روسیه و اوکراین در یک نگاه: آنچه در روز 203 تهاجم می دانیم | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

 • اوکراین پس از عقب راندن آنها در یک ضد حمله سریع در شمال شرق، تمام اراضی اشغال شده توسط نیروهای متجاوز روسیه را آزاد کرده است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی عصر خود گفت که تاکنون حدود 8000 کیلومتر مربع (3100 مایل مربع) آزاد شده است که ظاهراً همه در منطقه شمال شرقی خارکف است. زلنسکی گفت: “اقدامات ثبات” در حدود نیمی از آن قلمرو تکمیل شده است، “و در سراسر منطقه آزاد شده تقریباً به همان اندازه، اقدامات تثبیت هنوز ادامه دارد.”

 • هانا مالیار معاون وزیر دفاع اوکراین گفت 150 هزار نفر در منطقه بالاکلیا از سلطه روسیه آزاد شده اند. یک مرکز مهم تدارکات نظامی توسط نیروهای اوکراینی در اواخر هفته گذشته تصرف شد.

 • کاخ سفید گفت که ایالات متحده احتمالا بسته کمک نظامی جدیدی به اوکراین را در «روزهای آینده» اعلام خواهد کرد.. یک سخنگوی ایالات متحده گفت که نیروهای روسیه مواضع دفاعی خود را ترک کرده اند، به ویژه در خارکف و اطراف آن، دومین شهر بزرگ اوکراین.

 • در حالی که اوکراین دستاوردهای عظیمی را که ارتش خود در ضد حمله چشمگیر به دست آورده است جشن می گیرد، مقامات همچنان در مورد چالش های پیش رو رواق هستند. در سرزمین تازه اشغال شده لسیا واسیلنکویکی از اعضای پارلمان اوکراین از کشف اجساد سر بریده نظامیان اوکراینی، مدفوع انسان در همه جا، غارت گسترده و نوجوانان وحشت زده که هنوز آنقدر می ترسیدند که زیرزمین خود را ترک کنند، صحبت کرد. «آزادی جنایات بسیاری را آشکار می کند. واسلنکو با اشاره به گورهای دسته جمعی غیرنظامیان و شواهد شکنجه کشف شده در شهر بوچا هنگام بازپس گیری منطقه کیف توسط نیروهای اوکراینی، گفت: گویی ما در آستانه صدها، اگر نه هزاران بوچا هستیم، فقط در مقیاس کوچکتر. اما در هر مقیاسی که باشد، دادگاه، قصاص و عدالت وجود خواهد داشت.»

 • مقامات اوکراینی گفتند که یک اتاق شکنجه توسط ارتش روسیه در بالاکلیا آزاد شده وجود دارد. سرهی بولوینوف، رئیس اداره تحقیقات پلیس ملی منطقه خارکف، گفت که 40 نفر در جریان اشغال بازداشت شده اند.

 • ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین هشدار داد که نیروهای روسی با عقب نشینی از سرزمین های اشغالی به غارت ادامه می دهند. در بزرگراهی که به سمت خاک روسیه می رفت، مقامات اوکراینی خودروهای غیرنظامی با پلاک از منطقه خارکف را مشاهده کردند که توسط ارتش روسیه هدایت می شد و دارای وسایل غارت شده بود. در جنوب، گزارش‌هایی مبنی بر شکستن دروازه‌های گاراژهای خصوصی توسط سرنشینان روسی و بردن خودروها و همچنین برداشتن اثاثیه وجود دارد.

 • نیروهای روسیه روز سه‌شنبه به تعدادی از تأسیسات زیرساختی غیرنظامی و غیرنظامی در سراسر بخش‌های شرقی و جنوبی اوکراین حمله کردند.ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد. از طریق حملات هوایی و حملات موشکی و سامانه‌های موشکی توپخانه با تحرک بالا، نیروهای روسیه به شهرک‌ها در استان لوهانسک و استان دونتسک در شرق، و استان‌های دنیپروپتروفسک، میکولایف و چرکاسی در جنوب حمله کردند.

 • بر اساس اسناد افشا شده منتشر شده توسط ایالات متحده، روسیه از سال 2014 به طور مخفیانه بیش از 300 میلیون دلار برای تلاش برای تأثیرگذاری بر سیاستمداران و دیگر مقامات در بیش از 22 کشور هزینه کرده است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفته است که نگران است روسیه تلاش کند در درگیری بین آذربایجان و ارمنستان “دیگ را به هم بزند” تا تمرکز خود را از اوکراین منحرف کند. وی افزود که روسیه همچنین می تواند از نفوذ خود در منطقه برای کمک به “آرامش آب ها” استفاده کند.

 • این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

  منبع

  درباره ی aban_admin

  مطلب پیشنهادی

  جنگ اوکراین: روسیه با چه سرعتی توانست 15 درصد از کشور را پس از “رفراندم های ساختگی” ضمیمه کند.

  به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به گفته مقامات انگلیسی، روسیه می …