یمن ایرویز حداکثر جریمه را برای سقوط هواپیمای سال 2009 در کومور صادر کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه فرانسوی یمن ایرویز را به دلیل سقوط هواپیمای مرگبار در کومور در سال 2009 به حداکثر جریمه محکوم کرد.

شرکت هواپیمایی ملی یمن به اتهام “قتل عمد و جراحات غیرعمد” محکوم شد و به پرداخت 225000 یورو جریمه محکوم شد. این شرکت همچنین به پرداخت بیش از یک میلیون یورو به عنوان هزینه های حقوقی و خسارت به دو انجمن محکوم شد.

این سازمان همواره هر گونه مسئولیتی در قبال سقوط هواپیما که منجر به کشته شدن 152 نفر از جمله 65 شهروند فرانسوی شد، رد کرده است. یمن اعلام کرده است که به این حکم اعتراض خواهد کرد.

پرواز 626 پس از توقف در مارسی و صنعا در یمن از پاریس به مقصد مورونی – پایتخت جزایر کومور – در حرکت بود.

این هواپیما در 30 ژوئن در جریان بادهای شدید در اقیانوس هند، در حدود 15 کیلومتری سواحل کومور سقوط کرد. همه 142 مسافر و 11 خدمه هواپیمای ایرباس A310 به جز یک نفر جان باختند.

بازرسان هوانوردی فرانسوی اعلام کردند که این سانحه ناشی از “مشکل فنی یا انفجار” نبوده و یک سری اشتباهات خلبان را مقصر می دانند که باعث از کار افتادن موتورها شده است.

روز چهارشنبه، یمن ایرویز به دلیل عدم آموزش صحیح خلبانان خود برای پروازهای شبانه به کومور مجرم شناخته شد. هیچ نماینده ای از شرکت در دادگاه پاریس شرکت نکرد.

دادگاه اعلام کرد: «دادگاه دریافت که یمن ایرویز مقررات را رعایت کرده است، با این حال، دو عمل سهل‌آمیز را که مستقیماً با این حادثه مرتبط هستند، حفظ کرده است».

“بی تدبیری انجام شده توسط شرکت نشان دهنده فقدان فرهنگ ایمنی و مسئولیت پذیری است.”

تنها بازمانده این سانحه – باهیا باکاری 12 ساله – پس از 11 ساعت توسط یک قایق نجات پیدا شد که به بقایای هواپیمای شناور چسبیده بود. او دچار شکستگی استخوان ترقوه، شکستگی لگن، سوختگی و جراحات دیگر شد و مادرش در این تصادف جان باخت.

باکاری – که اکنون 25 ساله است – به دلیل ارائه شواهد قوی در طول محاکمه مورد ستایش قرار گرفت. او در حالی که اشک می ریخت شهادت داد: “من هیچ عارضه جسمی ندارم، اما مادرم رفته است. من خیلی به او نزدیک بودم.”

شاهدان دیگر ادعا کرده بودند که یمن بیشتر به دنبال سود است تا مراقبت از مسافرانش.

در سال 2015، دو دادگاه فرانسوی به این شرکت هواپیمایی دستور دادند تا پس از رسیدگی مدنی بیش از 30 میلیون یورو به خانواده قربانیان بپردازد.

سه سال بعد، قرارداد محرمانه ای بین یمن و 835 ذینفع امضا شد، اگرچه آنها چندین سال دیگر غرامت دریافت نکردند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مسافران هوایی استرالیا که بیش از سه ماه منتظر گذرنامه هستند، به دلیل تداوم تاخیرهای کووید | اخبار استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، هزاران استرالیایی در حال رفتن …