات نظامی علیه تایوان و تهاجم به اقیانوس آرام ایجاد کرده است. اخیراً برای بازی های جنگی در مقیاس بزرگ به روسیه پیوسته است.

جو بایدن و اسکات موریسون: «آنها زیر بار رفتند».
جو بایدن و اسکات موریسون: «آنها زیر بار رفتند». عکس: ایوان ووچی/AP

و شش ماه دیگر طول خواهد کشید تا وزیر دفاع، ریچارد مارلز، اعلام کند که استرالیا کدام زیردریایی را انتخاب کرده است – نسخه آمریکایی یا بریتانیایی. قبل از آن، او از گروه ضربت زیردریایی هسته‌ای می‌شنود و نتایج بررسی استراتژیک دفاعی را خواهد داشت که برای بررسی و تغییر شکل نیروی دفاعی و قابلیت‌های آن استفاده خواهد شد.

دو تا از بزرگترین چرخ دنده های متحرک در این ماشین ناوگان ناوگان برنامه ریزی شده استرالیا (نه کشتی جنگی، که قرار است در سال 2031 تحویل داده شود) و نیاز آن به آن زیردریایی های جدید (حداقل هشت مورد از آنها در اوایل دهه 2040 است).

این پروژه های چند میلیارد دلاری در آینده دور هستند، در حالی که ناوگان دریایی موجود ما (به ویژه زیردریایی های کلاس کالینز) در حال پیر شدن هستند. این ما را به شکاف قابلیتی که اغلب مورد بحث قرار می‌گرفت، می‌رساند، جایی که زیردریایی‌های قدیمی قبل از خیس شدن زیردریایی‌های جدید در پشت دریچه‌های فرارشان منسوخ می‌شوند.

تهدید فزاینده چین و این شکاف توانایی، نیروهای محرکه تمایل آلبانیز برای دستیابی به قرارداد Aukus هستند. اما شک و تردیدها در مورد Aukus و برنامه زیردریایی در حال افزایش است، حتی با وجود بوروکراسی که آن را از پشت صحنه دور می کند. آیا آنها به موقع آماده خواهند شد؟ آیا تکنولوژی دیگر جایگزین آنها خواهد شد؟ آیا استرالیا بدون صنعت هسته ای می تواند حتی آنها را بسازد؟

سام روگیوین می‌گوید: «من فکر می‌کنم که باید این احتمال را جدی بگیریم که هرگز زیردریایی‌های Aukus را نخواهیم داشت.

Roggeveen، مدیر برنامه امنیت بین المللی موسسه Lowy، اشاره می کند که دو نفر از سه “قهرمان” Aukus قبلا صحنه سیاسی را ترک کرده اند.

او می‌گوید که اجماع سیاسی همچنان قوی است، اما آنها برای ادامه پروژه باید «حرکت بسیار بالایی را حفظ کنند».

او می‌گوید: «ما نباید این احتمال را که هرگز به این زیردریایی‌ها نخواهیم رسید، نادیده بگیریم. من می دانم که در حال حاضر به نظر می رسد میدان چپ است، اما 12 ماه پیش به نظر می رسید که ما فرانسوی ها را کنار می گذاریم. چیزی که ما باید در مورد آن فکر کنیم این است که چگونه می‌توانید یک پیاده‌روی زیبا از Aukus داشته باشید.

حرکت وجود دارد. گفتگوها بین کشورهای Aukus در حال وقوع است. زیردریایی های استرالیایی در حال آموزش روی قایق های ایالات متحده و بریتانیا هستند. وزارت دفاع در حال توسعه خط لوله ای از منابع و تخصص است. کارگروه و زیرگروه های مختلف دیگر در حال نشست هستند.

مارکوس هلیر، تحلیلگر ارشد در موسسه سیاست استراتژیک استرالیا، می گوید که حدود 250 نفر در گروه ضربت زیردریایی هسته ای جذب شده اند که نیروی کار نیروی دریایی را افزایش می دهد.

“[But] واقعاً چیزهای زیادی برای اشاره از نظر نتایج وجود ندارد.» او می گوید. پشت درهای بسته چه خبر است؟

هلیر به سمت غیر زیردریایی Aukus اشاره می کند. این توافقنامه شامل هماهنگی در مورد وسایل نقلیه خودران زیر آب، فناوری‌های کوانتومی، هوش مصنوعی، قابلیت‌های سایبری پیشرفته، قابلیت‌های مافوق صوت و ضد مافوق صوت، جنگ الکترونیک و (به طور کلی) نوآوری است.

هلیر می‌گوید: «به هر حال بسیاری از این چیزها در حال رخ دادن بود. «پس تازه‌ای که Aukus برای آن به ارمغان می‌آورد چیست؟»

با وجود این شکاف در توانایی، طوفانی از پیشنهادات برای پر کردن آن وجود دارد. از زیردریایی‌های بدون سرنشین گرفته تا کشتی‌های جنگی و بمب‌افکن‌ها، در صورت نیاز (و میلیاردها دلار دفاعی در دسترس)، کسانی هستند که مایل به پیشنهاد راهی هستند.

نه فقط زیردریایی ها: یک B-52 Stratofortress ایالات متحده با یک موشک آزمایشی مافوق صوت زیر بال خود.
نه فقط زیردریایی ها: یک B-52 Stratofortress ایالات متحده با یک موشک آزمایشی مافوق صوت زیر بال خود. برخی از تحلیلگران به پهپادها و موشک های دوربرد به عنوان راه سریع تری برای به ثمر رساندن دفاع استرالیا اشاره کرده اند. عکس: نیروی هوایی ایالات متحده / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

پر کردن شکاف

رایج ترین پیشنهاد این است که استرالیا یک زیردریایی «موقت» خریداری کند.

پیشنهاد وزیر دفاع سابق پیتر داتون مبنی بر اینکه ایالات متحده ممکن است چند زیردریایی هسته ای موجود خود را به سمت ما پرتاب کند، خوشحالی را برانگیخت. هم ایالات متحده و هم بریتانیا خطوط تولید بیش از حد کشیده اند. اما گزینه های بی شمار دیگری نیز وجود دارد.

“پسر کالینز”، نسخه تکامل یافته قایق موجود استرالیا، یکی از آنهاست. زیردریایی هایی از اسپانیا، آلمان، سنگاپور، سوئد و اسرائیل همگی به عنوان گزینه های پر کردن شکاف پیشنهاد شده اند. یک کالینز تکامل یافته یا یک نسخه از یک زیردریایی موجود همگی در سال 2015 قبل از اعلام روند ارزیابی رقابتی توسط دولت ابوت مورد بررسی قرار گرفتند – فرآیندی که در نهایت منجر به انتخاب فرانسه به عنوان شریک استرالیا شد.

در آن زمان، صنعت کشتی‌سازی استرالیا برای کمک به ساخت نسخه استرالیایی زیردریایی کلاس باراکودا، قراردادی که توسط فرانسوی‌ها پیشنهاد شد و توسط استرالیا پذیرفته شد، دست به کار شد. اکنون تلاش می کند خود را تغییر جهت دهد، بدون اینکه حتی بداند چه پیش خواهد آمد.

برنت کلارک، مدیر اجرایی شبکه صنعت و دفاع استرالیا، می‌گوید که اعضای AIDN نگران این هستند که چگونه و چقدر در زنجیره تامین گنجانده شوند.

یک مسئله این است که ممکن است شرکت های استرالیایی، نه تنها از زیردریایی ها، بلکه سایر پروژه ها نیز به دلیل دخالت ایالات متحده، بسته شوند.

کلارک می گوید: «ما می توانستیم نوشته های روی دیوار را ببینیم. هنگامی که همه چیز تبدیل به Aukus شد، وزارت امور خارجه ایالات متحده وجود دارد، مقررات ترافیک بین‌المللی اسلحه وجود دارد، یک شرکت استرالیایی می‌تواند حذف شود، زیرا یک شرکت آمریکایی می‌تواند بگوید که «محرمانه است، ما نمی‌توانیم آن را منتقل کنیم».

شرکت‌ها همچنین نگران هستند که جزئیاتی در مورد آنچه که برای مشارکت باید انجام دهند وجود ندارد.

یک زیردریایی با اندازه متوسط ​​روی سطح آب آبی تیره مانور می دهد
ناوگان های دریایی موجود استرالیا، به ویژه زیردریایی های کلاس کالینز مانند HMAS Rankin (تصویر)، در حال پیر شدن هستند. عکس: نیروی دفاعی استرالیا/گتی ایماژ

کلارک می‌گوید: «اگر امروز برنامه‌ریزی نمی‌کنید که زنجیره تأمین گنجانده شود، پس خیلی دیر خواهد شد.

Roggeveen می گوید که یک “زیردریایی موقت” می تواند آن “پیاده شدن زیبا” را از Aukus فراهم کند.

او می‌گوید: «اگر بتوانید آن‌ها را به موقع و با کیفیت کافی دریافت کنید.

“سپس مرحله موقت تبدیل به زیردریایی می شود، فشار از Aukus خارج می شود، که سپس بیشتر به یک پروژه به اشتراک گذاری و توسعه فناوری تبدیل می شود.”

کارشناسان دیگر هشدار داده‌اند که «هیچ شانسی» وجود ندارد که ایالات متحده یا بریتانیا فضایی در ظرفیت تولید خود برای تولید محصولات اضافی برای استرالیا پیدا کنند.

موانع دیگر عبارتند از کمبود مهارت در سراسر استرالیا و کمبود مهندسان، جوشکارها و زیردریایی‌ها در کشتی‌سازی، و همچنین نگرانی‌های جدی جهانی در مورد اینکه آیا اقدام استرالیا ممکن است تهدیدی برای عدم اشاعه هسته‌ای باشد یا خیر.

یک سوال تعهد

تردیدهای دیگری پیرامون سیاست Aukus وجود دارد. روگیوین می گوید که استرالیا باید نگران تبدیل شدن این زیردریایی ها به یک «قابلیت یتیم» باشد، در صورتی که تعهد آمریکا به مبارزه با چین از منطقه از بین برود.

او استدلال می کند که این توانایی ما را به استراتژی آمریکا برای مهار چینی ها متصل می کند که به خودی خود به طرز خطرناکی تحریک آمیز است. اما اگر عزم آمریکا برای اعمال زور در منطقه تضعیف شود، استرالیا می تواند رها شود.

اگر آمریکایی‌ها اینقدر جدی نباشند چه؟ ما در نهایت تمام این کارها را خودمان انجام می دهیم.»

هلیر نگران است که علیرغم اینکه استرالیا در «حالت بحران» قرار دارد و چین از نظر توانایی‌هایش جلوتر است، این فوریت در وزارت دفاع نفوذ نخواهد کرد.

«جهان اساساً تغییر کرده است. چین در حال توسعه فناوری جدید و قابلیت های جدید است و از استفاده اجباری از آن خجالتی نیست.»

اوکوس نشان می‌دهد که ما باید تمام فرآیندهای خود را تسریع کنیم تا کارها را سریع‌تر انجام دهیم. رهبران دفاعی ممکن است آن را دریافت کنند، اما روشی که ماشین دفاعی کار روزمره خود را انجام می دهد، تغییر نداده است.

مارلز در سفر اخیر خود به آلمان، بریتانیا و فرانسه از برنامه‌های کشتی جنگی و زیردریایی بریتانیا بازدید کرد و با بوریس جانسون نخست‌وزیر مستعفی دیدار کرد.

مارلز گفت که اوکوس جان تازه ای به “قدیمی ترین رابطه ما” می بخشید، و در حالی که تصمیم ایالات متحده و بریتانیا هنوز گرفته نشده است، زیردریایی ها در حال حاضر در هر دو مکان آموزش می بینند.

در فکر کردن به تصمیمی که باید در مورد اینکه با کدام زیردریایی کار می‌کنیم، چگونه می‌توانیم آن سخت‌افزار را در اسرع وقت آماده کنیم، باید در مورد اینکه چگونه می‌توانیم معادله انسانی را به درستی انجام دهیم، کار کنیم.» او گفت.

مارلز گفت که هزینه و توانایی آشکارا فاکتورهای مهمی هستند، اما او همچنین بر نیاز به سرعت تاکید کرد.

او در سپتامبر 2022 گفت: «ما باید به فکر راه‌حلی باشیم که چگونه می‌توانیم این قابلیت را در اسرع وقت با توجه به دهه از دست رفته‌ای که داشته‌ایم به دست آوریم.»

کاغذ سفید دفاعی سال 2009 بود که اعلام کرد استرالیا به ناوگان جدیدی از زیردریایی ها نیاز دارد. ده سال گذشت تا فرانسه برای طراحی آنها در سال 2019 انتخاب شود. تا زمانی که طرح بعدی انتخاب شود، این دهه به 14 سال خواهد رسید.

مارلز گفت: «ما باید هر چه زودتر این کار را انجام دهیم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ظاهراً زنی از عاشقانش پرسید که چرا شریک سابقش قبل از پیدا شدن جسد در هیزم شکن نمرده است، دادگاه رسیدگی می کند | کوئینزلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک هفته قبل از اینکه …