نمایندگان مجلس نیوزلند به ملکه ادای احترام می کنند که با سرزنش های تند گذشته استعماری آمیخته شده است | نیوزلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هنگامی که پارلمان نیوزیلند برای ادای احترام به ملکه گرد هم آمد، افتخارات و تحسین ها با انتقاد شدید از سلطنتی که بر روی «زمین دزدیده شده، منابع دزدیده شده و گنج دزدیده شده» بنا شده بود آمیخته شد.

روز سه شنبه، پارلمان یک مناظره ویژه برگزار کرد تا به سیاستمداران همه احزاب اجازه دهد تا مرگ پادشاه را تصدیق کنند. در حالی که همه به خانواده سلطنتی برای از دست دادن آنها تسلیت گفتند، تعدادی از نمایندگان پارلمان نیز درباره تاریخ پرتنش و پیچیده سلطنت بحث کردند.

راویری وایتیتی، یکی از رهبران حزب مائوری، گفت: «از آنجایی که من به عنوان نماینده ایوی مائوری در این مجلس ایستاده ام، ما باید همیشه حقیقت واقعی خود را بیان کنیم. «امپراتوری بریتانیا و قدرت سلطنت آن از زمان دزدیده شده ساخته شد [land]، منابع دزدیده شده و تائونگای دزدیده شده [treasure]”

وایتیتی گفت که مائوری پروتکل روشنی داشت [tikanga] که برای مردگان باید عزاداری کرد و خانواده سلطنتی باید برای غم از دست دادن خود وقت داشته باشند. اما او همچنین گفت که شخص ملکه نمی تواند از نهادی که او نماینده آن است جدا شود.

من می بینم که در شبکه های اجتماعی چیزهای زیادی نوشته شده است. خشم عادلانه مردم بومی در سراسر جهان. من آن داستان ها را به عنوان داستان هایی که با خود حمل می کنم و تیکانگا خود می گیرم.

تعدادی دیگر از سیاستمداران مائوری در مورد میراث مختلط سلطنت در نیوزیلند – ادای احترام به خانواده و غم و اندوه آنها و در عین حال اذعان به اشتباهات گذشته – تأمل کردند.

ماراما دیویدسون، یکی از رهبران سبزها، ملکه فقید را “باهوش و آگاه” توصیف کرد و ادامه داد: “او از اینکه هیچ ملتی نقش سلطنت را در سرکوب قدرت دیگران، از جمله در اینجا و کشورهای اطراف بالا می برد، اصلا تعجب نمی کند. جهان …. او می دانست که او در چه چیزی است.»

برخی از این اشتباهات توسط خود ملکه نیز اعتراف شده است: او در سال 1963 معاهده Waitangi را که حقوق و حاکمیت مائوری را تضمین می‌کند، توصیف کرد و در سال 1995 شخصاً یک تاج عذرخواهی از مردم Waikato/Tainui امضا کرد. برای جنایات و دزدی زمین توسط تاج.

«بسیاری از رهبران مائوری… در حالی که فضای محبت آمیز را در اختیار دارند [love]دیویدسون گفت، همچنین بسیار واضح است که ما نمی‌توانیم ظلم مائوری را بسیار واقعی و ادامه دار نادیده بگیریم. “ما به اهمیت این عادت کرده ایم که بتوانیم زندگی یک فرد را به طور کامل تحمل کنیم، به ویژه در هنگام مرگ.”

نانایا ماهوتا، وزیر امور خارجه، خاطرنشان کرد که پادشاه جدید چارلز سوم در نشست اخیر مشترک المنافع در رواندا در مورد اعتراف به تخلفات گذشته صحبت کرده است.

وی خاطرنشان کرد که برای باز کردن قدرت آینده مشترک ما، باید اشتباهاتی را که گذشته ما را شکل داده است، بپذیریم. او از استعمار صحبت کرد، او از برده داری صحبت کرد، و چالش پیش روی خود را درک کرد. این روشی است که ما بر آنها غلبه می کنیم که ما را تعریف کرده است.»

سایر سیاستمداران ادای احترام مستقیم تری به مرگ پادشاه ارائه کردند. جاسیندا آردرن، نخست وزیر، که روز چهارشنبه برای شرکت در مراسم تشییع ملکه عازم بریتانیا شد، در اخبار خود از فداکاری ملکه و “غم و اندوه عظیم” نیوزیلند صحبت کرد. ملکه پس از سلطنت، “به سرعت به نمونه ای از ثبات و خدمات عمومی تبدیل شد: وفادار، فروتن، فداکار.”

کریستوفر لوکسون، رهبر مخالفان گفت که مرگ ملکه باعث “قدردانی مجدد و قدردانی بیشتر از میراث بی‌سابقه خدمات عمومی فداکارانه او شده است”. زندگی ملکه نمونه ای برای همه ماست. او نشان داد که در زندگی عمومی، زندگی کردن با ارزش های خود هر روز و ادامه دادن اهمیت دارد. زندگی او به ما یادآوری می کند که خدمت نجیب و قدرتمند و تأثیرگذار است.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …