ارائه دهندگان سقط جنین در آیووا می گویند هیچ مبنایی برای تصویب تقریباً ممنوعیت وجود ندارد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

DES MOINES، آیووا — وکلای بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده سقط جنین در آیووا در اسناد دادگاه سه‌شنبه استدلال کردند که هیچ سابقه یا پشتوانه قانونی برای بازگرداندن قانون منع اکثر سقط جنین‌ها وجود ندارد، که یک قاضی برای همیشه در سال ۲۰۱۹ آن را مسدود کرده بود.

وکلای Planned Parenthood از اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا در آیووا در پرونده های دادگاه ایالتی به استدلال های وکلای فرماندار جمهوری خواه کیم رینولدز در ماه گذشته پاسخ می دادند.

رینولدز معتقد است که تصمیمات اخیر دادگاه عالی آیووا و ایالات متحده، چشم انداز قانونی را تغییر داده است و ایالت ها باید به طور جداگانه تصمیم بگیرند که آیا سقط جنین قانونی است یا خیر. فرماندار می‌گوید این تغییرات لغو تصمیم قاضی دادگاه ایالتی مبنی بر اینکه قانون ممنوعیت سقط جنین غیرقانونی است – و بنابراین غیرقابل اجرا است، توجیه می‌کند. رینولدز در آن زمان به این تصمیم اعتراض نکرد.

قاضی نظر خود را بر اساس سابقه دادگاه عالی ایالات متحده و همچنین تصمیم دادگاه عالی آیووا در سال 2018 که سقط جنین را یک حق اساسی بر اساس قانون اساسی آیووا اعلام کرد.

قانون 2018 سقط جنین را به محض تشخیص فعالیت قلبی، معمولاً در حدود هفته ششم بارداری و قبل از اینکه بسیاری از زنان بدانند باردار هستند، مسدود می کند. این قانون شامل موارد استثنایی برای فوریت های پزشکی از جمله تهدید جان مادر، تجاوز جنسی، زنای با محارم و ناهنجاری جنین است.

قانون فعلی آیووا سقط جنین پس از 20 هفته بارداری را ممنوع می کند. سقط جنین تا آن مرحله در ایالت قانونی باقی می ماند.

وکلای ACLU استدلال می کنند که هیچ سابقه ای برای معکوس کردن پرونده ای که سال ها پیش نهایی شده است وجود ندارد. آنها گفتند که در آیووا، حتی اگر دادگاه عالی ایالت در تصمیم ژوئن خود، حمایت های اساسی از سقط جنین را حذف کرد، سقط جنین طبق تصمیمات دادگاه قبلی که لغو نشده است، قانونی باقی می ماند.

ریتا بتیس آستن، مدیر حقوقی ACLU آیووا، گفت که رجوع فرماندار باید به جای تلاش برای احیای قانونی که سال ها پیش باطل اعلام شده بود، به مجلس بازگردد و قانون جدیدی را تصویب کند.

او در اسناد دادگاه گفت که اگر ایالت بخواهد سقط جنین را در شش هفته ممنوع کند «و معتقد است که این اختیار را دارد که مطابق با قانون اساسی این کار را انجام دهد، در عوض می‌تواند از قانون‌گذار فعلی آیووا تقاضا کند تا چنین قانونی را در حال حاضر تصویب کند، نه اینکه تلاش کند. قانونی را احیا کنید که آشکارا خلاف قانون اساسی و در زمان تصویب آن توسط یک مجلس مقننه قبلی بی اعتبار بود.»

قاضی پرونده به وکلای رینولدز تا 26 سپتامبر مهلت داده تا پاسخ خود را ارائه دهند و جلسه دادگاه را برای 28 دسامبر تعیین کرده است.

رینولدز که قصد خود را برای پایان دادن به اکثر سقط جنین در آیووا آشکار کرده است، تصمیم گرفت به جای فراخوان یک جلسه ویژه قانونگذار برای تصویب قانون جدید، به دادگاه مراجعه کند تا محدودیت‌های سخت‌تر سقط جنین را اعمال کند.

این استراتژی احتمالاً برای جلوگیری از یک بحث سیاسی پر سر و صدا چند هفته قبل از انتخابات نوامبر بود که در آن او و رهبران قانونگذار جمهوری خواه به دنبال انتخاب مجدد هستند. و سقط جنین ممکن است یک موضوع سیاسی برنده برای جمهوری خواهان نباشد، زیرا بر اساس نظرسنجی Des Moines Register آیووا در ماه ژوئیه، 60 درصد از مردم آیوان از قانونی نگه داشتن سقط جنین در اکثر یا همه موارد حمایت می کنند. نتایج نظرسنجی نشان داد که 34 درصد از غیرقانونی ساختن سقط جنین در اکثر یا همه موارد حمایت می کنند.

رأی گیری در سراسر ایالت در کانزاس که به طور سنتی محافظه کار بود، به طور قاطعی به نفع حقوق سقط جنین کاهش یافت.

قوانینی مانند ممنوعیت سقط جنین در آیووا هنگامی که می توان ضربان قلب جنین را تشخیص داد، اگرچه این به راحتی به علم پزشکی ترجمه نمی شود. دلیلش این است که در نقطه ای که فناوری پیشرفته می تواند اولین بال زدن بصری را تشخیص دهد، جنین هنوز جنین نیست و قلب ندارد. جنین هشت هفته پس از لقاح جنین نامیده می شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …