نرخ سرطان مرتبط با چاقی در استرالیا در طول سه و نیم دهه تقریباً چهار برابر شده است | سلامتی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تحقیقات جدید نشان می دهد که میزان سرطان های مرتبط با چاقی در استرالیا در چند نسل تقریباً چهار برابر شده است.

محققان مرکز نرگس، سرمایه گذاری مشترک شورای سرطان نیو ساوت ولز و دانشگاه سیدنی، میزان 10 سرطان مرتبط با چاقی را بین سال های 1983 و 2017 مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

آنها دریافتند که بروز این سرطان ها در جوانترین گروه سنی – متولدین دهه 1980 و اوایل دهه 90 – در مقایسه با متولدین دهه 1940، 2.95 برابر بیشتر است و این میزان برای متولدین ابتدای قرن بیستم تقریباً چهار برابر است. .

مطالعات اپیدمیولوژیک قبلاً ارتباط بین 10 بیماری – سرطان روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا، پانکراس، رحم، تخمدان، کلیه، تیروئید و سرطان سینه یائسگی و همچنین مولتیپل میلوما – و چاقی را نشان داده است.

دکتر الئونورا فلتو، نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: «در حالی که چاقی علت همه این سرطان‌ها است، اگر حتی یک فرد چاق در جمعیت وجود نداشت، مواردی از آن سرطان‌ها هنوز تشخیص داده می‌شد، اما در تعداد بسیار کمتری». پژوهشگر ارشد در مرکز نرگس.

فلتو گفت که تغییرات متابولیک، هورمونی و التهابی در سلول‌ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد و چاقی یکی از عوامل موثر در این امر است.

این ارقام از پایگاه داده سرطان استرالیا آمده است که 1005933 تشخیص سرطان مرتبط با چاقی را در استرالیایی های 25 تا 84 ساله طی سه و نیم دهه از سال 1983 مستند کرده است.

کلر هیوز، یکی از نویسندگان این مطالعه، که رئیس کمیته تغذیه، الکل و فعالیت بدنی شورای سرطان استرالیا است، گفت: «افزایش سرطان های مرتبط با چاقی با افزایش نرخ چاقی همخوانی دارد.

محققان همان افزایش قابل توجهی را در میزان بدخیمی های غیر مرتبط با چاقی که شامل سرطان ریه، پروستات، مثانه و مغز می شود، مشاهده نکردند.

تقریباً دو سوم موارد مرتبط با چاقی تشخیص داده شده سرطان سینه در زنان یائسه و سرطان روده روده و روده بزرگ بود.

محققان با تاکید بر اینکه این مطالعه مشاهده ای نمی تواند به طور قطعی علت و معلولی را استنتاج کند، نوشتند: «ما نمی توانیم ادعا کنیم که تغییر روند صرفاً نتیجه اضافه وزن و چاقی است. با این حال، ما می دانیم که اضافه وزن و چاقی یک عامل خطر موثر برای این انواع سرطان است و حداقل تا حدی باعث ایجاد این تغییرات می شود.

فلتو می‌گوید: «افزایش ابتلا به سرطان‌های کولورکتوم و سینه در گروه‌های جوان‌تر چیزی است که قبلاً دیده‌ایم، اما این کار روی همین روند برای سرطان‌های دیگری که کمتر درباره‌شان می‌شنویم، مانند سرطان‌های کبد و پانکراس، روشن می‌کند. ”

افزایش بروز در گروه‌های جوان‌تر در اینجا واقعاً فراخوانی برای اقدام برای حمایت از درک بهتر این تومورها است که نتایج ضعیفی نیز دارند.»

به گفته کارشناسان، محرک های دقیق افزایش نرخ برخی سرطان ها در جوانان نامشخص است. سایر عوامل خطر قابل تغییر برای سرطان عبارتند از مصرف الکل، خوردن گوشت قرمز و فرآوری شده، سیگار کشیدن و عدم تحرک بدنی.

استرالیا ششمین نسبت بالای افراد دارای اضافه وزن یا چاق 15 ساله و بالاتر را در OECD دارد. بر اساس داده های موسسه بهداشت و رفاه استرالیا، نرخ چاقی از 19 درصد در سال 1995 به 31 درصد در سال 18-2017 افزایش یافته است.

هیوز اشاره کرد که شاخص توده بدنی (BMI) به عنوان یک معیار جمعیت برای تعیین دسته بندی وزن مفیدتر از تعیین وضعیت سلامت و خطر یک فرد است. او گفت: “هر فردی که اضافه وزن دارد یا چاق است به سرطان مبتلا نمی شود.”

هیوز گفت که یافته های این مطالعه نیاز فوری به جلوگیری از افزایش بیشتر نرخ سرطان قابل پیشگیری را نشان می دهد. “این چیزی است که ما نمی توانیم نادیده بگیریم و چیزی است که باید به آن توجه کنیم.”

هیوز از دولت های فدرال، ایالتی و منطقه ای خواست تا توصیه های استراتژی ملی چاقی را که در ماه مارس سال جاری منتشر شد، اجرا کنند.

این تحقیق در مجله The Lancet Regional Health – Western Pacific منتشر شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سگ پس از پرت شدن از پل فلوریدا در سطل زباله نجات یافت | فلوریدا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک سگ جوان پس از …