جنگ اوکراین: زلنسکی پرچم را در ایزیوم که اخیراً بازپس گرفته شده است برافراشت

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، شاهد برافراشتن پرچم کشورش در ایزیوم بود، شهری که اخیراً از روس‌های عقب‌نشینی بازپس گرفته شد.

آنها هفته گذشته پس از یک ضدحمله برق آسای اوکراینی که شاهد بازپس گیری بخش های بزرگی از منطقه شمال شرقی خارکف توسط کیف بود، شهر آسیب دیده از جنگ را ترک کردند.

زلنسکی، در حالی که دستش روی قلبش بود، در حالی که پرچم در مقابل ساختمان شهرداری سوخته برافراشته شده بود، سرود ملی را تماشا کرد و خواند.

زلنسکی به مطبوعات گفت: «منظره بسیار تکان دهنده است، اما برای من تکان دهنده نیست. زیرا ما شروع به دیدن همان تصاویر از بوچا کردیم، از اولین سرزمین های اشغال شده… همان ساختمان های ویران شده، مردم را کشتند.»

نیروهای روسی در اوایل جنگ از بوچا در نزدیکی کیف عقب نشینی کردند. این شهر پس از آن که اجساد غیرنظامیان – که بسیاری از آنها نشانه‌های شکنجه داشتند – در خیابان‌ها ریخته شد، مورد توجه جهانی قرار گرفت.

دادستان ها گفتند که شش جسد با آثار شکنجه را در روستاهای اخیرا بازپس گیری شده در منطقه خارکف پیدا کرده اند.

ما تصویر وحشتناکی از آنچه اشغالگران انجام دادند داریم. … شهرهایی مانند بالاکلیا، ایزیوم با بوچا، بورودیانکا، ایرپین در ردیف قرار دارند.

زلنسکی در شبکه های اجتماعی افزود: «پیش از این، وقتی به بالا نگاه می کردیم، همیشه به دنبال آسمان آبی می گشتیم. “امروز، وقتی به بالا نگاه می کنیم، فقط به دنبال یک چیز هستیم – پرچم اوکراین. پرچم آبی-زرد ما در حال حاضر در ایزیوم غیر اشغالی در اهتزاز است. و در هر شهر و روستای اوکراین چنین خواهد بود.”

در حومه شمالی ایزیوم، بقایای تانک ها و خودروهای روسی در امتداد جاده شکسته شده بود.

زلنسکی گفت که با بازپس گیری روستاها توسط سربازان اوکراینی، “زندگی برمی گردد.”

“ده ها تانک باقی مانده است”

ضد حمله همچنین تسلیحات بیشتری را در دستان اوکراینی گذاشته است.

یک اندیشکده اوکراینی روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای روسی احتمالاً ده ها تانک، نفربر زرهی و سایر تسلیحات سنگین را در هنگام فرار از پیشروی اوکراین در شرق کشور پشت سر گذاشته اند.

مرکز استراتژی‌های دفاعی اعلام کرد که یک واحد روسی که در اطراف ایزیوم قرار داشت، بیش از 32 تانک T-80 و تقریباً به همین تعداد خودروی جنگی پیاده نظام که با نام اختصاری BMP شناخته می‌شوند، به جای گذاشت. یک واحد دیگر 47 تانک و 27 خودروی زرهی از خود به جای گذاشت.

در این بیانیه آمده است که نیروهای روسی سعی کردند برخی از خودروهای رها شده را از طریق حملات توپخانه ای که به عقب برگشتند، نابود کنند. به طور معمول، نیروهای مسلح تجهیزات به جا مانده را نابود می کنند تا حریف آنها نتواند از آن استفاده کند.

با این حال، هرج و مرج ناشی از عقب نشینی روسیه ظاهرا باعث شد که آنها مهمات و سلاح های دست نخورده را پشت سر بگذارند.

گلوله باران روسیه ادامه دارد

در مناطق دیگر، روسیه به حملات خود ادامه داد و باعث شد که در جنگی که نزدیک به هفت ماه به طول انجامید، تعداد کشته‌ها همچنان افزایش یابد.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین بامداد چهارشنبه گزارش داد، بمباران هفت منطقه اوکراینی توسط روسیه در 24 ساعت گذشته دست کم هفت غیرنظامی کشته و 22 نفر دیگر زخمی شدند.

فرماندار منطقه ویتالی کیم گفت که پس از حمله روسیه به میکولایف با موشک های S-300 در شبانه روز، دو نفر کشته و سه نفر زخمی شدند. سکونتگاه های نزدیک خط مقدم در منطقه میکولایف زیر آتش دائمی هستند.

والنتین رزنیچنکو، فرماندار منطقه، گفت که منطقه نیکوپول، که در مقابل رودخانه ای از نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا قرار دارد، در طول شب سه بار گلوله باران شد، اما بلافاصله هیچ آسیبی گزارش نشد. خود شهر نیکوپول دو بار گلوله باران شد و تقریباً 3000 خانواده بدون برق باقی ماند. رزنیچنکو گفت که برق تا حدی بازسازی شده است.

در منطقه لوهانسک، جایی که برخی از نیروهای روسی پس از عقب نشینی از منطقه خارکف به آنجا رفتند، به گفته سرهی هایدای فرماندار این منطقه، اینترنت تلفن همراه قطع شده است و گلوله باران شدید نیروهای اوکراینی ادامه دارد.

درگیری در منطقه همسایه دونتسک ادامه یافت که در آن گلوله باران پنج غیرنظامی کشته و 16 نفر دیگر زخمی شدند. لوهانسک و دونتسک با هم دونباس را تشکیل می دهند.

هر شب در دونباس بی قرار است. غیرنظامیان باید منطقه را ترک کنند. پاولو کیریلنکو، فرماندار دونتسک، گفت: این موضوع مرگ و زندگی است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“آنها متعلق به وارامونگو هستند”: موزه نیوزیلند با بازگرداندن اقلام به بومیان استرالیا موافقت کرد | بومیان استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، چهار شی از مردم وارومونگو …