قزاقستان نام پایتخت را از نورسلطان به آستانه تغییر می‌دهد | قزاقستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سخنگوی او گفت که قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان تنها سه سال پس از تغییر نام پایتخت این کشور به افتخار سلف خود، با بازگرداندن نام سابق پایتخت این کشور موافقت کرده است.

روسلان ژلیبان، سخنگوی توکایف، گفت که رئیس جمهور پس از ابتکار گروهی از نمایندگان مجلس با تغییر نام موافقت کرد.

یکی از اولین اقدامات توکایف پس از روی کار آمدن در سال 2019 پس از کناره گیری نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور این کشور این بود که خواستار لقب نورسلطان، پایتخت قزاقستان، آستانه شود.

نظربایف که به مدت سه دهه در زمان اتحاد جماهیر شوروی و پس از استقلال آن در سال 1991 رهبری کشور را بر عهده داشت، در سال 1997 پایتخت را از آلماتی به آستانه منتقل کرد. این حرکت به دلیل انزوای نسبی شهر در استپ های شمالی و زمستان های سردسیری بدنام مورد سوال قرار گرفت. که در آن دما به 51- درجه سانتیگراد (60- فارنهایت) می رسد.

او شهر را به یک مکان نمایشی از معماری زیبا تبدیل کرد، از جمله یک برج مشاهده که در آن بازدیدکنندگان می توانند دست خود را روی چاپ نظربایف بگذارند.

نظربایف پس از کناره گیری از قدرت، نفوذ زیادی را به عنوان رئیس حزب حاکم و شورای امنیت منطقه حفظ کرد. اما توکایف پس از ناآرامی های مرگبار در ژانویه که تا حدی به نارضایتی از قدرتی که نظربایف هنوز در اختیار داشت، او را از آن سمت ها برکنار کرد.

در ماه ژوئن، پس از پایان ناآرامی ها که به کنترل سه دهه نظربایف بر ثروتمندترین کشور آسیای مرکزی پایان داد، قزاق ها با اکثریت قاطع به تغییرات قانون اساسی در همه پرسی رأی دادند.

خونریزی ماه ژانویه، که ناشی از اعتراضات مسالمت آمیز بر سر افزایش قیمت سوخت خودروها بود، بیش از 230 کشته برجای گذاشت و مقامات را بر آن داشت تا نیروهای یک بلوک امنیتی تحت رهبری روسیه را به خدمت بگیرند.

آسوشیتدپرس و خبرگزاری فرانسه به این گزارش کمک کردند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اخبار لیگ برتر، Lionesses – USA در ومبلی: شمارش معکوس فوتبال آخر هفته – زنده | فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …