پاپ فرانسیس می گوید که نمی توان از دین برای توجیه شر جنگ استفاده کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

پاپ فرانسیس روز چهارشنبه خطاب به سلسله مراتب ارتدوکس روسیه و دیگر رهبران مذهبی گفت که دین هرگز نباید برای توجیه “شیطان” جنگ استفاده شود.

مخاطبان او در کنفرانسی در جمهوری شوروی سابق قزاقستان شامل 80 امام، ایلخانان، خاخام ها و مفتی ها در کنار نماینده پاتریارک کریل بودند که تهاجم روسیه به اوکراین را برکت داده و در این مراسم حضور نداشت.

فرانسیس در اظهارات خود به روسیه یا اوکراین اشاره نکرد. اما او اصرار داشت که رهبران مذهبی خود باید در ترویج فرهنگ صلح پیشگام شوند.

«اگر آفریدگاری که زندگی خود را وقف او کرده‌ایم، مؤلف حیات بشری است، ما که خود را مؤمن می‌خوانیم چگونه می‌توانیم به نابودی آن زندگی رضایت دهیم؟» او درخواست کرد.

با توجه به اشتباهات و خطاهای گذشته، بیایید تلاش های خود را متحد کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که خداوند متعال هرگز دیگر گروگان عطش بشر برای قدرت نخواهد بود.

فرانسیس سپس برای همه کسانی که در اتاق حضور داشتند یک چالش را مطرح کرد تا خود را متعهد به حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو و مذاکره و نه با اسلحه کنند.

او گفت: «انشالله هرگز خشونت را توجیه نکنیم. باشد که هرگز اجازه ندهیم که مقدسات مورد سوء استفاده افراد ناپسند قرار گیرد. امر مقدس هرگز نباید تکیه‌گاهی برای قدرت باشد، و نه قدرت تکیه‌گاهی برای امر مقدس!»

پاتریارک کریل – رئیس کلیسای ارتدکس روسیه – پیامی به کنگره فرستاد که توسط متروپولیتن آنتونی، مسئول روابط خارجی کلیسا خوانده شد. در آن، کریل به جنگ اشاره نکرد، بلکه به طور کلی به مشکلاتی که طی دو دهه گذشته ناشی از «تلاش برای ساختن جهانی بدون تکیه بر ارزش‌های اخلاقی» بود اشاره کرد.

پدرسالار روسیه ذهنیت سکولار و لیبرال غرب را محکوم کرده و مدعی شده است که بذر درگیری اوکراین توسط تهدیدهای خارجی علیه مرزهای روسیه کاشته شده است.

کریل در پیام خود گفت: این تلاش‌ها نه تنها به از بین رفتن مفهوم عدالت در روابط بین‌الملل منجر شده است، بلکه منجر به رویارویی وحشیانه، درگیری‌های نظامی، گسترش تروریسم و ​​افراط‌گرایی در نقاط مختلف جهان شده است.

او با بیان اینکه احساس می کند روسیه قربانی یک کمپین بدنامی است، انتشار اطلاعات نادرست و “تحریف حقایق تاریخی” و “دستکاری آگاهی توده ها” برای انتشار پیام های “نفرت نسبت به کل مردم، فرهنگ ها و مذاهب” را محکوم کرد.

علاوه بر هیئت ارتدکس روسیه، رهبران مذهبی شیخ احمد الطیب، امام بزرگ الازهر، مقر علمای اهل سنت در قاهره، از جمله رهبران دینی بودند که از سخنرانی خود برای شکایت از اینکه دین سنتی با «خودخواهی» جایگزین شده است، استفاده کرد. پرستش لذت و شهوت و رهایی جنسی» که شامل ازدواج همجنس گرایان و چند همسری می شود.

کشیش راست جو بیلی ولز، اسقف انگلیکن دورکینگ و یکی از تنها نیمی از زنانی که در راس هیئت‌ها قرار دارند، ابراز تاسف کرد که زنان نماینده نیمی از جمعیت جهان هستند اما به سختی در رهبری مذهبی حضور دارند.

او پس از آن به خبرنگاران گفت: “انتظار من این است که توانمندسازی زنان در زمینه خانواده و جامعه عمومی چالشی برای حاضران باشد.”

قبل از لغو کریل، گمانه زنی هایی وجود داشت که فرانسیس می تواند با کریل در حاشیه کنگره ملاقات کند، پس از اینکه هر دو حضور خود را در اوایل سال جاری تایید کردند. این دو برای اولین بار در سال 2016 در کوبا ملاقات کردند – اولین دیدار یک پاپ و پدرسالار روسیه – و در هفته های اولیه جنگ از طریق ویدئو کنفرانس صحبت کردند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شوک پس از اینکه بایدن گفت تهدیدات هسته ای پوتین می تواند به معنای “آرماگدون” باشد – زنده | سیاست آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، آنچه در مورد اظهارات بایدن …