فرانسه باید در مورد زنان مرتبط با داعش که از ورود مجدد خودداری شده اند تجدید نظر کند، ECHR | حقوق بشر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه اروپایی حقوق بشر فرانسه را به دلیل امتناع این کشور از بازگرداندن زنان فرانسوی که با شرکای خود برای پیوستن به داعش به سوریه سفر کرده اند و در حال حاضر با فرزندان خود در اردوگاه های زندانی تحت کنترل کردها نگهداری می شوند، محکوم کرده است.

این حکم توسط سایر کشورهایی که هنوز شهروندانی در کمپ‌های شمال شرق سوریه در بازداشت دارند، از جمله بریتانیا مورد مطالعه دقیق قرار خواهد گرفت.

دادگاه مستقر در استراسبورگ – که ارگان اتحادیه اروپا نیست – تصمیم گرفت که پاریس باید سریعاً درخواست های والدین این دو زن مبنی بر اینکه آنها باید اجازه داشته باشند با فرزندانی که در سال به دنیا آورده اند به فرانسه بازگردند، دوباره بررسی کند. سوریه. قضات دریافتند که امتناع فرانسه از بازگرداندن زنان و کودکان به کشور، نقض حق یک فرد برای «ورود به قلمرو کشوری است که تابعیت آن را دارند».

این حکم حق کلی برای بازگشت به کشور قائل نیست، اما گفته است که باید تدابیری در برابر هرگونه تصمیم گیری بالقوه «خودسرانه» وجود داشته باشد. در این بیانیه آمده است که یک نهاد مستقل باید بتواند تصمیمات اتخاذ شده در مورد افراد را بررسی کند. فرانسه بازنگری های کافی برای اطمینان از اینکه امتناع این کشور از بازگرداندن خودسرانه نبوده است، ارائه نکرده بود. فرانسه اکنون باید پرونده زنان و کودکان آنها را مجدداً بررسی کند و تضمین هایی را برای فرآیند تصمیم گیری خود ارائه کند.

خانواده های این دو زن فرانسوی استدلال کرده بودند که بازداشت طولانی مدت آنها در سوریه آنها و فرزندانشان را در معرض رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز قرار داده و حق احترام به زندگی خانوادگی آنها را نقض کرده است.

این دو زن در سال های 2014 و 2015 زمانی که در 20 سالگی بودند، فرانسه را به مقصد سوریه ترک کرده بودند. اکنون در 30 سالگی، یکی دو فرزند هشت و شش ساله دارد و دیگری یک فرزند سه ساله دارد. آنها در قلمرو داعش که در سال 2019 اسیر شدند، زندگی می کردند و گمان می رود که از آن زمان به همراه فرزندانشان در بازداشتگاه های سوریه در اردوگاه هایی از جمله اردوگاه های الحول و الروج نگهداری می شدند.

والدینی که برای بازگرداندن آنها به فرانسه پرونده تشکیل داده بودند، گفته بودند که سوءتغذیه و بیماری در کمپ ها شایع است. نهادهای ناظر حقوق بشر هشدار داده اند که در کمپ ها، مردم با گرسنگی، تشنگی، بهداشت نامناسب، سرپناه ناکافی و تهدید به خشونت و استثمار مواجه هستند.

یکی از پدرها که برای دخترش پرونده تشکیل داده بود، به رادیو فرانس اینتر گفت: “من راحت شدم، زیرا این یک دعوای سه ساله بوده است.” او گفت که قابل توجه است که این پرونده باید تا پایان ECHR پیش برود. او درباره دختر و نوه‌اش در کمپ گفت: امیدوارم زمستان دیگری را در آنجا سپری نکنند.

فرانسه که بیش از هر کشور اروپایی دیگری شاهد پیوستن بیشتر شهروندان خود به داعش در سوریه بود و از سال 2015 متحمل یک سری حملات تروریستی مرگبار شده که بیش از 250 نفر را کشته اند، سال ها در برابر درخواست های گروه های حقوق بشر برای بازگرداندن زنانی که ترک کرده بودند مقاومت می کرد. برای پیوستن به IS فرانسه آنها را “مبارزانی” می دانست که باید در جایی که متهم به ارتکاب جنایت شده بودند محاکمه شوند. پاریس استدلال کرده بود که شهروندانی که به شبکه های جهادی در سوریه و عراق می پیوندند در صورت بازگشت به خانه، خطرات امنیتی را به همراه خواهند داشت.

فرانسه در ابتدا سیاست مورد به موردی را برای بازگرداندن کودکان بدون مادر به فرانسه در نظر گرفت. اما در ماه های اخیر، پاریس رویکرد خود را تغییر داد. در ماه ژوئیه، پاریس برای بازگرداندن 16 زن و 35 کودک، که برخی از آنها یتیم بودند، در هواپیماهای اجاره ای اقدام کرد. پس از ورود به فرانسه، هشت زن برای بازجویی و هشت زن دیگر با دستور بازداشت بازداشت شدند. کودکان تحت مراقبت خدمات اجتماعی قرار گرفتند.

در واکنش به حکم روز چهارشنبه استراسبورگ، اولیویه وران، سخنگوی دولت به بازگشت‌ها در تابستان امسال اشاره کرد و گفت که فرانسه “منتظر تصمیم دادگاه اروپایی” برای “پیشرفت” نبوده و هر پرونده “با دقت” مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تخمین زده می شود که هنوز حدود 100 زن فرانسوی و 250 کودک در اردوگاه های زندانی سوریه هستند.

این هفته مشخص شد که کسانی که در ماه ژوئیه به کشور بازگردانده شدند شامل بیوه یکی از مهاجمان در محل کنسرت Bataclan در پاریس در نوامبر 2015 بود که در آن 90 نفر در یک کنسرت راک کشته شدند. این زن به ارتباط با تروریست ها متهم شده است.

اکثر زنان و کودکان در اردوگاه‌ها هنگام فرار از قلمرو داعش پس از سقوط باغوز در سال 2019، توسط مبارزان کرد سوری، نیروهای زمینی در ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه گروه تروریستی اسیر شدند.

بریتانیا همچنین با فشار نمایندگان مجلس و گروه های حقوق بشر برای بازگرداندن زنان و کودکان از اردوگاه های سوریه مواجه شده است. بریتانیا تاکنون تعدادی از کودکان را از اردوگاه‌ها به کشور بازگردانده است، اما هیچ زنی را به کشور خود بازگردانده است.

تخمین زده می شود که 15 تا 20 نفر و خانواده هایشان که اصالتاً از بریتانیا آمده اند، در میان بازداشت شدگان در شمال شرق سوریه هستند، از جمله برخی که تابعیت آنها سلب شده است.

بریتانیا همچنان استدلال می کند که این زنان تهدیدی برای امنیت ملی هستند. در مورد برخی از آنها، از جمله شامیما بیگم، که لندن را در سن 15 سالگی با دو دوست مدرسه ترک کرد، دولت تابعیت بریتانیا را از آنها سلب کرد.

سایر کشورهای اروپایی مانند بلژیک و آلمان اکثر شهروندان خود را که برای پیوستن به جنگ جهادی در سوریه ترک کرده بودند، بازیابی کرده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جایزه صلح نوبل به فعالان حقوق بشر در بلاروس، روسیه و اوکراین اهدا شد | جایزه صلح نوبل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، آلس بیالیتسکی، فعال حقوق بشر …