مدرنا می‌گوید واکسن کووید اصلاح‌شده آن در برابر Omicron بهتر عمل می‌کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مدرنا روز چهارشنبه نتایج اولیه‌ای را درباره واکسن به‌روزرسانی‌شده کرونا منتشر کرد که نوع Omicron را هدف قرار می‌دهد و آن را «نامزد اصلی ما» خواند تا به‌عنوان یک واکسن تقویت‌کننده ایالات متحده در پاییز عمل کند.

محققان این شرکت دوز تقویت کننده ای را آزمایش کردند که ترکیبی از واکسن اصلی با واکسنی بود که به طور خاص Omicron را هدف قرار می داد، گونه ای که زمستان گذشته غالب شد. آنها دریافتند که در میان افرادی که هیچ شواهدی مبنی بر عفونت کروناویروس قبلی نداشتند، این ترکیب 1.75 برابر میزان آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده علیه Omicron را تولید کرد که واکسن مدرن مدرنا به تنهایی انجام داد.

در حالی که این نتایج ممکن است در چهره آنها دلگرم کننده به نظر برسد، بسیاری از کارشناسان نگرانند که ویروس به سرعت در حال تکامل است که از توانایی اصلاح واکسن ها پیشی می گیرد، حداقل تا زمانی که ایالات متحده برای نتایج به آزمایش های بالینی انسانی متکی است.

یافته‌های جدید مدرنا، از یک کارآزمایی بالینی با حضور 814 داوطلب، نشان می‌دهد که واکسن به‌روز شده، یک ماه پس از تزریق واکسن تقویت‌کننده، پاسخ ایمنی قابل‌توجهی قوی‌تری نسبت به واکسن موجود در برابر Omicron ایجاد کرد. واکسن های تقویت کننده به دنبال سه دوز قبلی واکسن مدرنا انجام شد.

اما Omicron ماه‌هاست که در حال تولید انواع فرعی است، و برخی از کارشناسان واکسن می‌گویند آنچه در حال حاضر اهمیت دارد این است که چگونه فرمول تقویت‌کننده جدید در برابر جدیدترین زیرمجموعه‌ها، BA.4 و BA.5 محافظت می‌کند، نه خود Omicron. اولین بار در آفریقای جنوبی در اوایل سال جاری شناسایی شد، این دو نوع فرعی اکنون 13 درصد موارد جدید در ایالات متحده را تشکیل می دهند و به سرعت در حال گسترش هستند. بر اساس برخی برآوردها، آنها می توانند در عرض یک ماه از دو زیرمجموعه دیگر Omicron، BA.2 و BA.2.12.1 که در حال حاضر غالب هستند، پیشی بگیرند.

مدرنا هیچ داده ای در مورد نحوه عملکرد واکسن به روز شده علیه BA.4 یا BA.5 منتشر نکرد. در یک ارائه صبح چهارشنبه، دکتر استفان هوگ، رئیس شرکت، گفت که محققان هنوز در حال جمع‌آوری داده‌ها در مورد آن‌ها و سایر متغیرها هستند.

اما او گفت که یک نمونه بسیار کوچک، همراه با سایر مطالعات جدا شده، نشان می‌دهد که سطوح آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده تحریک‌شده توسط واکسن به‌روز شده، دو تا سه برابر کمتر از آن‌هایی است که علیه Omicron تحریک می‌شوند. اما او گفت که این سطوح “هنوز مکان بسیار راحتی” هستند، دیدگاهی که حداقل یکی از مقامات بهداشت فدرال که داده ها را بررسی کرده است تکرار می شود.

مقامات مدرنا گفتند که هنوز نمی توانند بگویند که آیا واکسن بازسازی شده محافظت پایدارتری نسبت به واکسن موجود ارائه می دهد یا خیر، اما بر اساس یافته های قبلی از مطالعه واکسنی که در ماه آوریل منتشر شد، بر روی یک واکسن پیکربندی مجدد شده علیه یک نوع متفاوت، امیدوار بودند.

به نظر می‌رسد که جدیدترین زیرمجموعه‌ها حتی سریع‌تر از نسخه‌های قبلی Omicron گسترش می‌یابند و ممکن است در طفره رفتن از دفاع سیستم ایمنی بهتر باشند. مشخص نیست که آیا آنها باعث بیماری شدیدتر می شوند یا خیر. دکتر آنتونی اس. فائوچی، مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید، در مصاحبه‌ای در روز سه‌شنبه گفت که آفریقای جنوبی، جایی که BA.4 و BA.5 در آن گسترش یافته‌اند، «در بستری شدن در بیمارستان افزایش جزئی داشته است، اما استفاده از ICU و مرگ و میر واقعاً به طور پایدار پایین می ماند.»

در هر صورت، با توجه به سرعت جهش ویروس، برخی از کارشناسان واکسن می گویند که هدف قرار دادن آخرین نسخه های آن به جای اشکال ویروسی که قبلاً سبقت گرفته اند یا به زودی خواهند بود، منطقی تر است.

مشکل اینجاست که Moderna و Pfizer – سازنده دیگر واکسن اصلی ویروس کرونا در ایالات متحده – اکنون زمان کافی برای انجام آزمایش‌های بالینی انسانی بیشتر و تولید عکس‌های قبل از پاییز ندارند، زمانی که دولت بایدن امیدوار است بتواند بتواند. ارائه یک واکسن به روز برای مقابله با آنچه کارشناسان بهداشت عمومی پیش بینی می کنند یک موج زمستانی باشد.

این ممکن است تنظیم کننده ها را مجبور کند که واکسن های به روز شده را بر اساس داده های آزمایشات آزمایشگاهی و آزمایشات مربوط به موش ها یا حیوانات دیگر، به جای آزمایش های قوی انسانی، انتخاب کنند. همچنین این امکان وجود دارد که یک نوع جدید یا فرعی دیگر تا پاییز ظاهر شود و تصویر را پیچیده تر کند.

قرار است مشاوران خارجی سازمان غذا و دارو در 28 ژوئن ملاقات کنند تا در مورد اینکه کدام فرمول واکسن به عنوان یک تقویت کننده پاییز بهتر عمل می کند، بحث کنند. تولیدکنندگان واکسن گفته اند که باید به زودی تولید را آغاز کنند.

دکتر فائوسی گفت: «البته، تصمیم نهایی همیشه به سازمان غذا و دارو واگذار می شود. اما کاری که FDA احتمالا انجام خواهد داد این است که تا جایی که ممکن است آهن را روی آتش نگه دارد. و آنها ممکن است نیاز به بازگشت به مسیرهای تصمیم گیری جایگزین داشته باشند، که داده های آزمایشگاهی و داده های احتمالی حیوانات است.

او در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها فرمول تقویت‌کننده را بدون آزمایش‌های طولانی انسانی می‌پذیرند، گفت: «افرادی که واقعاً نگران محافظت از خود هستند، این کار را خواهند کرد.»

جان مور، ویروس شناس در ویل کورنل مدیسین در نیویورک، گفت که بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی در این مرحله از شیوع بیماری همه گیر راحت هستند که به مدلی متفاوت برای تولید واکسن کرونا روی آورند، بیشتر شبیه مدلی که هر ساله برای اصلاح واکسن آنفولانزا استفاده می شود. مقامات بهداشتی فدرال گفتند که ترکیب واکسن آنفولانزای سالانه برای پاسخگویی به انواع جدید با حداقل آزمایش‌های انسانی جدید تغییر کرده است.

آزمایش مدرنا در مورد واکسنی که Omicron را هدف قرار می دهد در اواخر فوریه آغاز شد. میانگین سنی شرکت کنندگان 57 سال بود. همه داوطلبان سه واکسن از واکسن موجود مدرنا دریافت کرده بودند – دو واکسن، و به دنبال آن دوز تقویت کننده به طور متوسط ​​8 ماه پس از واکسن دوم تزریق شد.

حدود چهار ماه و نیم پس از اولین تقویت کننده، 377 داوطلب تقویت کننده دوم را با واکسن موجود دریافت کردند، در حالی که 437 نفر تقویت کننده طراحی شده برای مقابله با Omicron را دریافت کردند. تقویت کننده به روز شده پاسخ ایمنی قوی تری را هم در بین افرادی که قبلاً به ویروس آلوده شده بودند و هم در بین افرادی که آلوده نشده بودند ایجاد کرد.

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط Moderna، در مجموع، افرادی که تقویت‌کننده به‌روز شده را دریافت کرده‌اند، 59 درصد سطح آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده بیشتری نسبت به کسانی که تقویت‌کننده موجود دریافت کرده‌اند، داشتند.

آنتی بادی ها اولین خط دفاعی بدن برای جلوگیری از عفونت از ویروس کرونا هستند. سایر پاسخ های ایمنی که در برابر کووید-19 نیز دفاع می کنند، اندازه گیری نشدند. انجام این آزمایشات بسیار پیچیده تر و زمان برتر است.

دکتر پل برتون، مدیر ارشد پزشکی مدرنا، نتایج را بسیار دلگرم کننده توصیف کرد. او گفت: «ما واقعاً احساس می‌کنیم که این یک نوع نقطه عطف اساسی در مبارزه ما با این ویروس است – که می‌توانیم با یک نوع آن سازگار شویم.

اما دکتر مور گفت که افزایش کمتر از دو برابری در آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده نسبت به واکسن موجود «فقط یک مزیت متوسط ​​است».

آیا این تغییر ترکیب واکسن را با توجه به هزینه و تدارکات و هر چیز دیگری که دخیل است توجیه می کند؟ او درخواست کرد. “این همان چیزی است که بحث در مورد آن خواهد بود.”

Pfizer و BioNTech، شریک آلمانی آن، نیز در حال آزمایش واکسن مخصوص Omicron هستند و انتظار می‌رود به زودی نتایج خود را منتشر کنند.

در ماه آوریل، Moderna نتایج اولیه را در مورد واکسنی که برای حمله به نوع بتا ساخته شده بود، منتشر کرد، که برای اولین بار در اواخر سال 2020 شناسایی شد. به گفته شرکت، این نسخه از واکسن، پاسخ ایمنی قوی تری نسبت به فرمول اولیه نه تنها در برابر بتا، بلکه ایجاد کرد. همچنین در برابر انواع دلتا و Omicron. اگرچه مقامات مدرنا گفتند که محافظت اضافی در برابر Omicron به مدت شش ماه ادامه داشت، آنها گفتند که انتظار دارند واکسن اختصاصی Omicron کاندیدای بهتری باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو : آخرین بولتن اخبار | 15 آگوست – صبح

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، آخرین بولتن اخبار | 15 آگوست …