گروه های بهداشتی خواستار معاهده جهانی منع گسترش سوخت های فسیلی هستند | سوخت های فسیلی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان جهانی بهداشت (WHO) و تقریباً 200 انجمن بهداشتی دیگر درخواست بی سابقه ای برای امضای معاهده جهانی منع گسترش سوخت های فسیلی کرده اند.

فراخوانی برای اقدام که روز چهارشنبه منتشر شد، از دولت‌ها می‌خواهد تا با یک طرح الزام‌آور قانونی برای حذف تدریجی اکتشاف و تولید سوخت‌های فسیلی، مشابه کنوانسیون چارچوب در مورد تنباکو، که تحت نظارت WHO در سال 2003 مذاکره شد، موافقت کنند.

«اعتیاد مدرن به سوخت‌های فسیلی فقط یک عمل خرابکاری محیطی نیست. دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، گفت: از منظر سلامت، این یک اقدام خود خرابکاری است.

دیارمید کمبل-لندروم، رئیس دپارتمان تغییرات اقلیمی سازمان جهانی بهداشت، گفت که این نامه یک لحظه مهم بود. او به آبان نیوز گفت: «این اولین بار است که بخش بهداشت گرد هم می‌آید تا چنین بیانیه‌ای را به صراحت درباره سوخت‌های فسیلی صادر کند. بار فعلی مرگ و میر و بیماری ناشی از آلودگی هوا با مصرف دخانیات قابل مقایسه است، در حالی که اثرات بلندمدت سوخت‌های فسیلی بر آب و هوای زمین یک تهدید وجودی برای بشریت است – مانند سلاح‌های هسته‌ای.

کمپین پایان دادن به اکتشاف و تولید سوخت های فسیلی با حمایت گسترده دالایی لاما و 100 برنده جایزه نوبل دیگر، واتیکان، چندین شهر و ایالت جزیره ای، بیش از 1000 متخصص بهداشت و تقریبا 3000 دانشمند و دانشگاهی مواجه شده است.

این ابتکار با هدف تقلید از موفقیت های معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، امضا شده در سال 1968، که تا حدی گسترش سلاح های اتمی و فناوری را محدود کرده است، انجام می شود.

کشورهای بیشتری نسبت به سایر کنوانسیون‌های محدودکننده تسلیحات آن معاهده را امضا کرده‌اند، اگرچه قدرت‌های هسته‌ای مانند هند، اسرائیل، کره شمالی و پاکستان آن را امضا نکرده‌اند.

ایرا هلفند، برنده جایزه صلح نوبل و رئیس مشترک پزشکان بین‌المللی برای پیشگیری از جنگ هسته‌ای، گفت: «دو موضوع مهم عصر ما – بحران آب و هوا و خطر جنگ هسته‌ای – عمیقاً در هم تنیده شده‌اند. بحران آب و هوا منجر به درگیری بین‌المللی بزرگتر و خطر فزاینده جنگ هسته‌ای می‌شود و جنگ هسته‌ای باعث اختلال ناگهانی و فاجعه‌بار آب و هوا خواهد شد. جهان باید برای جلوگیری از هر دوی این تهدیدات وجودی متحد شود.»

پروفسور نوام چامسکی برنده جایزه در نظرات ایمیلی در حمایت از ابتکار جدید گفت: «انسان ها به سمت پرتگاهی حرکت می کنند. وقتی به آن برسیم، فاجعه غیرقابل تصور اجتناب ناپذیر است. یک پنجره باریک از فرصت برای نجات خود و گونه های بی شمار دیگری وجود دارد که با رها کردن بی پروا در حال نابودی آنها هستیم. هنوز زمان برای خلاص شدن از شر سوخت های فسیلی وجود دارد، نه خیلی. ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد، وگرنه آزمایش انسانی به پایانی ناپسند خواهد رسید.»

سوخت‌های فسیلی علاوه بر اینکه تهدیدی برای نسل‌های آینده محسوب می‌شوند، در حال حاضر نیز یک خطر هستند و بر اساس یک مطالعه، بیش از 8 میلیون نفر در سال 2018 جان خود را از دست داده‌اند که 18 درصد از کل مرگ و میرهای آن سال است.

بیشتر این تلفات ناشی از آلودگی هوا بوده است، اما بحران آب و هوا نیز خطر بیماری های ناشی از گرما را افزایش می دهد و شرایط ایده آلی را برای انتقال بیماری های منتقله از غذا و آب و گسترش بیماری های ناقل ایجاد می کند.

رویدادهای شدید آب و هوایی مانند خشکسالی، سیل و آتش سوزی خطرات سلامتی خود را دارند، در حالی که کارگران سوخت فسیلی و جوامع نزدیک به گیاهان با خطرات زیادی از نشت نفت و انفجار خطوط لوله گرفته تا بیماری های ریوی و سرطان مواجه هستند.

ابتکار جدید می گوید که انتقال انرژی پاک باید به حقوق بومی احترام بگذارد و فقط برای «هر کارگر، جامعه و کشور» باشد.

روث اتزل، رئیس مشترک گروه بهداشت محیطی انجمن بین‌المللی اطفال، گفت: «ما وظیفه اخلاقی مراقبت داریم و نمی‌توانیم در مورد خطرات بهداشتی جهانی که سوخت‌های فسیلی نشان می‌دهند سکوت کنیم. پیام ما به رهبران دولت در سراسر جهان این است: سلامت همه افراد زنده امروز و نسل‌های آینده به حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی، به سرعت، عادلانه و کامل بستگی دارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

انتظار می رود الماس صورتی در حراج هنگ کنگ بیش از 20 میلیون پوند به فروش برسد | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، انتظار می‌رود دومین الماس بزرگ و …